SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Członkowie rady programowej TVP chcą, żeby zbadano, jak TVP Info i "Wiadomości" pokazują Donalda Tuska

Troje członków rady programowej Telewizji Polskiej złożyło we wtorek u przewodniczącego Wojciecha Skurkiewicza, wniosek o skontrolowanie tego, jak Donald Tusk jest przedstawiany w ostatnich tygodniach na antenie TVP Info i w programach informacyjnych TVP1 i TVP2 - ustalił portal Wirtualnemedia.pl. - Sposób informowania o tym polityku przypomina nagonkę na śp. Pawła Adamowicza - mówi nam Krzysztof Luft, jeden z sygnatariuszy wniosku.

Donald Tusk z Miłoszem Kłeczkiem z TVP InfoArticle

Donald Tusk, gdy tylko ogłosił powrót do polskiej polityki, ostro krytykuje Telewizję Polską, a ta (szczególnie informacyjny kanał TVP Info) odpowiada mu w równie ostry sposób. Już w kilka dni po objęciu przywództwa w PO, na korytarzu w budynku Senatu, ostre pytanie Tuskowi próbował zadać reporter TVP Info Miłosz Kłeczek. 

- Dlaczego odcina się pan od Sławomira Nowaka? Mówił pan, że to więzień polityczny, że jakieś insynuacje wokół niego krążą, że jest w areszcie wydobywczym. A dziś pan mówi: to sprawa między prokuraturą, sądem a Sławomirem Nowakiem - dopytywał.  - Ma pan inne zadania na dzisiaj? - ripostował Tusk.

Tusk: To się źle skończy

Podczas jednej z pierwszych konferencji prasowych Donald Tusk mówił: - Ludzie potrzebują w Polsce rzetelnej informacji i trzeba zrobić wszystko, żeby tego typu zwyrodnienia, jak dzisiaj TVP Info czy telewizja publiczna zmieniły zasadniczo swój charakter. Nie zastanawiałem się jeszcze nad samym postulatem likwidacji TVP Info, ale oczywiście sama ta stacja robi wszystko, żeby uzasadnić [ten projekt - przyp. red] - odpowiedział były premier.

Szef PO był również pytany, czy ma obawy związane ze „złym zakończeniem” narracji na jego temat, jaką przyjęła Telewizja Polska. - Tak, jestem o tym przekonany, że się źle skończy. Ja mam tego każdego dnia przykłady i moja rodzina przede wszystkim, tak że gratuluję pani inwencji - powiedział Tusk, zwracając się do dziennikarki TVP Info.

Członkowie rady programowej TVP: niech zbadają niezależni

Właśnie do tej wypowiedzi Donalda Tuska nawiązała trójka członków rady programowej TVP, wnioskując o zamówienie (w trybie  par. 5 regulaminu rady) ekspertyzy, dotyczącej przedstawiania Tuska i jego aktywności w TVP Info oraz w programach informacyjnych w TVP1 i TVP2. Czas monitorowania: od połowy czerwca br.

„Ekspertyza powinna zostać wykonana przez niezależny ośrodek badawczy, związany z renomowanym uniwersytetem – np. prof. T. Gackowskiego z Uniwersytetu Warszawskiego, lub  prof. K. Gurbę z Uniwersytetu Papieskiego JPII w Krakowie” - stwierdzili we wniosku członkowie rady.

Podpisały się pod nim trzy osoby: Iwona Śledzińska-Katarasińska, Joanna Scheuring-Wielgus i Krzysztof Luft. Rada liczy obecnie 15 osób. Swój osobny wniosek w tej samej sprawie złożył także inny członek rady, Janusz Daszczyński.

W uzasadnieniu wniosku trójki członków czytamy: „Objęcie kierowania największą partią opozycyjną przez byłego premiera i byłego przewodniczącego Rady Europejskiej budzi wyjątkowo duże zainteresowanie opinii publicznej i wielkie emocje. Dlatego szczególnie ważne jest, aby telewizja publiczna rzetelnie przedstawiała tę sytuację, a w szczególności nie eskalowała napięć i podziałów w społeczeństwie”.

„Pamiętając o Pawle Adamowiczu…”

Sygnatariusza przypominają, że TVP zobowiązana jest do bezstronności, wyważenia, kierowania się odpowiedzialnością za słowo, rzetelnego ukazywania całej różnorodności wydarzeń i zjawisk oraz do sprzyjania swobodnemu kształtowaniu się poglądów obywateli.

- Dotychczasowe sygnały, wynikające z obserwacji sposobu relacjonowania przez telewizję publiczną powrotu do aktywności w polskiej polityce Donalda Tuska, budzą niepokój. Przywołują też pamięć fatalnych praktyk, jakie swego czasu stosowano wobec śp. Pawła Adamowicza – mówi nam Krzysztof Luft.

„Wszyscy pamiętamy tragedię, do jakiej doszło w atmosferze nagonki na byłego prezydenta Gdańska. Jest obowiązkiem rady programowej rzetelne i profesjonalne zbadanie tych niepokojących sygnałów i przeciwstawienie się bardzo niebezpiecznym tendencjom” - czytamy we wniosku. - Apelujemy do poczucia odpowiedzialności pana przewodniczącego - kończy się pismo.

Obecna rada programowa TVP została powołana przez Radę Mediów Narodowych w lutym br. Tworzą ją: Waldemar Andzel, Krzysztof Mróz, Wojciech Skurkiewicz, Anna Sobecka, Mirosława Stachowiak-Różecka, Janusz Daszczyński, Krzysztof Luft, Iwona Śledzińska-Katarasińska, Joanna Scheuring-Wielgus, Artur Andrysiak, Albert Stawiszyński, Wanda Nadobnik, Wojciech Korkuć, Norbert Klimiuk i Michał Drożdż.

W pierwszym półroczu 2021 roku kanał TVP Info notował średni dobowy udział na poziomie 3,70 proc.

Dołącz do dyskusji: Członkowie rady programowej TVP chcą, żeby zbadano, jak TVP Info i "Wiadomości" pokazują Donalda Tuska

34 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Wred
W tytule nie doczytasz - ci "członkowie rady TVP" co to się oburzyli, że Tuskowi nie odśpiewali 100 lat w TVP jak to niegdyś było to z PO. A swoją drogą co złego zrobiła TVP pytając Tuska o Nowaka -rzekomo "więźnia politycznego" czy przypominając Program Praca do Śmierci czy jego uzależnienie od Niemiec ? To Kłeczek powiedział, że to Kopacz wymyśliła 500+? I tak go łagodnie traktują.
odpowiedź
User
Pawel
Tylko TVP merytorycznie traktuje Donalda T.Wiekszosc mediów mówiąc kolokwialnie obchodzi się z nim jak z jajkiem i w dodatku nieswiezym.
odpowiedź
User
Woe
Widzę trolle już na dyżurze. Machina hejtu działa…
odpowiedź