SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Enterprise Investors zainwestował 5,5 mln euro w BLStream

Enterprise Venture Fund I objął 35% kapitału w spółce BLStream w ramach transakcji częściowego wykupu i podwyższenia kapitału za 5,5 mln euro (23 mln zł). Środki pozyskane od EVF spółka przeznaczy na potencjalne przejęcia i dalszy rozwój produktów własnych, poinformowali przedstawiciele funduszu.

Enterprise Investors zainwestował 5,5 mln euro w BLStream

"Dokonujemy inwestycji, w których widzimy co najmniej trzykrotny potencjał wzrostu. W cztery lata chcielibyśmy, żeby firma była trzy razy większa. Nie przewidujemy formalnie kolejnej rundy dofinansowania, ale jeśli będą takie potrzeby, to dokonamy podwyższenia kapitału" - powiedział partner EI Rafał Bator podczas spotkania z dziennikarzami.

BLStream jest twórcą oprogramowania na urządzenia mobilne, takie jak smartfony, tablety czy konsole do gier. Spółka jest też integratorem systemów, które umożliwiają połączenie nowoczesnych technologii mobilnych z internetowymi, jak też z systemami informatycznymi starszego typu. Klienci korzystający z usług BLStream mogą używać urządzeń przenośnych do zdalnej pracy z systemami i danymi umieszczonymi w sieci lub na serwerach firmy.

BLStream jest partnerem producentów smartfonów, operatorów telekomunikacyjnych, producentów oprogramowania, dostawców usług oraz przedsiębiorstw. Wśród klientów spółki znajdują się m.in. Good Technology, Intel.Nokia, Play BBC i firmy z czołówki światowego rynku gier.

Enterprise Investors, dla którego jest to piata inwestycja EVF w typowo technologiczną firmę, poinformował, że w ramach transakcji część środków trafiła do spółki z przeznaczeniem na akwizycje i rozwój, zaś część - to wykup od dotychczasowych akcjonariuszy.

"Jesteśmy teraz w fazie badania zbioru firm, szukania celów do przejęcia. Interesują nas spółki, które stanowiłyby uzupełnienie kompetencji BLStream oraz takie spółki, które rozwiną działania sprzedażowe na nowych rynkach geograficznych" - powiedział prezes i jeden z założycieli BLStream Samuli Koski-Lammi.

Spółka chce zwiększyć obecność w Wielkiej Brytanii, we Włoszech, w Niemczech oraz w Stanach Zjednoczonych i Skandynawii. Jednak w tym roku raczej nie dojdzie do sfinalizowania transakcji przejęcia.

Akcjonariat BLStream stanowią obecnie dwaj założyciele spółki oraz dwaj aniołowie biznesu, którzy zainwestowali w firmę na etapie start-upu (łącznie 55%), Enterprise Investors ma 35% udziałów, zaś pozostałe 10% znajduje się w rękach kluczowych pracowników.

BLStream, spółka założona w Finlandii w 1999 r., od początku istnienia niemal wszystkie prace IT prowadzi w oparciu o zespół polskich specjalistów ze Szczecina, Wrocławia i Bydgoszczy. Obecnie zatrudnia 250 informatyków, a ich liczba wzrośnie w tym roku o 15 osób.

Skonsolidowane przychody BLStream wyniosły 10,5 mln euro i były wyższe o 50% r/r, z tego 2 mln euro pochodziło z segmentu gier, a 8 mln euro z pozostałej działalności. Ze źródeł międzynarodowych pochodzi 80% przychodów spółki.

"To, co będzie nam pomagać w tej inwestycji to dynamicznie rozwijający się rynek technologii mobilnych. To jest miejsce, gdzie BLStream jest obecne i może znacząco rosnąć"- powiedział wiceprezes Enterprise Investors Tomasz Piętka.

Dodał, że szacowana wartość rynku oprogramowania na urządzenia mobilne sięgnęła 60 mld USD w 2010 roku, a do 2015 roku wzrośnie do 180 mld USD.

Enterprise Venture Fund I jest największym funduszem venture capital w regionie Europy Środkowo-Wschodniej z kapitałem wysokości 100 mln euro. Od 2008 r. - roku powstania, fundusz zrealizował inwestycje na łączną kwotę 40 mln euro, angażując środki w przedziale 5-25 mln zł lub więcej na pojedynczą transakcję.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Enterprise Investors zainwestował 5,5 mln euro w BLStream

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl