SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Dziennikarze będą mogli pracować na granicy polsko-białoruskiej

Po 2 grudnia dziennikarze będą mogli pracować w strefie przygranicznej. Projektem ustawy, która ureguluje tę sprawę, jeszcze w tym tygodniu zajmie się Sejm - powiedział wiceszef MSWiA Błażej Poboży.

źródło: twitter.com/MON_GOV_PL Article

Poboży przypomniał w poniedziałek w TVP1, że do 2 grudnia w pasie przy granicy z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy, ale "wraz z jego końcem pojawia się konieczność ponownego uregulowania sytuacji tego obszaru".

Nowelizacja ustawy w tym tygodniu w Sejmie

Dlatego Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało projekt nowelizacji ustawy o ochronie granicy państwowej. Reguluje on m.in. sprawy związane z obecnością w pasie przygranicznym dziennikarzy.

"W projekcie, który wychodzi od MSWiA jest założenie, które mówi, że w konsultacji ze Strażą Graniczną będzie wydawane coś na kształt akredytacji dla dziennikarzy" – powiedział wiceminister.

"Oczywistym jest, że jeżeli w jakimś miejscu będziemy mieli do czynienia z nasilonymi prowokacjami, albo zaczną się tam inwestycje strategiczne związane z budową zapory na granicy, to nie można sobie wyobrazić, aby tam byli w tym momencie dziennikarze. Ale co do zasady dziennikarze będą wpuszczani na ten obszar przygraniczny" - podkreślił.

Przekazał, że projekt nowelizacji został przedłożony do konsultacji międzyresortowych. "Jest om procedowany w trybie obiegowym, czyli bez konieczności obecności członków rządu" - wyjaśnił.

Przypomniał, że "jest pomysł, aby na najbliższym posiedzeniu Sejmu, jeszcze w tym tygodniu (projekt nowelizacji – PAP) wszedł pod obrady parlamentu".

Rząd zniesie zakaz dla reporterów

Od 2 września, w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy wydanego na wniosek Rady Ministrów stan wyjątkowy wprowadzono najpierw na 30 dni, po czym w końcu września Sejm zgodził się na przedłużenie go o kolejne 60.

Kilka dni temu do wykazu prac legislacyjnych rządu trafił projekt nowelizacji ustawy o ochronie granicy państwowej i niektórych innych ustaw. Regulacja umożliwia m.in. wprowadzenie na czas określony zakazu przebywania na określonym obszarze strefy nadgranicznej.

Szef MSWiA Mariusz Kamiński powiedział w sobotę w radiu RMF FM kryzys na polsko-białoruskiej granicy to kwestia wielomiesięczna. "Musimy przyjąć taką perspektywę, że z dnia na dzień nie rozwiążemy tego kryzysu. Musimy w różny sposób - i poprzez budowę zapory, ale również adekwatnych do sytuacji przepisów ustawowych - reagować na to, co się dzieje" - mówił.

Zapewnił też, że dziennikarze ogólnopolskich redakcji będą mogli wrócić do pracy i relacjonować to, co dzieje się na granicy Polski z Białorusią na zasadach określonych przez Straż Graniczną. "Będziemy elastyczni, będziemy podchodzili rozsądnie. Wszystkie redakcje, które mają zasięg ogólnopolski, będą mogły korzystać z tej możliwości" - zapewnił szef MSWiA.

Reporterzy jednak podkreślają, że stan wyjątkowy wygaśnie dopiero z końcem listopada – a redakcje potrzebują materiałów z centrum wydarzeń „na już”.

Premier proponuje ośrodek dla dziennikarzy

W piątek premier Mateusz Morawiecki poinformował też, że członkowie rządu rozważają „utworzenie odpowiedniego miejsca, ośrodka bardzo blisko granicy, w którym to ośrodku dziennikarze by mieli też dużo szybszy dostęp do informacji, do osób, które mieszkają w pasie przygranicznym”.  Zapewnił, że „nie ma obaw co do obecności mediów na granicy", choć ocenił, że są one podatne na białoruskie i rosyjskie fake newsy. - Cała sieć internetowa jest zalana różnymi informacjami, które już zdążyły być wyjaśnione na szczęście, ale ile jest takich, które nie zostały wyjaśnione. Główny problem polega na tym, że obecność mediów intensyfikuje działania prowokacyjne ze strony Białorusi - zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Propozycję premiera krytycznie oceniło wielu dziennikarzy na Twitterze. - To jeden z głupszych pomysłów, o jakim słyszałem. Nie potrzebujemy rządowego safari, ale wolnego dostępu do granicy. Niech służby wydają akredytacje, tak jak dzieje się to w strefach wojny - stwierdził Roman Imielski, wicenaczelny „Gazety Wyborczej”.

Z kolei rzecznik rządu, Piotr Müller zapewnił, że w Centrum Informacyjnym Rządu finalizowane są prace nad serwisem internetowym (w wersji polskiej i angielskiej), gdzie będą dostępne nagrania wideo, zdjęcia oraz bieżące informacje pochodzące ze wszystkich instytucji i służb, które odpowiadają na bezpieczeństwo granic. Odniósł się tym samym do wpisu publicysty Eryka Mistewicza, który zasygnalizował, że francuscy wydawcy „sygnalizują brak dobrej jakości zdjęć i nagrań wideo od strony polskiej. Używają zdjęć i nagrań rosyjskich i białoruskich, tych z płaczącymi dziećmi, bo nie ma materiałów dobrej jakości wideo i photo od Polaków”.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Dziennikarze będą mogli pracować na granicy polsko-białoruskiej

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
olo
Strach puścić wiele redakcji. Będzie kotek?
8 0
odpowiedź
User
Tomasz
Będą ustawki, jak dziś z dziećmi po białoruskiej stronie ...
5 1
odpowiedź
User
AS
Tej władzy nie ma co wierzyć na słowo, będzie ustawa, to się okaże, jak z tym dostępem będzie
1 0
odpowiedź