SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Dom drewniany - ciężko zdobyć kredyt, łatwiej na dom murowany

Budowa domu drewnianego jest kilkukrotnie szybsza niż murowanego. W przypadku tego pierwszego trudniej może być o pieniądze z banku. Choć większość instytucji chce udzielić na taki cel finansowania, to problemem pozostaje wysokość pierwszej transzy. Często musi ona wystarczyć na zakup drewna oraz wykonanie fundamentów.

fot. Hossa

fot. Hossa

Zdania na temat budownictwa drewnianego są podzielone. Większość osób uważa tę technologię za mniej trwałą niż murowaną. Bez wątpienia jednak domy w technologii szkieletowej można zbudować kilkukrotnie szybciej niż te z pustaka lub betonu komórkowego. Dodatkowo zimą drewniany dom łatwiej ogrzać, czego nie można powiedzieć o tych z grubymi murami. Jak jednak do sprawy podchodzą banki?

Drewno to nie problem

Prawie wszystkie instytucje finansowe zapytane czy udzieliłyby kredytu na budowę całorocznego domu jednorodzinnego posadowionego na fundamentach i zbudowanego z bali drewnianych odpowiedziała, że tak. Na tym tle wyróżniają się jedynie City Handlowy i Polbank EFG. Pierwszy z nich udzieli kredytu na budowę drewnianego domu o ile już został zbudowany, a drugi kwestię udzielenia kredytu pozostawia indywidualnej decyzji.

… ale pieniędzy na jego zakup może zabraknąć

Gotowość do udzielenia finansowania budowy domu drewnianego to nie wszystko. Decydując się bowiem na konstrukcję drewnianą często należy wydać gros pieniędzy na samo drewno. Do tego niemałe kwoty pochłonie konstrukcja fundamentów. Dlatego też pierwsza transza wypłacana przez bank musi być odpowiednio wysoka, aby możliwe było rozpoczęcie budowy. W przypadku drewnianego domu szkieletowego o powierzchni blisko 150 m kw. można liczyć się z kosztem budowy na poziomie około 350 tys. zł, z czego na ściany, strop i fundamenty wydać należy często wydać grubo ponad 30 - 40% tej kwoty. Do kwestii wysokości pierwszej transzy banki podchodzą różnie.

W Millennium 100 tysięcy

Najbardziej przejrzysta wydaje się oferta banku Millennium. Instytucja ta zapewnia, że nie tylko pierwsza, ale każda wypłacana transza może mieć maksymalną wartość 100 tys. zł. Koniecznie trzeba więc ustalić czy taka kwota wraz z ewentualnie posiadanym wkładem własnym będzie wystarczająca aby rozpocząć budowę. Mniej doświadczonym inwestorom z fachową radą może tu przyjść wykonawca.

Decyduje aktualna wartość

Bardzo często banki uzależniają jednak maksymalną wartość pierwszej transzy od aktualnej wartości nieruchomości. Na przykład w eurobanku i Kredyt Banku granicą jest wartość działki. W mBanku i MultiBanku standardowe zasady nie pozwalają na wypłatę pierwszej transzy większej niż aktualna wartość nieruchomości. Bank Pekao, Nordea Bank i Reiffeisen Bank poprzeczkę ustaliły natomiast na poziomie części aktualnej wartości nieruchomości. Dwie pierwsze instytucje nie chcą wypłacić więcej niż jej połowę. Reiffeisen Bank wydaje się bardziej hojny, ponieważ oferuje do 85% aktualnej wartości nieruchomości.

… lub harmonogram

Część banków w kwestii wysokości pierwszej transzy zdaje się także na wykonawcę. Bank BGŻ deklaruje wypłatę 20% wartości nieruchomości lub kwotę zgodną z harmonogramem zawartym w umowie z wykonawcą. Podobnie jest w PKO BP i BNP Paribas, choć w tym drugim pierwotny limit jest ustalony na poziomie 30% kwoty kredytu. 

Najhojniejszy Pocztowy

Najwyższą kwotę pierwszej transzy dopuszcza Bank Pocztowy. Zgodnie z zapewnieniami tej instytucji w przypadku budowy domu z bali można liczyć na wypłatę nawet 80% kwoty kredytu. Są to pieniądze, które z nawiązką wystarczą na zakup materiałów do budowy drewnianego domu.

Wielu obiecuje podejście indywidualne

Trzeba jednak pamiętać, że nawet twardo ustalone warunki mogą być w banku negocjowane. Większość instytucji finansowych deklaruje ponadto, że do każdego kredytobiorcy podchodzą indywidualnie. 

Warunki kredytowania budowy całorocznego domu jednorodzinnego trwale związanego z gruntem z bali drewnianych

Bank

Czy bank udzieli kredytu na budowę?

Ile maksymalnie może wynosić pierwsza transza (w %)?

Bank Millennium

tak

maksymalna kwota pierwszej oraz kolejnych transz to 100 tys. zł

Bank Pekao SA

tak

bank może wypłacić transzę kredytu do 50% aktualnej wartości nieruchomości.

Bank BGŻ

tak

20% wartości nieruchomości lub zgodnie z harmonogramem zawartym w umowie z generalnym wykonawcą

Bank Pocztowy

tak

80% kwoty kredytu

BNP Paribas

tak

kwota wynikająca z umowy z dostawcą bali lub wykonawcą lub nie więcej niż 30% kwoty kredytu

BZ WBK

tak

do wysokości zabezpieczenia; podejście indywidualne.

Citi Handlowy

nie*

kredyt wypłacany w jednej transzy*

Deutsche Bank PBC

tak

podejście indywidualne

DnB NORD

tak

n/d

eurobank

tak

pierwsza transza nie większa, niż wartość działki

Getin Noble Bank

tak

indywidualnie

ING Bank Śląski

tak

40% wartości nieruchomości

Kredyt Bank

tak

pierwsza transza nie większa, niż wartość działki; podejście indywidualne

mBank

tak

pierwsza transza nie większa, niż obecna wartość nieruchomości; podejście indywidualne

MultiBank

tak

pierwsza transza nie większa, niż obecna wartość nieruchomości; podejście indywidualne

Nordea Bank

tak

nie więcej niż 50% aktualnej wartości nieruchomości

PKO BP

tak

Zgodnie z harmonogramem - jeśli dom budowany jest przez dewelopera

Polbank EFG

indywidualna decyzja

podejście indywidualne

Raiffeisen Bank

tak

85% aktualnej wartości nieruchomości

* bank udziela kredytów na zakup gotowych domów o konstrukcji drewnianej

Bartosz Turek, Magdalena Piórkowska
Home Broker

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Dom drewniany - ciężko zdobyć kredyt, łatwiej na dom murowany

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl