SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polska koncesja dla katolickiej telewizji z USA. KRRiT: To fundacja, a nie spółka

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji do ostatniej chwili zwlekała z przedłużeniem koncesji TVN24. Powodem był amerykański kapitał. Tylu wątpliwości ta sama rada nie miała z katolicką telewizją EWTN Polska, pośrednio także związaną z Amerykanami.

Article

22 września KRRiT przedłużyła koncesję dla TVN24. Wniosek o jej przedłużenie TVN Grupa Discovery złożyła na początku 2020 roku. Przez wiele miesięcy prawie niemal cała rada uważa, że nie można wyrazić zgody na dalsze nadawanie, ponieważ stacja może łamać artykuł 35 ustawy o radiofonii i telewizji. Wynika z niego, że koncesję może otrzymać tylko spółka z siedzibą w Europejskim Obszarze Gospodarczym. Formalnym właścicielem TVN24 jest Polish Television Holding z siedzibą w Amsterdamie, ale ta firma należy do amerykańskiego koncernu Discovery. Przed przedłużeniem koncesji dla TVN24 KRRiT wezwała swojego przewodniczącego w uchwale, aby wezwał nadawcę do zmian w strukturze właścicielskiej.

W przypadku religijnej telewizji z USA KRRiT nie miała wątpliwości

Eternal Word Television Network (EWTN) to największa międzynarodowa telewizja katolicka na świecie. Wystartowała 15 sierpnia 1981 roku w Stanach Zjednoczonych, a następnie trafiła do 150 krajów na całym świecie.

W języku polskim jest dostępna od 2018 roku, jednak dopiero w styczniu 2021 roku wystąpiła o polską koncesję.

Stacja razem z Polsatem HD i TV Republika miała trafić do testowych multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej BCAST (spółki należącej do Cyfrowego Polsatu). Bez polskiej koncesji byłoby to niemożliwe.

Zobacz także: KRRiT uchwałą chce zmusić Discovery do sprzedaży TVN. „Nieudolna próba osiągnięcia celów PiS”

2 września wrocławska Fundacja Vide et Crede otrzymała koncesję, a 16 września KRRiT zdecydowała, że EWTN Polska otrzymuje status nadawcy społecznego. Nie może tym samym emitować reklam, ani pobierać opłat od operatorów płatnej telewizji.

EWTN Polska jako nadawca społeczny nie musi płacić 10 tys. zł za koncesję. Wystarczy nieco ponad 2 tys. opłaty administracyjnej. Czy Fundacja Vide et Crede nie jest pośrednim właścicielem stacji, która jest związana z amerykańską telewizją religijną? - EWTN jest fundacją, a nie spółką - informuje portal Wirtualnemedia.pl Teresa Brykczyńska, rzecznik prasowy KRRiT. Dalej urzędniczka cytuje artykuł 35 ustawy o radiofonii i telewizji. Słowo fundacja rzeczywiście w nim się nie pojawia. Poza tym zdaniem rady, nie ma właścicieli fundacji, tylko fundatorzy.

Co w ofercie EWTN Polska?

Sieć telewizyjna EWTN służy wierze i nauczaniu kościoła a jej celem jest zapewnienie środków, za pomocą których różne organizacje w kościele będą miały nowy, ogólnopolski ośrodek wyrażania opinii. Całość produkowanych materiałów ukierunkowana jest na ewangelizację oraz budowanie fundamentów wiary. Kanał EWTN Polska utrzymuje się z dobrowolnych darowizn widzów, nie są w nim nadawane reklamy i jest dostępny nieodpłatnie.

Zobacz także: Katolicka telewizja z darmową koncesją od KRRiT

Zgodnie z koncesją, EWTN Polska ma nadawać programy nie krócej niż przez 12 godzin na dobę. Treści zawarte w programie mają być zgodne z Nauką Społeczną Kościoła Katolickiego, Konferencją Episkopatu Polski i Stolicą Apostolską, promowały będą modlitwę, wiarę, dobro, zgodę i pokój. Program ma uczyć moralnego postępowania oraz kształtować cnoty.

Nadawca we wniosku koncesyjnym zapowiedział, że w ofercie stacji znajdą się liczne transmisje na żywo. Między innymi z Adoracji Najświętszego Sakramentu z Kaplicy w Niepokalanowie, Mszy Świętych, modlitw i okazjonalnych uroczystości z najważniejszych sanktuariów w Polsce m.in. z Jasnej Góry, Sanktuarium Miłosierdzia Bożego z Łagiewnik koło Krakowa, Sanktuarium św. Antoniego w Radecznicy, Bazyliki św. Jadwigi w Trzebicy, Kaplicy św. Maksymiliana w Niepokalanowie, transmisje na żywo z najważniejszych ośrodków katolickich na świecie m.in. Watykanu, Fatimy, Ziemi Świętej, Medjugorie.

Ponadto będzie można oglądać produkcje własne nadawcy oraz zamawiane o charakterze religijnym, ewangelizacyjnym i edukacyjnym, filmy, wywiady i reportaże o charakterze religijnym, społecznym i edukacyjnym, muzykę o charakterze religijnym, programy dla dzieci, rodzin i poradnikowe, kulinarne, pielgrzymkowe. EWTN zapowiada też obsługę najważniejszych wydarzeń religijnych w kraju i na świecie np. Spotkania Młodzieży w Lednicy, Spotkanie Młodych Taize, Światowe Dni Młodzieży czy Kongres Eucharystyczny.

Dołącz do dyskusji: Polska koncesja dla katolickiej telewizji z USA. KRRiT: To fundacja, a nie spółka

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
widz555
Oj, a co na to Tadeusz?
odpowiedź
User
Rony
Czy ta tv też ma siedzibę na lotnisku?
odpowiedź
User
lol
Czy ta tv też ma siedzibę na lotnisku?
Kto wie fundatorem nowego samochodu dla Ojca Dyrektora był bezdomny który zmarł. Może mieszkał pod mostem, albo w kanale? Tak to jest z darczyńcami.
odpowiedź