SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Dorota Ceran: TVP Łódź rozstała się ze mną z powodu felietonów dla „Gazety Wyborczej”. Telewizja Polska zaprzecza

Dorota Ceran, dziennikarka współpracująca z łódzkim ośrodkiem Telewizji Polskiej, twierdzi, że zerwano z nią umowę, ponieważ pisała dla „Gazety Wyborczej” felietony krytyczne wobec rządu. Szef TVP Łódź Hubert Bekrycht informuje natomiast, że nie wyklucza dalszej współpracy z dziennikarką.

Siedziba Telewizji Polskiej, fot. PAP / Paweł Kula Article

Dorota Ceran jest związana z łódzkim ośrodkiem Telewizji Polskiej od 25 lat. Zajmowała się głównie przygotowywaniem reportaży o tematyce kulturalnej i społecznej. Kiedyś była etatowym pracownikiem TVP, a w ostatnim czasie współpracowała z Telewizją Polską na mocy umowy o dzieło. Od października ub.r. pisze felietony dla łódzkiego wydania „Gazety Wyborczej”, które podpisywane są „Dorota Ceran, reporterka TVP” lub „Dorota Ceran, reporterka związana z TVP”.

W swoich felietonach dla łódzkiej „Gazety Wyborczej” krytykował ostatnio rząd Prawa i Sprawiedliwości oraz prezydenta Andrzeja Dudę. W tekście „Patrole ONR w Łodzi. Wstyd na mojej ulicy” napisała m.in.: „Nie podoba się obecnej władzy III Rzeczpospolita, a z jaką łatwością czerpie z doświadczeń Trzeciej Rzeszy!”. Natomiast w felietonie „Hejt, pogarda, oskarżenia, czyli burda pospolita” zwróciła się do prezydenta Andrzej Dudy: „Gotów jest Pan uciekać się do form tak niegodnych Prezydenta ani nikogo uczciwego, że to wydaje się niewiarygodne. Proszę powiedzieć, że to był złośliwy dubbing, że to nie Pan, że to niewybredny żart, że to nie jest konstrukcja wypowiedziana przez Głowę Mojego Państwa!!! To, że bzdury wygaduje jakiś szeregowy poseł czy nawet prezes partii, można zignorować, ale słów Prezydenta zignorować się nie da!!!!”.

Jak stwierdziła Dorota Ceran w rozmowie z Wirtualnemedia.pl, powodem nieprzedłużenia z nią współpracy przez szefa łódzkiego ośrodka Telewizji Polskiej Huberta Bekrychta jest fakt, że była podpisywana jako „reporterka TVP”, choć nie miała na to zgody rzecznika Telewizji Polskiej. Twierdzi również, że Bekrycht miał zastrzeżenia do treści tekstów ukazujących się na łamach „Gazety Wyborczej”.

- Zarzucano mi, że moje teksty mają znamiona przestępstwa. Usłyszałam, że pisanie, iż rząd PiS czerpie z tradycji faszystowskich to przestępstwo - opisała nam Dorota Ceran. - Miałam zgodę na pisanie felietonów do „Gazety Wyborczej” od Jacka Grudnia, poprzedniego dyrektora łódzkiego ośrodka TVP - dodała dziennikarka.

Jacek Grudzień w rozmowie z serwisem Wirtualnemedia.pl potwierdził tę informację. Dodał również, że nie blokował innym dziennikarzom TVP Łódź możliwości publikowania tekstów w prasie. Nie występował do rzecznika TVP o zgodę na pisanie przez podległych mu dziennikarzy felietonów prasowych, ponieważ nie było takiego zwyczaju, aby centrala wyrażała zgodę na tego typu aktywności pracowników regionalnych ośrodków Telewizji Publicznej.

Grudzień potwierdził natomiast, że osobiście jako szef TVP Łódź występował o zgodę na pisanie felietonów dla „Dziennika Łódzkiego” i ją uzyskał. - Była to część mojego kontraktu z TVP, który wynegocjowałem - poinformował. Zapytany, czy ktokolwiek z centrali Telewizji Polskiej zwracał mu uwagę, że reporterzy TVP wykorzystują szyld Telewizji Polskiej bez zgody rzecznika prasowego, zaprzeczył.

Jak dowiedział się serwis Wirtualnemedia.pl w centrum informacji TVP, Dorota Ceran nigdy nie występowała do biura prasowego TVP o zgodę na publikowanie w gazetach artykułów jako reporterka TVP i pod oficjalnym szyldem Telewizji Polskiej. - Pracownicy i współpracownicy TVP, którzy chcą występować publicznie poza jej anteną, a zwłaszcza używać do tego marki TVP, zobligowani są do uzyskania formalnej zgody rzecznika prasowego TVP - przekazało nam centrum informacji.

Dyrektor TVP Łódź poinformował też serwis Wirtualnemedia.pl, że łódzki ośrodek Telewizji Polskiej nie zerwał z Dorotą Cetan umowy o dzieło na realizowany przez nią film. Hubert Bekrycht zaprzeczył również, jakoby wykluczał dalszą współpracę z Dorotą Ceran.

- Moja firma w tej chwili się ośmiesza. Wykorzystuje się ją instrumentalnie jako propagandową platformę. Media publiczne powinny pokazywać wszystkie strony politycznego sporu, a pokazują jedną. Zwalniać takich dziennikarzy jak Karolina Lewicka, Diana Rudnik czy Piotr Kraśko, a przyjmować Michała Rachonia to nieporozumienie. Degraduje się firmę - mówiła serwisowi Wirtualnemedia.pl Dorota Ceran.

W rozmowie z nami potwierdziła, że jest związana umową o dzieło z TVP do końca czerwca br. Dodała również, że nigdy nie kwestionowano merytoryczności jej pracy dla TVP Łódź. Z nieoficjalnych wypowiedzi osób związanych z łódzkim ośrodkiem Telewizji Polskiej, do których dotarł serwis Wirtualnemedia.pl także wynika, iż przełożeni Ceran publicznie nie wyrażali zarzutów do jej pracy.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Dorota Ceran: TVP Łódź rozstała się ze mną z powodu felietonów dla „Gazety Wyborczej”. Telewizja Polska zaprzecza

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Festung Breslau
TVP może sobie zaprzeczać. PiS w mediach , które zawłaszczyła zachowuje sie jak w latach 30 poprzedniego wieku pewna partia w Niemczech , która marzyła o zawojowaniu swiata. Tak tak. A juz klamstwa tego filistyna Bbrzóski, a propos odbierani ludziom flag czy proporczykow biało- czerwonych w opolu to po prosty jakies kosmiczne jaja. Brzóska zawsze mialem cie za f... na kaczych nogach, ale tym razem wyszło szydło z wora. Doroto Ceran, kłaniam Ci się nisko do samych stóp.
29 20
odpowiedź
User
GOO
Tak oto "publicystka" GW w Łodzi, o której nikt nie słyszał, stała się "bohaterką", którą zaKODowano jako "męczennicę wolności słowa". To śmiech, bo jakoś nikt w Łodzi nie słyszał, aby Ceran występowała w obronie zwalnianych z pracy w ośrodku TVP dziennikarzy. I to zwalnianych rzeczywiście z powodów politycznych, dlatego, że byli niewygodni i niepokorni. Gdzie była "redaktor" Ceran jak w 2001 roku władze TVP pod kierownictwem SLD-owskiego prezesa Kwiatkowskiego i jego pomagiera ówczesnego szefa TVP Łódź Pieńkowskiego, zwalniały między innymi E.Więcłwską - Sauk, Violettę Lewandowską (teraz Kardynał) i... no właśnie, obecnego dyrektora TVP3 Łódź H.Bekrychta, od ćwierć wieku łódzkiego dziennikarza telewizyjnego, radiowego i prasowego, aktualnego wiceprezesa łódzkiego oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Bekrycht nie zwolnił Ceran, bo to ona zrezygnowała. Nie chciała przestrzegać przepisów. A były dyrektor telewizji publicznej w Łodzi, J. Grudzień wielokrotnie krytykował najmniejszy przejaw samodzielności swoich dziennikarzy, w tym ich publikacje. Jeśli nie były, tak jak jego "felietony" w DŁ, serwilistyczne wobec władz Łodzi i regionu z PO...
20 34
odpowiedź
User
zdegustowani
H.Bektycht jest chyba pierwszym dyrektorem TVP, który ma tylko średnie wykształcenie. To też fajnie brzmi prawda???
Mnie osobiście zastanawia jednak, dlaczego do tej pory w TVP łódź pracuje syn donosiciela za czasów komuny (oficjalnie zostało mu to udowodnione) niejaki Mikołaj M. ze sportu. Pracę dostał gdy jego ojciec pełnił w tymże środku poważną funkcję (i przy okazji kapował do służb). W TVP Łódź nawet często razem prowadzili programy. dlaczego nie pozbyto się kogoś, kto tak źle się kojarzy?? Żaden z dyrektorów jakoś wciąż boi się (?) go ruszyć.
34 8
odpowiedź
User
Adam Gosek
Komentarz kogoś, kto nie ma odwagi podpisać się pod postem ( nick: "zdegustowani" - pani redaktor, jest was więcej?) jest właśnie typowy dla służb specjalnych komuny - tutaj nieudolnie ktoś naśladuje metody pracy komuszej bezpieki. Po pierwsze, wykształcenie dyrektora to strzał w stopę autora/autorki posta. Jej/jego styl i "retoryka" nie wskazuje na dobre wykształcenie. O wyższym już nie wspomnę. Bekrycht nie jest ani pierwszym, ani ostatnim szefem mediów, który - jego przypadku pracując od ponad 20 lat nie zdążył formalnie zakończyć nauki dyplomem. Ale radzi sobie z tym znacznie lepiej niż niektórzy zarządzający większymi firmami. Poza tym nie ma wymogu wykształcenia, kiedy kwalifikacje zawodowe przeważają. Co do poszczególnych dziennikarzy i ludzi mediów - mieli/mają różnych rodziców. W TVP ma przecież obowiązywać kryterium kompetencji. O to też chodzi "zdegustowanym". A może nie, bo nie pracują w komisji rekrutującej ludzi do redakcji, nawet sportowej. Co do Doroty Ceran, najwyższy czas, aby przestała mówić i udzielać się publicznie, bo już nawet w GW mówią, że przegina. Nie zostanie bohaterką, bo jak wyrzucali z TVP za poprzednich dyrektorów siedziała cicho, jak mysz pod miotłą... A.G. Łódź Polesie
11 28
odpowiedź
User
Do Adam Gosek
Widać jesteś niedoinformowany... Pan Bekrycht miał jeszcze daleko do dyplomu i formalnie nie ma wyższego (nie mówię o mgr) tylko średnie. Uświadom mnie tez, kto jest jeszcze dyrektorem oddziału Państwowej telewizji bez wykształcenia wyższego.. Będę wdzięczny, bo na razie to tylko tokuszesz bez konkretów. Co do wymogu - to przy ogłoszeniach na stanowiska dziennikarskie w TVP zawsze jest info o wymaganym wyższym. A do sedna - kompetencje Pana M ze sportu były żadne gdy tatuś donosiciel załatwiał mu pracę. Wszyscy pamiętają, jak mało uprzejmy i butny był przez wiele lat. Czas na zmiany jak to mówią i jest nadzieja, że Pan Kurski to wyprostuje
26 9
odpowiedź