SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

USA lepiej postrzegane od Chin na świecie. Trump i Xi Jinping ze złą opinią

Na świecie więcej ludzi ma pozytywną opinie na temat USA niż Chin. Jednocześnie liderzy obu mocarstw cieszą się raczej złą sławą - wynika z badania Pew Research Center.

Donald Trump, fot. donaldtrump.comArticle

W 21 z 33 badanych państw USA otrzymało więcej pozytywnych opinii niż Chiny. W tej grupie większość stanowiły kraje z Europy oraz regionu Azji i Pacyfiku. Wśród nich jest Polska, gdzie 79 proc. badanych wyraziło się pozytywnie o USA, a 47 proc. o Chinach.

Chiny zostały natomiast lepiej ocenione w 7 krajach, w tym w Rosji. W 5 kolejnych państwach różnice były niewielkie (podobny odsetek respondentów pozytywnie postrzega oba kraje).

Jednocześnie przywódcy USA i Chin nie budzą na świecie większego zaufania. Wielu respondentów ma negatywną opinię zarówno na temat Donalda Trumpa, jak i Xi Jinpinga.

W 18 państwach opinia publiczna nie ma zaufania w globalnych sprawach do żadnego z liderów obu mocarstw. Zaobserwowano to w wielu krajach Europy Zachodniej, w tym we Francji, Szwecji, Niemczech i Hiszpanii.

Jedynie w Rosji i Izraelu badani wypowiedzieli się pozytywnie na temat jednego lidera, a negatywnie na temat drugiego.

Badanie zostało przeprowadzone przez Pew Research Center w dniach 18 maja - 2 października 2019 r., metodą wywiadów bezpośrednich i telefonicznych, w 33 krajach, na grupie 36 923 respondentów.

Dołącz do dyskusji: USA lepiej postrzegane od Chin na świecie. Trump i Xi Jinping ze złą opinią

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl