SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Elon Musk podniósł ceny na X/Twitterze. "Elon, wszystko u Ciebie ok?"

Elon Musk podnosi ceny poziomów subskrypcji na platformie X/Twitter. Najtańszy pakiet dziś to 175 zł rocznie, a najdroższe opcje przekraczają ponad 1000 zł w skali roku.

Na początku października pojawiły się spekulacje, że Elon Musk chce na należącej do niego platformie X/Twitter wprowadzić trzy poziomy subskrypcji. Badacz aplikacji o pseudonimie aaronp613 w kodzie źródłowym najnowszej aktualizacji aplikacji w systemie operacyjnym iOS znalazł zapisy, które sugerowały takie właśnie zmiany. 

Również Bloomberg ustalił, że X będzie chciało wprowadzić różne poziomy subskrypcji (Basic, Standard i Plus) w odpowiedzi na problemy finansowe firmy – zmniejszenie przychodów z reklam i liczby aktywnych użytkowników.

Pod koniec października trzy rodzaje pakietów stały się dostępne na X/Twitterze. Teraz okazało się, że wzrosły ceny każdego z poszczególnych poziomów subskrypcji. Ostatnio cena pakietu Basic wynosiła 142,85 zł rocznie (13,5 zł przy płatności comiesięcznej i rocznie wówczas 162 zł), pakietu Premium 374,99 zł rocznie (36 zł miesięcznie, co daje rocznie 432 zł), a pakietu Premium Plus 749,98 zł rocznie (72 zł miesięcznie, 864 zł wychodzi rocznie).

Nowe ceny na Twitterze/X

Jak dziś wyglądają ceny subskrypcji? Basic to 175,71 zł na rok (16,61 zł miesięcznie i wtedy rocznie 199,32 zł), Premium kosztuje 461,24 zł rocznie (44,28 zł co miesiąc i po roku wychodzi 531,36 zł), a Premium Plus to 922,48 zł/rok (88,56 zł miesięcznie czyli rocznie 1062,72 zł). To wszystko ceny w stosunku do osób fizycznych i przeglądarki internetowej. Są wyższe niż za inne popularne usługi streamingowe np. Netflix.

- Elon, wszystko u Ciebie ok? 900 plnów??? - skomentował na Twitterze/X Rafał Madajczak, redaktor naczelny portalu Gazeta.pl.

Co gwarantuje każdy z poziomów subskrypcji? Ten najbogatszy to m.in. takie funkcje jak: edycja wpisów, dłuższe wpisy, cofnięcie publikacji wpisu, możliwość wrzucania dłuższych filmów, brak reklam na osiach czasu Dla Ciebie i Obserwowane, otrzymywanie płatności za wpisy, analizy dla autora czy znaczek weryfikacyjny.

Tańszy pakiet Premium nie zapewnia przede wszystkim braku reklam na osiach czasu Dla Ciebie i Obserwowane. Poziom podstawowy to nie tylko brak zapisu o reklamach, ale także m.in. brak płatności za wpisy czy brak znaczka weryfikacyjnego.

Jeszcze droższe są ceny w aplikacji mobilnej dla osób fizycznych. Na ten moment to 229,99 zł rocznie za Basic (lub 19,99 zł miesięcznie co daje 239,88 zł rocznie), 514,99 zł rocznie za Premium (lub 49 zł miesięcznie co daje 588 zł rocznie) i 1299,99 zł rocznie za Premium Plus (lub 119,99 zł miesięcznie, a rocznie wtedy 1439,88 zł).

Jak wiele osób korzysta z płatnej wersji X/Twittera?

Elon Musk nieco ponad rok temu kupił Twittera/X za 44 mld dolarów. Sylwia Czubkowska, współautorka podcastu Techstorie w radiu TOK FM, wskazywała w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl: "Zaszło wiele zmian, ale prawdę mówiąc nie mam wrażenia, żebym korzystała z jakiegoś zupełnie innego serwisu społecznościowego. X/Twitter jest ciągle taki, jaki był. Moje odczucia wynikają z faktu, że podobnie jak większość osób nie płacę za weryfikację konta. Z niezależnych wyliczeń wynika, że jedynie 1,5-2 procent użytkowników tej platformy korzysta z wersji odpłatnej. Model subskrypcyjny nie jest na razie wielkim sukcesem finansowym". 

Ostatnio Elon Musk zasugerował, że będzie pobierał opłaty za dostęp do platformy w stosunku do wszystkich użytkowników. Nowa subskrypcja "Not A Bot", testowana jest obecnie dla nowych użytkowników w dwóch krajach: na Filipinach i w Nowej Zelandii. Cenę ustalono w wysokości jednego dolara rocznie, przy czym możliwe są różnice w kwocie w zależności od rynków i walut.

W marcu platforma X/Twitter wprowadziła usługę subskrypcyjną Blue, potwierdzającą autentyczność profili i dającą dodatkowe opcje. Trzeba było za to zapłacić 44,28 zł miesięcznie (36 zł netto plus 23 proc. VAT) lub 461,24 zł rocznie (czyli 38,44 zł za miesiąc). 

X/Twitter ma obecnie 550 milionów użytkowników miesięcznie, którzy wysyłają od 100 do 200 milionów postów dziennie. Nie wiemy, ile z tych kont to boty, a ile prawdziwi ludzie.

Dołącz do dyskusji: Elon Musk podniósł ceny na X/Twitterze. "Elon, wszystko u Ciebie ok?"

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Piter
Bardzo dobrze. Jest inflacja więc ceny drożeją. W czym problem?
odpowiedź
User
To jest jego serwis więc ustala zasady. Nie podoba się - nie korzystasz.
odpowiedź
User
Alan
Latanie w kosmos nie jest tanie.
odpowiedź