SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

e-GEOS udostępni dane o groźnych ruchach gruntów w Europie. Jest umowa z Europejską Agencją Środowiska

Konsorcjum kierowanemu przez e-GEOS zostało powierzone wdrożenie najnowszej europejskiej usługi do monitorowania ruchu gruntu w ramach programu Copernicus. Została w tej sprawie zawarta odpowiednia umowa z Europejską Agencją Środowiska. Dzięki odpowiednim badaniom możliwe będzie identyfikowanie groźnych zjawisk w takich obszarach jak tektonika, osiadanie gleby i osuwiska lub wykrywanie ruchu infrastruktury krytycznej (np. mostów).

Article

Konsorcjum ORIGINAL kierowane przez e-GEOS, spółkę utworzoną przez Telespazio (80 proc.) i Włoską Agencję Kosmiczną (20 proc.) otrzymało ramową umowę serwisową od Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) na wdrożenie najnowszego komponentu portfolio Copernicus Land Monitoring Service (CLMS) – tj. europejskiej usługi monitorowania ruchu gruntu (EGMS - European Ground Motion Service). Kontrakt będzie obowiązywał przez 4 lata, a jego wartość wyniesie około 6 mln euro.

Monitorowanie zagrożeń

Zgodnie z zapowiedzią dzięki usłudze EGMS dostępne będą szczegółowe informacje na temat ruchu gruntu niemal w całej Europie w oparciu o analizy interferometryczne obserwacji radarowych satelity Sentinel -1.

Czytaj także: Nestlé zwiększy pozyskiwanie surowców z rolnictwa regeneracyjnego

W ramach tej usługi możliwe będzie identyfikowanie i monitorowanie krótko- i długoterminowego ruchu gruntu spowodowanego zjawiskami naturalnymi, takimi jak tektonika, osiadanie gleby i osuwiska lub spowodowanego działalnością człowieka, jak podziemne wydobycia, ale także wykrywanie ruchu infrastruktury krytycznej (np. mostów).

Dane wygenerowane przez EGMS zostaną udostępnione osobom fizycznym i organizacjom na całym świecie za pośrednictwem interfejsu użytkownika dostarczając kluczowych informacji, aby umożliwić lepsze poznanie ruchu gruntu i związanego z tym ryzyka w skali lokalnej, regionalnej i europejskiej.

ORIGINAL to konsorcjum łączące wiedzę z zakresu radarów interferometrycznych głównych partnerów e-GEOS - Norweskiego Centrum Badawczego (NORCE), włoskiej firmy TRE Altamira i niemieckiej firmy usługowej GAF, wspieranej przez Niemieckie Centrum Lotnictwa i Kosmonautyki (DLR), Służby Geologicznej Norwegii, holenderskiej firmy PPO.labs, Węgierskiego Satelitarnego Obserwatorium Geodezyjnego (SGO), brytyjskiego Earth Metrics oraz włoskiej firmy Nhazca, będącej pochodną rzymskiego Uniwersytetu Sapienza.

Czytaj także: Starbucks we współpracy z polskim startupem testuje słomki z kawowych fusów

Dołącz do dyskusji: e-GEOS udostępni dane o groźnych ruchach gruntów w Europie. Jest umowa z Europejską Agencją Środowiska

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl