SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Doświadczenia emigracyjne powszechne w Polsce, nie wierzymy w powroty

8 na 10 Polaków doświadczyło osobiście emigracji lub ma w swoim otoczeniu kogoś bliskiego kto przebywał poza granicami kraju w celach zarobkowych. W tej grupie ponad 56% badanych jest zdania, że pomimo poprawiającej się sytuacji na rynku pracy, nasi rodacy nie będą wracać z zagranicy - wynika z badania Kantar Millward Brown.

fot. Shutterstock.comArticle

80% Polaków doświadczyło emigracji osobiście lub za sprawą relacji znajomych i najbliższej rodziny. 43% badanych wskazywało, że ich przyjaciele wyjeżdżali i już wrócili do kraju. Z kolei 38% respondentów wskazuje, że ich znajomi nadal przebywają na emigracji.

Co czwarty badany deklaruje, że członek najbliższej rodziny zdecydował się na emigrację, ale już wrócił, a 22% Polaków samemu pracowało w innym kraju.

Wśród respondentów mających w swoim otoczeniu osoby wyjeżdżające do pracy za granicą, tylko 36,4% jest przekonanych, że pomimo rekordowo niskiego bezrobocia i rosnących płac, nasi rodacy będą skłonni wrócić do Polski. Natomiast ponad 56% nie spodziewa się, aby poprawiająca się sytuacja na rodzimym rynku pracy zachęcała do przeprowadzki do ojczyzny.

Najbardziej pewni powrotów Polaków są ci, których członkowie najbliższej rodziny przebywali na emigracji i już wrócili. W tej grupie odsetek odpowiedzi "tak" wynosi 46%. Wynik na poziomie 44% występuje wśród Polaków, których bliscy wciąż są poza granicami kraju. 37% emigrantów, którzy już wrócili do kraju też jest zdania, że sytuacja na rynku pracy skłoni do powrotów.

Badanie zostało zrealizowane przez instytut badawczy Kantar Millward Brown na zlecenie Work Service, w okresie 12-16 września 2017 r., na próbie N=636 osób pracujących, bezrobotnych, uczących się oraz przebywających na urlopach macierzyńskich i wychowawczych. Próbę dobrano z ogólnopolskiej reprezentatywnej próby dorosłych Polaków N=1000 (zgodnej ze strukturą populacji pod względem płci, wieku, wykształcenia oraz klasy wielkości i województwa miejsca zamieszkania), wykluczono z niej emerytów, rencistów oraz osoby zajmujące się domem. Wyniki poddano procedurze ważenia na podstawie struktury zmiennych rekrutacyjnych wg danych GUS. Dokładność wyników zależy od liczebności analizowanej grupy i odsetka odpowiedzi. Maksymalny błąd pomiaru dla całej próby N=636 to +/- 3,96%. Badanie zostało przeprowadzone za pomocą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych w ramach projektu CATIBUS.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Doświadczenia emigracyjne powszechne w Polsce, nie wierzymy w powroty

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Cicerone
Pracowalismy wraz z mezem 15 lat w jednym z krajow uni europejskiej .gdy maz mial 56 lat zostal zwolniony.Nie lata do intensywnej pracy jak rowniez nie czas na emeryture.Skonczylo sie tak wrocilismy ale remontujemy dom.pieniadze ktore oferuje sie w Polsce za uslugi budowl. SĄ dla nas nizadawalajace.maz remontuje dom ja pracuje jako opiekunka osob starszych oczywiscie poza granicami Polski Piekny powrot
odpowiedź