SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Dyrektorzy IT chcą odgrywać większą rolę w firmach

Co drugi dyrektor IT (ang. CIO - chief information officer) oczekuje zwiększenia strategicznego znaczenia swojej roli w organizacji - wynika z badania KPMG i Harvey Nash.

Article

34 proc. CIO raportuje obecnie bezpośrednio do CEO - jest to najwyższy odnotowany poziom w historii przeprowadzanego badania. Jednocześnie 57 proc. CIO jest członkiem zarządu lub wyższego kierownictwa - odsetek ten zwiększył się o połowę w ciągu ostatnich 11 lat.

Liderzy IT stają się coraz bardziej ambitni i wpływowi – globalnie 67 proc. CIO oczekuje zwiększenia strategicznej roli w organizacji w 2016 r. CIO z Polski i regionu Europy Środkowo-Wschodniej są bardziej sceptyczni - 41 proc. nie przewiduje zmiany swojej pozycji w firmie.

CEO oczekują obecnie od dyrektorów IT koncentracji na projektach przynoszących zyski (63 proc.) w porównaniu do tych przynoszących oszczędności (37 proc.). Wśród priorytetowych zadań liderów IT z regionu Europy Środkowo-Wschodniej wciąż pozostają jednak działania przynoszące oszczędności i podnoszące efektywność departamentów IT. Jednocześnie pojawiają się nowe, dotychczas niezgłaszane priorytety - związane z cyberbezpieczeństwem, zwalczaniem terroryzmu, automatyzacją, sztuczną inteligencją i poprawą sprawności organizacji. 4 na 10 CIO spędza obecnie co najmniej jeden dzień w tygodniu realizując zadania niezwiązane z IT.

65 proc. CIO (wzrost o 6 pkt. proc. w porównaniu z poprzednią edycją badania) wskazuje, że brak umiejętności pracowników jest największym ograniczeniem dla rozwoju organizacji. Kluczowym wyzwaniem dla CIO z Europy Środkowo-Wschodniej jest brak kompetencji pracowników związanych z rozwojem oprogramowania (71%), zarządzaniem współpracą z biznesem oraz analityką. 89 proc. CIO sygnalizuje problem z utrzymaniem talentów. Co istotne, 44 proc. CIO planuje powiększenie zespołu w ciągu najbliższego roku.

Wyniki badania wskazują, że liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych w IT wzrosła w ciągu ostatniego roku o 3 pkt. proc. - z 6 proc. do 9 proc. Po raz pierwszy w historii badania wzięło w nim udział więcej niż 10% kobiet. W Polsce i pozostałych krajach CEE liczba kobiet w IT jest jednak o ponad 12 proc. niższa od średniej światowej.

Odnosząc się do rewolucji cyfrowej, 27 proc. respondentów wskazało, że jest ona spowodowana innowacjami technologicznymi w dostarczaniu produktów i usług, zaś 23 proc. podkreśliło rolę, jaką odegrały nowe formy angażowania klientów. Ponad 30 proc. CIO z regionu CEE nadal nie wie, co może być przyczyną rewolucji cyfrowej w ich branży (średnia światowa to 17 proc.).

Wśród globalnych liderów IT, którzy wzięli udział w badaniu, 35 proc. zadeklarowało, że ich firma posiada korporacyjną strategię biznesową (wzrost o 8 pkt. proc. wobec 2015 r.). W porównaniu do średniej światowej, CIO z Polski i krajów Europy Środkowo-Wschodniej sygnalizują większą potrzebę posiadania strategii cyfrowej. Strategie tworzone w regionie rzadziej niż na świecie mają charakter korporacyjny - najczęściej są przygotowywane dla poszczególnych obszarów biznesowych.

Światowe wyniki badania wskazują, że zwykle właścicielem strategii cyfrowej jest zarząd firmy, natomiast w Polsce i innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej strategia cyfrowa często jest domeną IT. Co ważne, 84 proc. CIO deklaruje, że nie jest w pełni właścicielem strategii cyfrowej i musi współpracować w tym zakresie z wieloma partnerami.

19 proc. globalnych organizacji zatrudnia szefa ds. cyfryzacji (ang. CDO). W Polsce i innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej 85 proc. firm nie ma i nie planuje powołania takiego stanowiska.

44 proc. globalnych respondentów prognozuje wzrost budżetów IT. W regionie Europy Środkowo-Wschodniej odsetek ten jest jeszcze wyższy i wynosi 50 proc. Jednym z najważniejszych obszarów inwestycyjnych są rozwiązania SaaS - 31 proc. CIO inwestuje znaczne środki w ten obszar. CIO prognozują, że trend ten utrzyma się przez kolejne 3 lata.

Nowe technologie wpływają także na rosnące ryzyko cybernetyczne. Globalnie, 28 proc. ankietowanych CIO musiało odpowiedzieć na zagrożenie bezpieczeństwa IT lub cyberatak w imieniu swojej organizacji przez ostatnie dwa lata. Tylko nieco ponad 1/5 (22 proc.) CIO jest przekonana, że ich organizacja jest bardzo dobrze przygotowana do identyfikacji i odpowiedzi na cyberataki, w porównaniu do 29 proc. w 2014 r. Jednocześnie CIO z Polski i regionu CEE wskazują, że potencjalny atak cybernetyczny nie spowoduje znaczących strat w ich organizacji.

Technologia wymusza także zmiany na rynku pracy dla CIO. Globalnie 15 proc. liderów IT zmieniło pracę w ub.r. W Polsce i w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej odsetek ten był mniejszy i wyniósł 9 proc. Ponad 30 proc. CIO z regionu CEE jest zatrudnionych u obecnego pracodawcy od co najmniej 10 lat. 63 proc. dyrektorów IT z Polski i Europy Środkowo-Wschodniej przewiduje, że będzie kontynuować karierę w IT w ciągu następnych 5 lat, a 23 proc. z nich uważa, że zmieni rolę i dołączy do kierownictwa firmy jako osoba niezwiązana bezpośrednio z IT. 84 proc. CIO na świecie deklaruje, że jest usatysfakcjonowana ze swojej roli.

Raport KPMG i Harvey Nash pt. "The Creative CIO. Perspektywa CEE" powstał na podstawie badania, które objęło 3352 CIO i liderów IT z 82 krajów świata, w tym w wybranych krajach Europy Środkowo-Wschodniej: Polsce, Czechach, Rumunii, Chorwacji i Czarnogórze. Badanie zostało przeprowadzone w okresie od 12 grudnia 2015 r. do 10 kwietnia 2016 r.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Dyrektorzy IT chcą odgrywać większą rolę w firmach

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Marcin
Chcą wzrostu jakości i utrzymanie talentów przy obniżce kosztów. Jak to pogodzić? Niestety proszę państwa. Coś za coś.
odpowiedź