SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

75 proc. Polaków robi domowe przetwory. Najczęściej ogórki i owoce (infografika)

Trzy czwarte Polaków przygotowuje domowe przetwory na zimę. To aż o 26 pkt. proc. więcej niż w roku ubiegłym. Robimy przetwory, ponieważ cenimy ich niepowtarzalny smak. Najchętniej w słoikach zamykamy ogórki i owoce - wynika z badania PBS.

fot. Shutterstock.comArticle

Zapasy na zimę planuje przygotować 75 proc. gospodarstw domowych, czyli o 26 pkt. proc. więcej niż w roku ubiegłym. Weki z reguły przyrządzają osoby powyżej 59. roku życia (80 proc. z nich zadeklarowało, że przyszykuje marynaty na zimę) i ludzie młodzi (75 proc. osób w wieku 25-39 lat).

Najczęściej zimowe przetwory planują gospodarstwa domowe zamieszkałe przez 5 i więcej osób (85 proc.), nieco rzadziej z domowych receptur korzystają rodziny dwuosobowe (81 proc.). Mężczyźni równie często deklarują chęć zapełnienia domowych spiżarni specjałami, co kobiety.

Jakie przetwory najczęściej pojawiają się w polskich spiżarniach? Prym wiodą kiszone ogórki, w drugiej kolejności wśród odpowiedzi ankietowanych Polaków pojawiały się dżemy i konfitury owocowe, zaś trzecim najbardziej popularnym wyborem były soki i syropy owocowe. W przypadku kobiet, 85 proc. z nich przygotuje ogórki kiszone. Jeśli mowa o panach, górują nad paniami wyłącznie w przypadku nalewek – 29 proc. z nich zamierza spędzić czas w kuchni na produkcji trunków domowej receptury.

Głównym powodem, dla którego chcemy przygotować domowe przetwory, jest gwarancja doskonałego smaku i kierowanie się nabytymi przyzwyczajeniami.

Blisko 1/5 ankietowanych osób twierdzi, że przygotowuje przetwory, ponieważ chce zaoszczędzić i obniżyć koszty zimą. Tylko 11 proc. badanych stwierdziło, że robienie przetworów nie opłaca się, ponieważ w sklepach można kupić tańsze produkty. Blisko połowa (43 proc.) tłumaczy, że nie planuje przygotować słoików na zimę ze względu na brak czasu.

Liczba osób, które zamierzają przygotować przetwory, jest zależna od miejsca zamieszkania oraz możliwości dostępu do owoców i warzyw pochodzących ze źródeł godnych zaufania. Zimowe weki cieszą się największą popularnością wśród mieszkańców wsi: 85 proc. z nich przygotowuje przetwory (w dużych miastach – 63 proc.).

75 proc. badanych, którzy deklarują przygotowanie przetworów, wykorzystuje swoje zbiory. Z własnych plonów, pochodzących z przydomowego ogródka czy sadu, korzystają głównie osoby młode – 83 proc. osób w wieku 25-39 lat oraz 92 proc. osób żyjących na wsi. 40 proc. badanych osób wskazuje na zakupy w sklepie, na bazarze czy targowisku. Trzecią najczęstszą odpowiedzią wśród respondentów było grzybobranie – 30 proc. utrzymuje, że do przygotowywania zapasów sięgnie po samodzielnie zebrane grzyby.

Planując przygotowanie przetworów, Polacy kierują się zasadą zaopatrzenia się w jak największą ilość, zaspokajającą bieżące potrzeby i zapewniającą zapasy na zimę. 38 proc. badanych przyznaje, że przygotuje taką ilość przetworów, by wystarczyła na zimę dla całej rodziny. Dominują w tej grupie gospodarstwa domowe zamieszkałe przez 5 i więcej osób (51 proc.) oraz osoby w wieku 25-39 lat (49 proc.). Są jednak i tacy, którzy preferują niewielkie przetwory, ograniczające się do kilku słoików. To głównie osoby młode w wieku 15-24 lat, żyjące w pojedynkę. Najbardziej szczodrzy są jednak seniorzy – 36 proc. osób w wieku powyżej 59 lat zamierza przygotować taką ilość, która zaspokoi rodzinne zapotrzebowanie i umożliwi przekazanie części słoików w prezencie.

Badanie "Barometr Providenta" zostało zrealizowane przez PBS na zlecenie firmy Provident Polska w dniach 2-4 sierpnia 2019 r., na ogólnopolskiej próbie n=1000 Polaków w wieku 15+.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 75 proc. Polaków robi domowe przetwory. Najczęściej ogórki i owoce (infografika)

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl