SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Duże miasta wybierają podatek liniowy

Przedsiębiorcy opodatkowani podatkiem dochodowym od osób fizycznych najczęściej wybierają skalę progresywną do opodatkowania swoich dochodów. Podatek liniowy wybierany jest częściej w dużych miastach w porównaniu z danymi dla całej Polski. Ryczałt i karta podatkowa wybierane są przez nielicznych.

Duże miasta wybierają podatek liniowy

Tak wynika z badania ankietowego przeprowadzonego wśród osób, które odwiedziły siedzibę oddziałów Tax Care w terminie 15-25 marca 2011r. Badanie przeprowadzone było anonimowo na grupie 1147 respondentów. Wśród ankietowanych prawie 70% stanowiły osoby prowadzące działalność gospodarczą. Badaniem objęte zostały także osoby, które osiągają dochody z innych źródeł ale planują rozpoczęcie działalności gospodarczej. 

Najpopularniejsza progresywna skala podatkowa
Badanie wykazało, że wśród przedsiębiorców najbardziej popularną formą opodatkowania jest progresywna skala podatkowa (18%, 32%). Aż 46% ankietowanych wybrało ten sposób opodatkowania. Jest to mniej w stosunku do danych jakie podało Ministerstwo Finansów za 2009r. (55%). Jednakże pamiętać trzeba o tym, że wyniki resortu dotyczą wszystkich przedsiębiorców w Polsce natomiast badania Tax Care objęły przedsiębiorców zlokalizowanych w dużych miastach gdzie dochody są znacznie wyższe w porównaniu z resztą Polski.

Skala podatkowa jest korzystną formą opodatkowania w sytuacji osiągania relatywnie niskich dochodów (do 96 tys. rocznie) z uwagi na możliwość objęcia ich stawką 18%. Osiąganie wyższych dochodów zmniejsza atrakcyjność tej formy opodatkowania ponieważ część dochodów opodatkowana jest stawką 32%. Podatnik może jednak uniknąć wyższej stawki korzystając z szerokiej palety ulg (internetowej, na dzieci, rehabilitacyjnej czy też odliczenia darowizn) a także z możliwości rozliczenia podatku na preferencyjnych zasadach – wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko.

Podatek liniowy bez ulg i preferencji
Część podatników rezygnuje jednak z podatku progresywnego wybierając podatek liniowy. Jedna trzecia ankietowanych przedsiębiorców rozlicza dochody z działalności gospodarczej tym sposobem. Taki wynik wskazuje na to, że przedsiębiorcy zlokalizowani w dużych miastach, często o większych zarobkach rezygnują z innych form opodatkowania na rzecz opodatkowania liniowego. Odsetek dla całej Polskie (dane Ministerstwa Finansów za 2009r) wynosi bowiem tylko 14%.
Mimo, że nie można w tym przypadku korzystać z ulg, a także preferencyjnego rozliczenia podatku, podatnicy wybierają ten sposób płacenia podatku z uwagi na stałą stawkę, która jest niezależna od wielkości osiąganych dochodów. Stąd przy relatywnie wysokich dochodach (powyżej 96 tys. zł rocznie) ten sposób opodatkowani będzie korzystniejszy w porównaniu ze skalą podatkową.

Ryczałt i karta nie dla wszystkich
Najmniej osób poddanych badaniu  korzysta z uproszczonych form opodatkowania – z ryczałtu (11%) i karty podatkowej (2%). Wynika to przede wszystkim z tego, że są to formy skierowane do wybranej grupy przedsiębiorców. Po za tym w przypadku ryczałtu opodatkowaniu podlega przychód, a nie dochód więc przedsiębiorcy, którzy ponoszą relatywnie wysokie koszty w stosunku do przychodów nie będą wybierali tej formuły bo osiąganie niskiego dochodu, a nawet ponoszenie straty powoduje, że podatek i tak musi być płacony. 

CIT tylko dla spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjnej
Tylko 7% ankietowanych przedsiębiorców wybrało podatek dochodowy od osób prawnych. Ten fakt nie dziwi z uwagi na to, że do płacenia tego podatku zobowiązane są duże podmioty działające w formie spółek kapitałowych – spółki z.o.o lub spółki akcyjnej.Joanna Szlęzak-Matusewicz
Kierownik Zespołu Analiz Podatkowych Tax Care
 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Duże miasta wybierają podatek liniowy

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl