SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Edyta Lewandowska sama zwolniła się z TVP? Nadawca zaprzecza

Edyta Lewandowska, prezenterka głównego wydania “Wiadomości”, zniknęła z anteny w grudniu ubiegłego roku, kiedy pojawiły się nowe władze Telewizji Polskiej. Cały czas jednak była pracownikiem TVP. Dziennikarka powiedziała portalowi Wirtualnemedia.pl, że złożyła niedawno wypowiedzenie, bo “sytuacja zawieszenia za długo trwała”. TVP twierdzi jednak, że to stacja zwolniła dziennikarkę. 

Edyta Lewandowska, fot. AKPAEdyta Lewandowska, fot. AKPA

Edyta Lewandowska była jedną z czołowych twarzy programów informacyjnych Telewizji Polskiej. Przez ponad cztery lata prowadziła główne wydanie "Wiadomości", uznawane powszechnie za źródło propagandy PiS. To tam pojawiały się bardzo stronnicze materiały, atakujące opozycję, a przede wszystkim Donalda Tuska. 

Nowa koalicja rządząca zmieniła władze TVP, a 20 grudnia ubiegłego roku “Wiadomości” zostały zdjęte z anteny. Wraz z tym z ekranu zniknęli dotychczasowi prowadzący ten program, m.in. Danuta Holecka, Marta Kielczyk, Michał Adamczyk i Edyta Lewandowska. Holecka przeszła do TV Republika, gdzie prowadzi serwis “Dzisiaj”. Kielczyk niedawno rozstała się z TVP, umowa została rozwiązana za porozumieniem stron. 

Z kolei Michał Adamczyk uważa, że pełni obowiązki prezesa TVP (powierzyć je mu miała rada nadzorcza wybrana przez Radę Mediów Narodowych).

Pod koniec lutego Edyta Lewandowska powiedziała nam, że nadal czeka na rozwiązanie umowy z Telewizją Polską. Teraz sytuacja się zmieniła. 

- Ostatecznie zdecydowałam, że wyślę wypowiedzenie telewizji, ponieważ sytuacja zawieszenia za długo trwała i nie zmierzała w żadnym sensownym kierunku. Pod koniec lutego wysłałam wypowiedzenie i dostałam potwierdzenie, że dotarło do TVP - powiedziała portalowi Wirtualnemedia.pl Edyta Lewandowska. 

Dziennikarka ma trzymiesięczny okres wypowiedzenia, więc do nowej pracy pójdzie najwcześniej w czerwcu. Jakie ma plany zawodowe?  - Mam sporo różnych opcji, ciągle się nad nimi zastanawiam. Mówiąc szczerze, nie mogę się ostatecznie zdecydować - dodała dziennikarka. 

Po publikacji tekstu otrzymaliśmy od zespołu rzecznika TVP informację, że rozstanie z dziennikarką wyglądało inaczej niż ona to przedstawia. 

- W związku z nieprawdziwymi treściami podawanymi przez panią Edytę Lewandowską w artykule na portalu www.wirtualnemedia.pl, które dotyczą trybu oraz terminu rozstania się z nią przez Telewizję Polską S.A. w likwidacji informujemy, że do definitywnego zakończenia współpracy doszło na skutek jednostronnej decyzji TVP, która rozwiązała umowę z panią Edytą Lewandowską w trybie bez wypowiedzenia. Wypowiedzenie złożone przez Panią Edytę Lewandowską było nieskuteczne – zostało złożone po rozwiązaniu umowy przez TVP - poinformowała nas telewizja publiczna. 

Edyta Lewandowska odniosła się do tego oświadczenia. - Żałuję, że TVP informuje mnie za pośrednictwem mediów o swoich planach. TVP nalegała na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron. Niestety prawnik, który twierdził, że reprezentuje likwidatora, nie był w stanie przedstawić pełnomocnictwa. Sprawa się przeciągała, więc uznałam że najlepszym rozwiązaniem będzie wypowiedzenie umowy. Jeśli TVP chciała rozwiązać moją umowę, to kilkumiesięczna zwłoka nie miała żadnego sensu. Dodatkowo naraziła mnie na konieczność podejmowania trudnych decyzji. Jest mi przykro, że sprawy przybrały taki obrót - powiedziała nam dziennikarka. 

Czytaj także: TVP nie będzie finansowała Biełsatu. "W tym kanale pracuje aż 300 osób"

Edyta Lewandowska pracowała w TVP prawie 30 lat 

Edyta Lewandowska związała się z Telewizją Polską w 1997 roku i aż do stycznia 2024 roku stacja była jej jedynym jedynym miejscem pracy. Zaczęła od współprowadzenia programu muzycznego w Jedynce “Twoja Lista Przebojów”, w którym przeprowadzała wywiady z artystami.  

W 2002 roku związała się z łódzkim ośrodkiem TVP. Prowadziła tam lokalny program informacyjny, była też gospodynią porannego pasma "Dzień Dobry" oraz prowadzącą magazyn reporterski "Takie jest życie". W 2005 roku wygrała w castingu na prezentera TVP2, a potem została już na stałe w programach informacyjnych TVP. 

Zaczęła od prowadzenia bocznych wydań "Wiadomości" (m.in. o godz. 12 i 15). W 2006 roku prezentowała "Kurier" w TVP3. Gdy ten kanał zamienił się rok później w TVP Info, Edyta Lewandowska została w nim prezenterką serwisów informacyjnych. 

W 2013 roku w TVP Info doszło do personalnej rewolucji. Nowe kierownictwo stacji wprowadziło porządki. Z anteny zniknęła część prezenterów. Serwisy przestali prowadzić m.in. Danuta Holecka, Małgorzata Żochowska, Adrian Klarenbach i Edyta Lewandowska, która na trzy lata zniknęła z wizji. 

Gdy w styczniu 2016 roku władzę w TVP objął Jacek Kurski, ze stacji odeszło wielu dziennikarzy związanych z publiczną telewizją od lat. W tym czasie zmieniło się też kierownictwo najważniejszych anten Telewizji Polskiej, a nowe ściągnęło do stacji Lewandowską. W lutym 2019 roku Krzysztof Ziemiec zrezygnował z prowadzenia głównego wydania “Wiadomości” i jego miejsce w programie zajęła Lewandowska.

Czytaj także: Prorosyjski polityk u Moniki Jaruzelskiej. "Ryzyko szerzenia przekazu zbieżnego z rosyjską propagandą"

Dołącz do dyskusji: Edyta Lewandowska sama zwolniła się z TVP? Nadawca zaprzecza

63 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
gol
No i mniej smrodu na Woronicza :-)
odpowiedź
User
Nicko
Jej dramatyczna wada wymowy na pewno daje jakieś opcje. Może infolinia?
odpowiedź
User
Gejlord
Propaganda number one
odpowiedź