SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

E-recepty udostępnione w aplikacji mObywatel. Można kupować leki za pomocą smartfona

Ministerstwo Cyfryzacji oraz Ministerstwo Zdrowia wprowadziły wspólnie obsługę e-recept w mobilnej aplikacji mObywatel. Dzięki temu rozwiązaniu użytkownicy mogą realizować recepty za pośrednictwem swojego smartfona. Funkcja jest na razie dostępna w urządzeniach z systemem Android.

Marek Zagórski, minister cyfryzacji Article

O nowej funkcjonalności związanej z obsługą elektronicznych recept na mobilnej platformie mObywatel poinformował minister cyfryzacji Marek Zagórki podczas konferencji w Siedlcach.

Resort cyfryzacji przypomina, że e-recepty funkcjonują na rynku od roku. Jak podaje ministerstwo w tym czasie wystawiono ponad 8 mln tych dokumentów, z systemu skorzystało prawie 19 tys. lekarzy z 493 miast w Polsce.

Teraz MC poinformowało że e-recepty są dostępne także w mobilnej aplikacji mObywatel. – Wystarczy zainstalować i uruchomić aplikację mObywatel – wyjaśnia Marek Zagórski. - Obecnie korzysta z niej niemal 350 tysięcy osób. Wciąż dodajemy tam nowe, wygodne dla użytkowników funkcjonalności. E-recepta jest jedną z nich.

Z telefonem do apteki

Jak wyjaśnia MC aby skorzystać z e-recepty w smartfonie należy zainstalować w urządzeniu darmową aplikację mObywatel dostępną w sklepach Google Play i App Store.

Obecnie e-recepta w aplikacji mObywatel jest dostępna na smartfonach z systemem operacyjnym Android 6.0 wzwyż. Resort zapewnia że pracuje nad tym, aby wkrótce to rozwiązanie było dostępne także dla właścicieli smartfonów z systemem iOS.

Po zakończeniu instalacji mObywatela użytkownik musi wybrać w aplikacji kartę eRecepta. W trakcie wizyty w aptece decyduje którą e-receptę chce zrealizować. Następnie pokazuje farmaceucie ekran telefonu z wyświetlonym kodem QR. Jeśli nie chce pokazywać ekranu telefonu, podaje numer PESEL (swój lub osoby, na którą recepta jest wystawiona) oraz kod spod e-recepty. To wystarcza do zrealizowania recepty i zakupienia potrzebnego leku.

MC zapewnia, że e-recepta to nie jedyny powód, dla którego każdy pacjent ze smartfonem powinien zainstalować aplikację mObywatel. Dzięki zawartemu w niej odzwierciedleniu danych z dowodu osobistego można się nią też legitymować wszędzie tam, gdzie nie mamy obowiązku okazywać dowodu osobistego.

- Placówki Podstawowej Opieki Zdrowotnej dołączają do placówek pocztowych, pociągów PKP Intercity i wielu innych miejsc, w których nie musimy legitymować się tradycyjnym dowodem osobistym. Wystarczy nam aplikacja mObywatel – wyjaśnia Marek Zagórski. – Wkrótce do ponad 22 tysięcy przychodni i szpitali trafią nasze naklejki „Tutaj możesz użyć aplikacji mObywatel”. Wszystko po to, by informacja na ten temat dotarła do wszystkich pacjentów.

Legitymowanie się aplikacją mObywatel w placówkach POZ stało się możliwe dzięki przepisom tzw. pakietu e-zdrowie, które obowiązują od 7 września br. Jest to zestaw zmian, których celem jest przyspieszenie informatyzacji systemu ochrony zdrowia.

- Na tych zmianach skorzystają wszyscy. Dzięki nowym regulacjom założenie profilu zaufanego (PZ) będzie jeszcze prostsze i tym samym więcej osób dostanie dostęp do e-usług, w tym do Internetowego Konta Pacjenta – zapewnia minister cyfryzacji. - Jak to możliwe? Uprawnienia do potwierdzania profilu zyskają lekarze, pielęgniarki, czy położne podstawowej opieki zdrowotnej. Decyzje w tym zakresie podejmuje Narodowy Fundusz Zdrowia. Zauważalnym skutkiem takich zmian będzie większa liczba punktów potwierdzających PZ. Nowe powstaną w przychodniach lekarskich. Obecnie w całej Polsce działa ponad 1500 takich miejsc.

Resort cyfryzacji zaznacza w komunikacie, że PZ to nie tylko klucz do e-usług administracji publicznej (m.in. do możliwości zgłoszenia online narodzin dziecka). To także m.in. jedyny sposób zalogowania się do Internetowego Konta Pacjenta (IKP). IKP to internetowa aplikacja, w której można znaleźć m.in. e-recepty, historię leczenia, e-skierowania i inne usługi związane ze zdrowiem. Obecnie z profilu zaufanego korzysta ponad 4,2 mln Polaków.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: E-recepty udostępnione w aplikacji mObywatel. Można kupować leki za pomocą smartfona

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl