SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polsat, Canal+ oraz Orange zmniejszają ślad węglowy i proponują to klientom

Użytkownicy Canal+ online, którzy długo nie zmieniają kanału, muszą potwierdzić swoją obecność przed ekranem. W przeciwnym wypadku serwis wyłączy odtwarzacz, aby „zmniejszyć ślad węglowy”. Canal+ nie jest jedynym dostawcą płatnej telewizji, który dba o środowisko. Orange zachęca abonentów do włączania trybu oszczędzania energii w dekoderze, a Grupa Polsat Plus stawia na zieloną energię.

Canal+ online pyta klientów o obecność po kilku godzinach braku aktywnościArticle

We Francji ekologia ma szczególne znaczenie. Po niedawnej reformie rynku medialnego regulator Arcom wymaga od nadawców przedłużających koncesje w naziemnej telewizji cyfrowej, aby przedstawiali swoje plany programowe w zakresie m.in. ochrony środowiska. Rozwiązania z tego kraju, operator płatnej telewizji przenosi na inne rynki. W zeszłym roku firma zapowiedziała dekoder Global One, który ma być dostępny we wszystkich krajach, gdzie działa. Maxime Saada, prezes grupy Canal+ zdradził, że nowy sprzęt „zrobiono z materiałów przyjaznych dla środowiska”, a 97 proc. plastiku pochodzi z recyklingu. Urządzenie ma zużywać mniej energii elektrycznej. - Jego ślad węglowy zostanie zmniejszony o ponad 40 proc. w porównaniu z poprzednim modelem - wyjaśnił.

Francuski MyCanal i polski Canal+ online to ta sama aplikacja, dlatego abonenci i subskrybenci są pytani o obecność także nad Wisłą. - Rozwiązanie zostało wdrożone ponad 2 lata temu we Francji, Polsce i innych krajach gdzie dostępny jest serwis. Komunikat wyświetla się po odtworzeniu trzech programów „na żądanie” lub trzech godzin transmisji live bez aktywności ze strony użytkownika. Pozwala to na zmniejszenie niepotrzebnego transferu danych i ograniczenie pracy serwerów, co wpływa na zmniejszenie śladu węglowego. Użytkownicy serwisu Canal+ online wybierając jakość streamingu wideo są dodatkowo informowani o tym, że jakość transmisji wpływa na ślad węglowy. (wejdź w ustawienia -> jakość streamingu) – wyjaśnia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Piotr Kaniowski, rzecznik prasowy Canal+ Polska.

Dłuższe o kilkanaście sekund uruchamianie dekodera

Operator Orange, który także jest firmą francuską proponuje abonentom zmienić ustawienia dekoderów.- Klientów Orange Polska zachęcamy do włączania trybu oszczędzania energii w dekoderze telewizyjnym. Urządzenie będzie się budziło do pracy kilkanaście sekund dłużej, ale staramy się skrócić ten czas. Włączony tryb zmniejszy pobór energii do 1,5 W. Dla porównania opcja bez włączonego trybu może zużywać ok. 8 W. Oznacza to roczną oszczędność energii przez użytkownika, ile w dwa miesiące zużywa spora lodówka oraz oszczędność emisji ok. 40 kg CO2 - wyjaśnia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Wojciech Jabczyński, rzecznik prasowy Orange Polska.

Dalej przedstawiciel firmy radzi jak to uczynić. - Aby włączyć tryb oszczędzania energii na dekoderze (ICU100, IWU200) należy wejść w menu główne w kafelek „Zielona strefa”, do sekcji „Oszczędzanie energii”. Aktywacja trybu odbywa się przyciskiem OK na pilocie. Można też poprzez Moje konto> Ustawienia> Oszczędzanie energii. Dekodery domyślnie wyłączają się automatycznie po 4 godzinach nieużywania, ale w ustawieniach istnieje możliwość zmiany tego czasu przez użytkownika w dowolnym momencie – zauważa Jabczyński.

Orange Polska osiągnie neutralność klimatyczną netto do 2040 roku

To tylko jedne z nielicznych proekologicznych działań podejmowanych przez operatora. Orange Polska, podobnie jak cała Grupa Orange, chce osiągnąć neutralność klimatyczną netto do 2040 roku, obejmując własne emisje bezpośrednie i pośrednie (Zakresy 1 i 2) oraz w łańcuchu wartości (Zakres 3).  Rozwijając swoją działalność firma ogranicza swój wpływ na środowisko. W 2022 roku zredukowaliśmy emisje CO2 o 14 proc., a łącznie od 2015 roku aż o 38 proc. Odnawialne źródła energii stanowiły w 2022 roku 12 proc. energii zużywanej przez firmę. Na ten rok Orange Polska zabezpieczył aż 75-procentowy udział energii odnawialnej w swoim miksie energetycznym. Działania te pozwolą firmie osiągnąć założone cele klimatyczne, na trzy lata przed zaplanowanym terminem tj. osiągnięcie strategicznego celu ograniczenia emisji CO2 do 2025 roku o 65 proc. (względem 2015 roku, przyjętego za bazowy). Globalny, potwierdzony naukowo cel redukcji emisji Grupy Orange w Zakresie 3 to -14 proc. w 2025 roku vs. 2018. W kolejnych latach skupimy się w większym stopniu na redukcji emisji w całym łańcuchu dostaw, wraz z dostawcami i klientami. Obejmie to nową platformę komunikacyjną, zachęcającą klientów do wybierania rozwiązań wspierających gospodarkę o obiegu zamkniętym i zrównoważony rozwój – wylicza rzecznik Orange Polska.

Play i UPC Polska, które podobnie jak Canal+ i Orange, są w rękach francuskiego kapitału, także dbają o środowisko. - Koncentrujemy się, żeby nasze usługi i oferowane rozwiązania przyczyniały się do komfortu i zadowolenia naszych klientów, zapewniając im wolność wyboru, ale także, żeby miały pozytywny wpływ na otaczający nas świat, pod wspólnym hasłem #PlayFutureFriendly – informuje nas biuro prasowe Play.  Firma wśród działań proekologicznych wymienia wymianę plastikowej karty SIM na wirtualną, inwestycje w nowoczesną sieć, która oszczędza energię, dobrze skomunikowane biura obsługi klienta, oszczędzanie energii w punktach obsługi klientów, bardziej przyjazną dla środowiska flotę samochodową oraz ekologiczne opakowania.

Grupa Polsat Plus obniżyła ślad węglowy o 84 proc.

Polsat Box nie chwali się rozwiązaniami, które zachęcają abonentów telewizyjnych do ograniczenia „śladu węglowego”, ale jako Grupa Polsat Plus w ostatnich latach dużo inwestuje w „zieloną energię”.  Niedawno firma opublikowała Raport Zrównoważonego Rozwoju za 2022 rok, podsumowujący jej działania na rzecz środowiska naturalnego, społeczeństwa oraz z zakresu ładu korporacyjnego. W 2022 roku m.in. obniżyła ślad węglowy o 84 proc., a 100 proc. zużywanej przez spółki z Grupy energii pochodziło ze źródeł nisko- i zeroemisyjnych.

- Raport pokazuje, jakie działania Grupa Polsat Plus podejmuje na rzecz wszystkich mieszkańców Polski, w jaki sposób walczy z wykluczeniem cyfrowym, jaka jest jej rola w transformacji energetycznej kraju, w jakim zakresie bierze udział w edukacji ekologicznej, w jaki sposób oszczędza energię elektryczną oraz redukuje ślad węglowy. Misję społeczną Grupa Polsat Plus realizuje w 5 obszarach: ochrony środowiska naturalnego (m.in. we współpracy ze Stowarzyszeniem Program Czysta Polska), bezpieczeństwa (teleinformatycznego, informacji, produktów i usług, ale także w ramach wsparcia służb ratowniczych), promocji sportu i aktywności fizycznej (sponsoring oraz transmisje sportowe), edukacji (zwłaszcza ekologicznej i w zakresie zdrowego stylu życia) oraz pomocy dzieciom (we współpracy z Fundacją Polsat) – poinformował Cyfrowy Polsat w komunikacie.

Inwestycje w „zieloną energię”

Dalej firma podaje konkretne liczby w kontekście Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ w obszarze środowiskowym (100 proc. udziału OZE w miksie energetycznym Grupy Polsat Plus w 2022 roku,  263 tys. tCO2e – szacowane uniknięte emisje gazów cieplarnianych),  1000 MW – planowana zainstalowana moc własnych OZE), >2 TWh rocznie – planowane możliwości produkcyjne czystej, zielonej energii własnych OZE, >2 mln ton rocznie – szacowana docelowa redukcja emisji gazów cieplarnianych w polskiej gospodarce dzięki rozwojowi własnych OZE).  

'

Aktualnie w ramach realizacji Strategii 2023+ Grupa Polsat Plus prowadzi szereg inicjatyw w segmencie Czystej Energii, m.in. rozwija 6 projektów farm wiatrowych na lądzie o łącznej mocy około 300 MW oraz planuje rozbudowę farmy słonecznej Brudzew, która w zeszłym roku wyprodukowała blisko 78 GWh zeroemisyjnej energii elektrycznej zasilającej sieć nadajników służących sieci Plus. Jednocześnie wspólnie z ZE PAK (wcześniej Zespół Elektrowni „Pątnów-Adamów-Konin”) buduje łańcuch gospodarki zielonego wodoru, który zyskał na znaczeniu w obliczu światowego kryzysu energetycznego. Przygotowuje się do produkcji zielonego wodoru, buduje pierwsze ogólnodostępne stacje tankowania wodoru. W Świdniku powstaje fabryka miejskich ekologicznych autobusów wodorowych, a pierwszych 20 NesoBusów trafi do Rybnika w związku z wygranym przetargiem na dostawę autobusów dla tego miasta.

Dołącz do dyskusji: Polsat, Canal+ oraz Orange zmniejszają ślad węglowy i proponują to klientom

29 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Lolik
Ważnym działaniem proekologicznym jest zmniejszenie ilości oferowanych smartfonów w ofercie telekomów. Jaki jest sens sprzedawać kilka generacji tego samego telefonu co roku skoro niczym się nie różnią?
odpowiedź
User
Czytelnik
Jak czytam książkę wieczorem to jak przewracam kartkę to gaszę światło
odpowiedź
User
kolis
meczu lub filmu nie idzie czasem oglądnąć, bo jak włączysz i nie przełączasz w trakcie to zaraz jest odliczanie do wyłączenia dekodera. To samo w tv. I w większości już wyłączyć to trudno, jedynie wydłużyć do max czasu można.
odpowiedź