SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

E.Leclerc chce dać wszystkim klientom możliwość pakowania w swoje opakowania, na drodze stoją przepisy

Francuski E.Leclerc może być pierwszą siecią handlową, która umożliwi polskim klientom kupowanie produktów spożywczych we własnych opakowaniach. Na przeszkodzie stają jednak regulacje prawne, a właściwie ich brak. 

Article

E.Leclerc niedawno ogłosił listę rozwiązań, których wprowadzenie ma poprawić jakość dostarczanych klientom produktów, przy jednoczesnym poszanowaniu środowiska naturalnego. Jednym z nich jest umożliwienie klientom przynoszenia własnych opakowań (np. pudełek, toreb) na zakupy. Mogą w nich kupować produkty na wagę czy pieczywo.

Pierwszym miastem, w którym E.Leclerc  pilotażowo wprowadził nowe rozwiązanie, jest Radom.

- Rozpoczęliśmy to pod koniec ubiegłego roku. Klienci sami przychodzili nas i prosili o możliwość pakowania produktów we własne pojemniki - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl .Angelique Renard, zarządzająca hipermarketem E.Leclerc w Radomiu. Do programu latem dołączył sklep w Łodzi.

Brak przepisów barierą rozwoju

Jak się jednak okazuje, największym wyzwaniem we wdrożeniu jest biurokracja oraz niejednolite przepisy, a właściwie ich brak. Jak mówi Angelique Renard, o tym czy w sklepach klienci mogą pakować towary we własne towary, decyduje lokalny oddział Sanepidu. - Brakuje nam ogólnopolskich regulacji, w tym jest największy problem - podkreśla  Renard.

- Jako że nie ma właściwych przepisów, musimy bardzo uważać. Dlatego na razie prowadzimy pilotaż w dwóch sklepach. Chcemy sprawdzić nawet nie reakcje klientów, bo te już znamy (same pozytywne), ale strategię działania Sanepidów w różnych miastach. W Łodzi i Radomiu bardzo ściśle współpracujemy z naszymi Sanepidami  nad przestrzeganiem wewnętrznych regulaminów pakowania produktów w pojemniki klientów - mówi Angelique Renard.

Sanepidy wymagają głownie, by klienci chcący skorzystać z opcji własnych opakowań, podpisali stosowny regulamin.  E.Leclerc  rozwiązał to tak, że każdy sklep wydaje karty klienckie, z którymi należy przyjść na zakupy. Aby założyć i korzystać z karty, należy podpisać regulamin.  

Managerka w rozmowie z naszym portalem pochwaliła się, że ani w radomskim, ani w łódzkim E.Leclercu Sanepid nie miał do tej pory żadnych zastrzeżeń co do procedur wydawania towarów w opakowaniach klientów. - Opracowaliśmy już procedury, które chcemy wdrożyć w sklepach w całej Polsce. Wiele jednak zależeć będzie od współpracy z organami kontrolnymi w poszczególnych miastach.

Klienci E.Leclerc w Radomiu i Łodzi mogą zabierać we własnych opakowaniach mięso i wędliny, garmażerkę, ryby, sery,  pieczywo i produkty cukiernicze, owoce i warzywa.


E.Leclerc w Radomiu, fot. WM

E.Leclerc w Radomiu, fot. WM


E.Leclerc w Radomiu, fot. WM

E.Leclerc: do końca roku własne opakowania klientów we wszystkich sklepach

Sieć ma ambitne plany wdrożenia programu. Do końca tego roku chce umożliwić klientom w całej Polsce pakowanie zakupów do własnych pojemników czy woreczków. - Wszystkie nasze sklepy są tym zainteresowane - mówi Angelique Renard.

Detalista planuje zachęcać  klientów do przynoszenia swoich opakowań programami lojalnościowymi. Za każdy produkt zapakowany we własną torbę czy pojemnik, kupujący dostaje punkty wymienne na opakowanie na żywność do wielorazowego użytku.

Grupa E.Leclerc działa w Polsce od 1995. Firma zarządza obecnie w Polsce siecią 47 hiper- i supermarketów, które działają na terenie 15 województw. firma zatrudnia ponad 5000 pracowników. W roku 2018 E.Leclerc osiągnął obroty w wysokości 2,91 mld złotych. Grupa E.Leclerc współpracuje także z regionalną siecią supermarketów FRAC, która ma swoje placówki m.in. w Rzeszowie i Warszawie.

Dołącz do dyskusji: E.Leclerc chce dać wszystkim klientom możliwość pakowania w swoje opakowania, na drodze stoją przepisy

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
qwerty
Ciekawe czy wino mi przeleją do mojego własnego słoika ;)
odpowiedź
User
kaktus
Pomysł bardzo dobry. Im mniej plastikowych śmieci tym lepiej.
odpowiedź
User
uniwerek
Mam wątpliwości. Przyjdzie jakaś babuleńka z brudnym plastikiem, coś sobie weźmie, wymaca, rozmyśli się, odłoży (bo przecież jest pełno pro-klienckich przepisów na to pozwalających) i teraz trzeba będzie się z tym użerać. A tak pakowane było przez sklep i jeśli opakowanie naruszone nie było, to nie było problemu. Moim zdaniem jednak lepszą drogą jest pozostawienie opakowań, tylko ekologicznych.
Umówmy się - ile w tym jest ochrony środowiska, a ile oszczędności po stronie sklepu? ;)
odpowiedź