SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Użytkownicy ebooków nie rezygnują z tradycyjnych książek

Korzystanie z ebooków nie oznacza zaprzestania korzystania z książek tradycyjnych - wynika z badania ARC Rynek i Opinia.

fot. Shutterstock.comArticle

Wśród respondentów nowoczesnych form czytania znalazło się 51% kobiet i 49% mężczyzn. Najczęściej z takiej formy korzystają ludzie młodzi w przedziale wiekowym 25–34 lata (34%) oraz osoby w wieku 15–24 lata (32%), posiadający wykształcenie wyższe (55%) oraz średnie (31%), mieszkańcy dużych miast powyżej 500 tys.

Największe zalety ebooków według respondentów to brak konieczności noszenia ciężkich książek (43%), szybki dostęp do swoich tytułów (32%), a także wygoda w korzystaniu (20%).

Ebooki mają przewagę nad książkami w formie drukowanej w sytuacjach przemieszczania się, podczas codziennego korzystania z środków transportu publicznego lub dłuższych podróży. Po książki drukowane respondenci sięgają najczęściej w sytuacjach bardziej intymnych: w domu lub na łonie natury.

Ważną rolę w korzystaniu z ebooków odgrywa wpływ otoczenia i rekomendacje innych użytkowników e-książek. Wśród respondentów 36% obecnych użytkowników ebooków wskazało, że impulsem do spróbowania czytania w tej formie była namowa znajomych.

Najczęstszym sposobem pozyskiwania książek elektronicznych jest pobieranie bezpłatnych tytułów z oficjalnych źródeł - tak deklaruje 2/3 zapytanych respondentów. 55% użytkowników kupuje ebooki samodzielnie, 40% korzysta z plików pozyskanych przez znajomego, a 37% użytkowników przyznaje się do pobierania ebooków z nieoficjalnych źródeł.

W przypadku audiobooków najpopularniejsze sposoby pozyskiwania tytułów to bezpłatne pobieranie z oficjalnych źródeł (55%), samodzielne kupowanie (43% wskazań) i korzystanie z audiobooków kupionych przez inną osobę (32%).

Badanie "Zwyczaje Polaków związane z użytkowaniem ebooków i audiobooków" zostało zrealizowane przez instytut badawczy ARC Rynek i Opinia na zlecenie firmy Virtualo, metodą CAWI, na próbie 1107 respondentów, uwzględniając próbę 576 użytkowników ebooków oraz 306 użytkowników audiobooków. Respondenci to osoby, które w ciągu ostatnich 12 miesięcy przeczytały co najmniej 3 książki w dowolnej formie: drukowanej, ebooka lub audiobooka.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Użytkownicy ebooków nie rezygnują z tradycyjnych książek

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Czytelnik
Kolejny raport o tym samym. Wiadomo i zostało to już dawno udowodnione i zamierzone że w Polsce i krajach naszego regionu nikt na ebookach nie zarabia, to papier generuje kasę - może tylko poza lit naukowa i profesjonalną czyli prawo, ekonomia czy medycyna. Oczywiście warto mieć w ofercie e-booki ale tylko jako dodatek dla tej mniejszej mniejszości co och używa
odpowiedź