SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Dom Literatury odwołał spotkanie z Grzegorzem Braunem

Dom Literatury odwołał wcześniej zaplanowane spotkanie z politykiem Grzegorzem Braunem. Tematem miała być jego nowa książka, poprowadzić miał je Marcin Rola, w roli specjalnego gościa wystąpić miał Stanisław Michalkiewicz. Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl, administracja odpowiedzialnej za miejsce fundacji nie sprawdziła wcześniej, kto poprosił o wynajęcie sali. „Spotkanie, które wywołało zaskoczenie i oburzenie nas wszystkich, zostało już odwołane i w Domu Literatury, co oczywiste, się nie odbędzie” - podkreśla Marek Radziwon, prezes Polskiego PEN Clubu.

Reportażysta Cezary Łazarewicz w środę zwrócił uwagę, że w Domu Literatury przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie 2 sierpnia ma odbyć się spotkanie w związku z premierą książki nacjonalistycznego polityka Grzegorza Brauna. Miał je poprowadzić Marcin Rola, jako specjalnego gościa zaproszono zaś Stanisława Michalkiewicza. „Strasznie mi przykro, że w Domu Literatury mają się spotkać faszyści, antysemici i ruskie onuce. Mam nadzieję, że do tego spotkania nie dojdzie (…). Niech Braun ze swoimi brunatnymi kolegami spotyka się w rynsztoku, albo w kiblu na dworcu centralnym. Tam jest ich miejsce, a nie w Domu Literatury. Pomóżcie ich stamtąd wyrzucić” - zaznaczył Łazarewicz na Facebooku [pisownia oryginalna - red.].

Domem Literatury zarządza Fundacja Domu Literatury i Domów Pracy Twórczej założona przez Stowarzyszenie Pisarzy Polskich (SPP), Związek Literatów Polskich (ZLP) i Polski PEN Club. Łazarewicz w komentarzu pod swoim wpisem poinformował, że prezes PEN Clubu podejmuje działania w sprawie spotkania z Braunem.

Spytaliśmy SPP, ZLP i Polski PEN Club o to, jak wygląda sytuacja. „Spotkanie, które wywołało zaskoczenie i oburzenie nas wszystkich, zostało już odwołane i w Domu Literatury, co oczywiste, się nie odbędzie” - odpowiedział nam w mailu Marek Radziwon, prezes Polskiego PEN Clubu.

„Kiedy (…) przedwczoraj w nocy dostałem wiadomość od Cezarego Łazarewicza o 2 sierpnia, natychmiast tej samej jeszcze nocy, napisałem mail do pani Anny Hejman [dyrektorki Fundacji Domu Literatury i Domów Pracy Twórczej – red.] z żądaniem kategorycznego wycofania wcześniejszej zgody na udostępnienie sali na to spotkanie i wyjaśnienia, jak w ogóle mogło do tego dojść. Porozumiałem się także z innymi kolegami z PEN kontrolującymi działania fundacji oraz z prezeską SPP prof. Anną Nasiłowską. Nikt z nas wcześniej o takim zaplanowanym w wakacje spotkaniu nie wiedział. Z prof. Nasiłowską, czego nie muszę chyba dodawać, od początku wybuchu tego skandalu mieliśmy w tej sprawie zdanie identyczne” - dodaje Radziwon.

„Administracja fundacji wyjaśniła nam wczoraj, że zgłosił się do nich nieznany wydawca z pytaniem o możliwość wynajęcia sali na wieczór promocyjny swojej książki. Administracja fundacji nie sprawdziła, co to za wydawca, o jaką książkę chodzi, ani kto miałby być uczestnikiem tego spotkania. To karygodny błąd, ale przyjmuję to wyjaśnienie” - zaznacza prezes Polskiego PEN Clubu.

Dom Literatury: Brak możliwości udostępnienia sali

Krótkie oświadczenie wydała też dyrektorka fundacji: „Uprzejmie informuję, że Wydawnictwo Capital zarezerwowało salę w Domu Literatury, nie podając żadnych szczegółów o spotkaniu. Z uwagi na brak możliwości udostępnienia sali w Domu Literatury w dniu 2 sierpnia 2022 rezerwacja dla Wydawnictwa Capital została anulowana” - napisała Anna Hejman.

Grzegorz Braun to reżyser i polityk, prezes nacjonalistycznej i monarchistycznej Konfederacji Korony Polskiej, wchodzącej w skład federacyjnej partii Konfederacja Wolność i Niepodległość. W Domu Literatury miał promować książkę „A więc wojna” napisaną z Janem Pińskim. „To są różne spostrzeżenia historyczne, polityczne, odnoszące się do wojny Moskali z Ukraińcami z perspektywy polskiej” - zapowiadał pozycję polityk.

Stanisław Michalkiewicz to publicysta, związany m.in. z takimi tytułami, jak „Najwyższy Czas!”, „Powściągliwość i Praca”, „Nasza Polska”, „Gazeta Polska”, „Dziennik Polski”, „Niezależna Gazeta Polska”, a w przeszłości z „Naszym Dziennikiem”. Jest stałym felietonistą Radia Maryja i Telewizji Trwam, współpracował z Interia.pl. Prowadzi swojego bloga, piszee książki. Jest też wykładowcą akademickim.

Marcin Rola to komentator polityczny, bloger, youtuber, autor książek związany ze środowiskiem Młodzieży Wszechpolskiej, Obozu Narodowo-Radykalnego i koalicji Konfederacja Wolność i Niepodległość. Jest twórcą prawicowego kanału wRealu24.pl, który został zablokowany przez polskie służby na początku marca za rozpowszechnianie rosyjskiej propagandy. W ub.r. uruchomił platformę Banbye.pl.

Wydawnictwo Capital, jak samo zaznacza, wydaje książki „narodowe, patriotyczne”. Poza dziełami autorstwa Roli czy Michalkiewicza, w ofercie można znaleźć książki m.in. Wojciecha Sumlińskiego, Romana Dmowskiego, pozycje o wolnym rynku czy uznające pandemię koronawirusa za wymysł.

Dołącz do dyskusji: Dom Literatury odwołał spotkanie z Grzegorzem Braunem

17 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
rr
gonić faszystów
odpowiedź
User
Aron
Dlaczego nigdy nigdzie nie odwołano spotkania ze skrajną lewicą?
odpowiedź
User
CENZOR
Tak trzymać towarzyszu raDzwon!
odpowiedź