SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Orange namawia do recyklingu telefonów. 15 milionów urządzeń w 10 lat

Orange nakłania swoich użytkowników, by przyczynili się do lepszej ochrony środowiska naturalnego poprzez oddawanie do recyklingu nieużywanych telefonów komórkowych. Operator podaje, że przez 10 ostatnich lat zebrał z rynku ponad 15 milionów urządzeń we wszystkich krajach, w których jest obecny. Do roku 2025 grupa planuje odzyskać 30 procent używanych telefonów.

Article

O swoich działaniach proekologicznych sieć Orange Polska poinformowała na blogu zwracając uwagę na system gospodarki obiegu zamkniętego. Przy okazji operator ujawnił ciekawe statystyki.

Kluczowy recykling telefonów

Jak informuje Orange do produkcji telefonu o wadze ok. 120 gramów potrzeba aż 70 kg surowców, w tym m.in. plastiku, miedzi i szkła.

Według operatora jedną z recept na taką rzeczywistość jest korzystanie z dobrodziejstw gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ). Jej istotą jest racjonalne wykorzystywanie zasobów naturalnych i ograniczenie negatywnego oddziaływania na środowisko wytwarzanych produktów.

Czytaj także: Orange Polska zajmie się obsługą telekomunikacyjną TVP

Koncepcja GOZ zakłada przejście od modelu gospodarki „produkcja – użycie – wyrzucenie” do racjonalnego modelu cyrkularnego, w którym zminimalizowana zostaje ilość powstających odpadów, a te których nie da się uniknąć, wracają przetworzone do obiegu.

GOZ zakłada zmianę w podejściu do wytwarzanego produktu w całym cyklu życia: od projektowania poprzez odzyskiwanie, naprawianie, aż po recykling. Taka zmiana podejścia pozwala na wydłużenie cyklu życia produktów, ograniczenie zużycia surowców oraz zminimalizowanie ilości powstających odpadów. Redukuje ponadto wykorzystanie energii i emisję dwutlenku węgla.

Orange przypomina, że pod koniec 2019 r. w UE przyjęto „Europejski Zielony Ład” zakładając, że do 2050 r. gospodarka wspólnoty ma być neutralna dla klimatu. Aby to osiągnąć musi stać się cyrkularna, konkurencyjna i innowacyjna. Komisja Europejska przyjęła nową strategię przemysłową i wpisujący się w nią nowy plan działania na rzecz GOZ.  

Operator zaznacza, że surowce do produkcji urządzeń przebywają długą drogę. Okrążają Ziemię 4 razy, zanim telefon jako produkt końcowy trafi do rąk użytkownika. Smartfony są produktem tzw. liniowego modelu ekonomicznego: od wydobycia surowców potrzebnych do ich produkcji, przez krótki okres użytkowania, aż po kres ich życia w szufladach lub na wysypiskach śmieci.

Faza produkcji ma największy wpływ na środowisko – 75 proc. wpływu powstaje na tym etapie, pozostałe 25 proc. jest związane z codziennym użytkowaniem smartfona przekładającym się na zużycie przez niego energii.

Średnio co dwa, trzy lata każdy użytkownik wymienia telefon na nowy. Według Orange 38 proc. badanych Polaków twierdzi, że ma nieużywany telefon, który kurzy się w szufladzie.

Wiele z urządzeń jest sprawnych i zalega, starzejąc się i tracąc na wartości. Część użytkowników nie przekazuje zużytych telefonów do recyklingu i pozbywa się ich wyrzucając do zwykłego kosza. To marnowanie surowców, energii oraz zagrożenie dla zdrowia i środowiska.

Szacuje się, że w polskich domach możemy przechowywać ponad 4 mln zużytych telefonów komórkowych. Operator zapewnia, że recykling, czy odsprzedaż nieużywanego smartfona mogą w znacznym stopniu przyczynić się do zachowania zasobów planety.

Zgodnie z komunikatem w grupie Orange udało się zebrać z rynku przez 10 ostatnich lat ponad 15 mln urządzeń we wszystkich krajach, w których obecny jest telekom. Do roku 2025 grupa planuje odzyskać z rynku 30 proc. używanych telefonów.

W drugim kwartale 2020 r. przychody Orange Polska wzrosły o 2,5 procent, jednak w ujęciu sześciomiesięcznym telekom zanotował spadek zysku netto o ponad 70 procent. Na koniec czerwca operator miał ponad 15,4 miliona użytkowników.

Czytaj także: Orange przed T-Mobile z najszybszym internetem mobilnym we wrześniu

Dołącz do dyskusji: Orange namawia do recyklingu telefonów. 15 milionów urządzeń w 10 lat

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tomek
Kiedys mieli fajny serwis może nie było wielkich pieniędzy ale przynajmniej można było wysłać używany telefon. Dzisiaj ten serwis najchętniej chciałby nowy w pudełku z ładowarką i kupi za grosze. I koniecznie bez simlocka chociaż każdy wie że Orange najdłużej montował blokady w telefonach
odpowiedź