SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ewa Ewart nakręciła film o Powstaniu Warszawskim. „Zdobyć miasto” w TVN24

TVN24 pod koniec lipca br. pokaże film dokumentalny Ewy Ewart opowiadający o bohaterach Powstania Warszawskiego. - Udało mi się w tej produkcji zebrać wszystkich najważniejszych aktorów tego wydarzenia, zarówno z Polski jak i zagranicy - mówi w rozmowie z nami dokumentalistka.

Ewa EwartArticle

- Propozycję nakręcenia filmu na 70. rocznicę Powstania Warszawskiego dostałam dokładnie rok temu od Adama Pieczyńskiego, dyrektora programowego TVN24. Tyle trwały też prace nad realizacją dokumentu „Zdobyć miasto” - mówi Wirtualnemedia.pl Ewa Ewart.
 
Dokumentalistka podkreśla, że od początku jej założeniem było, aby w produkcji wystąpili przede wszystkim uczestnicy wydarzeń z 1944 roku. - Dla mnie, to oni mają w pierwszej kolejności prawo do wspomnień, wypowiadania się na temat Powstania i jego oceny - wyjaśnia Ewart.

Jednym z bohaterów filmu jest Lawrence Toft, 92 - letni pilot RAF, który opowiada w nim  o locie jaki wykonał w nocy z 14 na 15 sierpnia 1944 roku. Jego celem było dokonanie zrzutu dla walczącej Warszawy. W dokumencie pojawia się jeszcze dwóch członków siedmioosobowej załogi samolotu Tofta, którzy przeżyli - to nawigator Dave Lambert i tylny strzelec Jim MacKenzie

Rozmowy z załogą zostały sfilmowane na terenie Muzeum Lotnictwa w Yorku, które w swoich eksponatach posiada oryginalny samolot Halifax - taki sam model, na którym załoga nadleciała nad Warszawę. Kamera zarejestrowała także pierwsze po siedemdziesięciu latach spotkanie Tofta z Lambertem.

W filmie wystąpił też były żołnierz Armii Berlinga Felix Osiński. W połowie września 1944 roku przepłynął on Wisłę i walczył na Powiślu oraz Przyczółku Czerniakowskim. Został aresztowany przez Niemców i zesłany do obozu. Po wojnie losy rzuciły go do Kanady, gdzie mieszka do dziś.

- Na temat udziału w powstaniu I Armii Wojska Polskiego dowodzonej przez gen. Berlinga niewiele się mówi, a opowieść Felixa Osińskiego jest odzwierciedleniem historii tej budzącej kontrowersje formacji - wyjaśnia Ewa Ewart.

O swoich przeżyciach w filmie opowiadają też warszawscy cywile. Produkcja pokazuje jak losy Powstania Warszawskiego zostały uwarunkowane ówczesną sytuacją międzynarodową, głównie postawą i zachowaniem zachodnich aliantów.

W dokumencie nie ma natomiast ocen tego, czy decyzja o Powstaniu Warszawskim była słuszna czy nie, dokonywanych przez historyków i ekspertów.

- Zależało mi na tym, by ten film nie był kolejną debatą intelektualną, bo to tylko niepotrzebnie podgrzewałoby spór. A on i tak z biegiem kolejnych rocznic Powstania staje się coraz bardziej gorący - wyjaśnia Ewa Ewart.

https://static.wirtualnemedia.pl/media/images/2013/files/Zdobyc_miasto_RAF_655(1).jpg

„Zdobyć miasto” trwa około 74 minuty. Poza wspomnieniami bohaterów wydarzeń 1944 roku, w produkcji nie zabrakło archiwaliów.

 - Są to nie tylko polskie materiały, ale również te pochodzące z archiwów angielskich. Sięgnęłam ponadto do ciekawych dokumentów historycznych, które udało mi się wpleść w film. Starałam się, by mój autorski komentarz był minimalistyczny, ograniczał się do podania niezbędnych faktów, a jak najwięcej było wypowiedzi bohaterów - mówi nam dokumentalistka.

Dokument „Zdobyć miasto” widzowie TVN24 zobaczyć będą mogli w niedzielę 27 lipca br. o 12.50 i 20.00.

Dołącz do dyskusji: Ewa Ewart nakręciła film o Powstaniu Warszawskim. „Zdobyć miasto” w TVN24

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Fakir
Wow! Jeden dokument na kwartał w TVN a reklama i napuszenie jak przy 50 dokumentach z TVP :)
odpowiedź
User
Dd
I nikt mnie do dokumentow pani EE nie przekona
odpowiedź
User
Bobiczek
Bo nie poruszają tematyki "zamachu smoleńskiego" na Kaczora Wielkiego?
odpowiedź