SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Dzieła Beksińskiego i Opałki na aukcji tokenów NFT

6 kwietnia odbędzie się aukcja dzieł sztuki w formie tokenów NFT. Znajdą się na niej prace (również w formie fizycznej) m.in. Zdzisława Beksińskiego, Wojciecha Siudmaka, Jarosława Jaśnikowskiego, Tomasza Sętowskiego, Jakuba Bereźnickiego czy Romana Opałki. Organizatorem aukcji jest firma NFT Art, twórca pierwszej w tej części Europy platformy do sprzedaży i wybijania tokenów NFT – Diamondscraft.io.

(fot. Pixabay) Article

Jesienią ub.r. Dorota „Doda” Rabczewska sprzedała cyfrowy skan swojego ciała, podzielony na 400 części. Jedna z polskich influencerek sprzedała za milion zł w formie NFT swoją miłość.

6 kwietnia odbędzie się aukcja, na której poza dziełami sztuki w formie NFT, będzie można kupić je w formie fizycznej – obrazu czy rzeźby. Znajdą się na niej dzieła  m.in. Zdzisława Beksińskiego, Wojciecha Siudmaka, Jarosława Jaśnikowskiego, Tomasza Sętowskiego, Jakuba Bereźnickiego czy Romana Opałki.

Organizatorem aukcji jest firma NFT Art., twórca pierwszej w tej części Europy platformy do sprzedaży i wybijania tokenów NFT – Diamondscraft.io, która docelowo będzie zrzeszała artystów tworzących cyfrowo oraz tradycyjnie.

We wtorek odbyła się konferencja prasowa, w której udział wzięli Samanta Belling i Tomasz Belling - pomysłodawcy i twórcy platformy Diamondscraft.io, członkowie zarządu NFT Art.

Wszystko się tokenizuje

- Wszystko zmierza w tym kierunku. Tokenizuje się już nie tylko sztukę czy muzykę, ale wartości materialne, jak miłość – mówiła Samanta Belling. Szacowana wartość dzieł na aukcji wyniesie ok. 3 mln zł. - Mamy nadzieję, że przewyższy nasze jakiekolwiek oczekiwania, ponieważ przy tokenach jest to trudno mierzalne – mówiła Belling.

W aukcji może wziąć każdy, nie ma progu wejścia. Płatności będą odbywać się w złotówkach. Będzie można wziąć w niej udział także online przez platformę aukcyjną Onebid.pl.

Całkowite kwoty ze sprzedaży trzech prac zostaną przekazane Fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej na rzecz zaatakowanej Ukrainy.

Organizatorzy zapowiedzieli, że pod koniec roku planują zorganizować kolejną, większą aukcję NFT.

W Polsce w listopadzie ub.r. odbyła się pierwsza internetowa aukcja, na której za ponad 312 tys. zł (wraz z opłatą aukcyjną) sprzedano NFT rzeźby. Co ciekawe, szacunkowa wartość fizycznej rzeźby to 35 tys. zł. W grudniu natomiast wylicytowano NFT dzieła „Lego. Obóz koncentracyjny” Zbigniewa Libery.

NFT - co to jest?

Przez NFT (Non-Fungible Token) - niewymienialny token - rozumiemy więc pewien niepodrabialny certyfikat przechowywany w łańcuchu blockchain, który zapewnia prawo własności do takiego cyfrowego obiektu. Zawsze, kiedy obraz NFT opublikowany zostanie w internecie i powielony nieskończoną ilość razy, pozostanie nienaruszalną własnością osoby, która nabyła ten zakodowany dowód własności.

Dołącz do dyskusji: Dzieła Beksińskiego i Opałki na aukcji tokenów NFT

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jacek
może ktoś powinien sprawdzać merytorycznie teksty przed publikacją na WM?
3 0
odpowiedź
User
TT
NFT - współczesne "złoto głupców". Sam token jest nic nie wartym "cyfrowym świstkiem", który technicznie rzecz biorąc nie zawiera nawet "kupowanej" grafiki. O żadnych prawach autorskich też nie ma mowy. To trochę tak jakby kupować powietrze.
4 0
odpowiedź
User
Sheep
Owce trzeba strzyc.
4 0
odpowiedź