SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Żaryn: dziennikarze częścią systemu kłamstwa zarządzanego przez Kreml

Dziennikarze są częścią systemu kłamstwa zarządzanego przez Kreml i zapewniają utrzymanie społeczno-politycznej stabilności moskiewskiego reżimu Putina - napisał w komunikacie rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Olga Skabiejewa, gwiazda rosyjskich mediów propagandowychArticle

We wtorkowym komunikacie opublikowanym na stronach rządowych Żaryn podkreślił, że propaganda i dezinformacja to kluczowe narzędzia polityki wewnętrznej i zagranicznej władz Federacji Rosyjskiej.

W jego ocenie skuteczność rosyjskich propagandzistów w oddziaływaniu na rosyjskie społeczeństwo utrzymuje się na wysokim poziomie. Przyczynia się do tego panująca w Rosji cenzura, ograniczony dostęp do innych niż kontrolowane przez państwo źródeł informacji, a także podsycane od dziesięcioleci strach, uprzedzenia i mity - wskazał.

Zobacz: Rosja blokuje stronę internetową brytyjskiej gazety "The Daily Telegraph"

"Rosyjskie kłamstwa przenikają również do opinii publicznej na Zachodzie. Ważnym dla krajów Zachodu zadaniem pozostaje demaskowanie sposobu działania aparatu propagandowego Rosji i jego głównych aktorów – medialnych marionetek Putina" - napisał w materiale Żaryn.

"Główną rolę w szerzeniu rosyjskich kłamstw odgrywają ludzie nazywający siebie +dziennikarzami+ i +publicystami+, a w rzeczywistości będący częścią systemu kłamstwa zarządzanego przez Kreml" - stwierdził.

"To oni kształtują rosyjską opinię publiczną, zapewniając tym samym utrzymanie społeczno-politycznej stabilności reżimu" - napisał, wyliczając kilkanaście konkretnych osób i ich działania w tej dziedzinie.

Zobacz: Rosyjski botnet RSocks przestał istnieć. Wspólna akcja USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Holandii

Stanisław Żaryn: w Rosji telewizja jest głównym kanałem propagandy

Przypomniał, że najważniejszym kanałem propagandowego oddziaływania na społeczeństwo pozostaje w Rosji telewizja państwowa.

"Jej czołowi propagandyści, czerpiąc spore dochody ze swojej aktywności, dzień w dzień utrwalają w głowach Rosjan główne linie narracyjne rosyjskiej propagandy" - zwrócił uwagę rzecznik. Szczególnie aktywni są działający na zlecenie Kremla prowadzący emitowane z dużą częstotliwością programy o tematyce politycznej - dodał.

W swoim materiale rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych wymienia takie nazwiska, jak szefa rosyjskiej agencji prasowej Rossija Siegodnia i wicedyrektora Wszechrosyjskiej Państwowej Kompanii Telewizyjnej i Radiowej Dmitrija Kisieliowa, czy prowadzącego polityczny talk-show na kanale Rossija1 Władimira Sołowiowa oraz politolożkę i dziennikarkę Annę Szafran.

Zobacz: Warto śledzić rosyjskie media, by wiedzieć "skąd wieje wiatr"

Żaryn wskazuje też rolę w aktywnej propagandzie Kremla Michaiła Leontiewa, Olgi Skabiejewej i Jewgienija Popowa z politycznego programu "60 minut", Kateriny Striżenowej z programu "Wriemia pokażet" oraz Anatolija Kuziczewa i Artioma Szejnina z tego samego programu.

Andriej Norkin prowadzący społeczno-polityczny program "Miesto wstriecz", Naila Asker-Zade z magazynu "Diejstwujiuszczije lica", Andriej Dobrow z kanału REN TV, redaktor naczelny radia Moskwa Mówi Roman Babajan to kolejne osoby wskazywane przez rzecznika, jako aktywnie wspierające rosyjski reżim w państwowych mediach.

Zobacz: Ukraina do Euronews: Przestańcie szerzyć rosyjską propagandę!

Rola prywatnej telewizji Carygrad TV

Żaryn pisze też o roli prywatnej telewizji Carygrad TV, która należy do Konstantina Małofiejewa oraz o odpowiedzialnej za propagandowy przekaz Kremla skierowany do odbiorców za granicą redaktor naczelnej telewizji RT i agencji informacyjnej Sputnik Margarita Simonian.

"To jedna z najbardziej agresywnych propagandzistek aktywnych w rosyjskich mediach. Kierowane przez nią media stanowią dezinformacyjne zaplecze władz, wspierając ich politykę zagraniczną i rozpowszechniając nieprawdziwy obraz rzeczywistości wśród obywateli innych krajów" - podkreślił we wtorkowym materiale rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych.

Rosyjska agresja na Ukrainie trwa od 24 lutego.

Dołącz do dyskusji: Żaryn: dziennikarze częścią systemu kłamstwa zarządzanego przez Kreml

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Krasnolud
.... a już miałem nadzieję, że siostry Kremlowskie dostały po łapkach za "ostry" wywiad z Namiest... znaczy z ambasadorem RoSSji.
odpowiedź
User
Idina
.... a już miałem nadzieję, że siostry Kremlowskie dostały po łapkach za "ostry" wywiad z Namiest... znaczy z ambasadorem RoSSji.

To źle myślałaś a teraz idi sobie na spacer!
odpowiedź
User
23213213
Teraz czekam na analizę pana rzecznika codziennej sytuacji o 19:30
odpowiedź