SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wchodzi oznaczenie Eco Rating. Pokaże użytkownikom smartfony najbardziej przyjazne dla środowiska

Europejscy operatorzy i producenci smartfonów zawarli porozumienie w sprawie wprowadzenia systemu o nazwie Eco Rating. Ma ono pomóc użytkownikom w rozpoznaniu, który sprzęt dostępny w sprzedaży jest najbardziej przyjazny środowisku i spełnia ekologiczne kryteria.

Article

Operatorzy sieci komórkowych oraz wytwórcy smartfonów funkcjonujący w Europie zapowiedzieli wprowadzenie w czerwcu 2021 r. systemu o nazwie Eco Rating, który ma być wspólnym działaniem sygnatariuszy umowy na rzecz ochrony środowiska.

Ekologiczne oznaczenia smartfonów

W założeniach projektu część smartfonów oferowanych na rynku otrzyma specjalne oznaczenie Eco Rating, które będzie informacją dla użytkowników o tym, w jakim stopniu konkretne urządzenie ma wpływ na środowisko naturalne.

Czytaj także: Wirtualna Polska z testową farmą fotowoltaiczną

Każdy telefon obecny w programie po dokonaniu analizy otrzyma ocenę w skali od 0 do 100 w kilku kategoriach. Im wyższa punktacja, tym większa przyjazność telefonu dla środowiska naturalnego.

W Eco Rating pod uwagę są brane następujące wskaźniki:

  • Trwałość - solidność wykonania urządzenia, żywotność baterii oraz okres gwarancji na smartfon i jego komponenty
  • Możliwość naprawy - łatwość, z jaką urządzenie może być naprawione i jest zdolne do ponownego użycia
  • Zdolność do recyklingu – stopień, w jakim elementy urządzenia można odzyskać i zdemontować, a materiały można poddać recyklingowi
  • Efektywność klimatyczna - emisja gazów cieplarnianych przez urządzenie podczas całego cyklu jego działania
  • Efektywność wykorzystania zasobów – wpływ wykorzystania  rzadkich surowców niezbędnych dla danego urządzenia (np. złota do produkcji komponentów elektronicznych)

Wśród operatorów biorących udział w inicjatywie Eco Rating są Deutsche Telekom, Orange, Telefonica, Telia Company i Vodafone. Z kolei po stronie producentów sprzętu w projekcie uczestniczą m.in. Bullitt (marki CAT i Motorola), Doro, HMD Global, Huawei, MobiWire, Lenovo, OnePlus, OPPO, Samsung Electronics, TCT / Alcatel, Xiaomi i ZTE.

Oznaczenia Eco Rating mają zostać wprowadzone w wielu krajach europejskich, na liście są: Albania, Austria, Chorwacja, Republika Czeska, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Węgry, Irlandia, Włochy, Litwa, Północna Macedonia, Czarnogóra, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Hiszpania, Szwecja, Turcja i Wielka Brytania.

Czytaj także: Lidl wprowadzi ekologiczne paragony

Twórcy projektu zaznaczają, że w każdej chwili mogą do niego dołączyć zarówno nowi operatorzy, jak i wytwórcy smartfonów, którzy chcą stosować rozwiązania proekologiczne.

Dołącz do dyskusji: Wchodzi oznaczenie Eco Rating. Pokaże użytkownikom smartfony najbardziej przyjazne dla środowiska

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl