SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Facebook wydał 20 mln dolarów na ochronę Marka Zuckerberga, po tyle zarobili inni czołowi menedżerowie firmy

Mark Zuckerberg jako CEO Facebooka zarabia symbolicznego dolara, natomiast w ub.r. wydatki związane z bezpieczeństwem Zuckerberga i jego rodziny wzrosły o ponad 100 proc. do 19,9 mln dolarów. Po prawie 20 mln dolarów zarobili w ub.r. pozostali z czołowych menedżerów firmy: Sheryl Sandberg, David Wehner, Christopher Cox i Mike Schroepfer.

Mark Zuckerberg, CEO FacebookaArticle

Zuckerberg od kilku lat jako prezes i CEO Facebooka zarabia symbolicznego dolara. Nie jest też objęty bonusami - zarówno gotówkowymi, jak i wypłacanymi w akcjach firmy.

W konsekwencji zarabia zdecydowanie najmniej z kierownictwa koncernu. Według sprawozdania udostępnionego przez Facebook w piątek w ub.r. dyrektor operacyjna Sheryl Sandberg zainkasowała 19,9 mln dolarów (wobec 22,5 mln w 2017 roku oraz 21,9 mln w 2016 roku), dyrektor finansowy David Wehner - 19,7 mln dolarów (w 2017 roku - 22,4 mln dolarów), dyrektor produktu Christopher Cox - też 19,7 mln dolarów (22,4 mln dolarów w 2017 roku), a dyrektor techniczny Mike Schroepfer - 19,7 mln dolarów (wobec 22,4 mln dolarów rok wcześniej)

Christopher Cox właśnie odchodzi z Facebooka, ogłoszono to przed miesiącem.

Dwa razy więcej na ochronę Zuckerberga i jego rodziny

Z drugiej strony Mark Zuckerberg zdecydowanie najwięcej otrzymuje z Facebooka jako zwrot kosztów. W ub.r. było to 22,5 mln dolarów, wobec 9,1 mln dolarów w 2017 roku i 6 mln dolarów w 2016 roku.

Są to przede wszystkim koszty ochrony Zuckerberga i jego rodziny - w ub.r. wyniosły 19,9 mln dolarów, wobec 7,6 mln dolarów w 2017 roku i 5,1 mln dolarów w 2016 roku. Mocno zwiększyły się również pokrywane przez firmę wydatki na podróże menedżera prywatnymi samolotami: w 2016 roku było to 871 tys. dolarów, w 2017 roku - 1,52 mln dolarów, a w ub.r. - 2,6 mln dolarów.

W przypadku Sheryl Sandberg nakłady na ochronę są stabilne: w 2016 roku przeznaczono na to 2,61 mln dolarów, w 2017 roku - 2,69 mln dolarów, a w ub.r. - 2,91 mln dolarów. Natomiast na jej loty prywatnymi samolotami w ub.r. wydano 909 tys. dolarów, a wcześnie nie poniesiono żadnych takich kosztów.

Z kolei członkowie rady nadzorczej Facebooka zarobili w ub.r., z wynagrodzeń podstawowych i premii w formie akcji, od 362,2 do 462,8 tys. dolarów.

Zuckerberg przez rok sprzedał akcje Facebooka za 5,6 mld dolarów na cele dobroczynne

Do Marka Zuckerberga należy 377,9 mln akcji Facebooka. Stanowią one ok. 20 proc. kapitału firmy, ale dzięki temu, że część z nich jest uprzywilejowana co do ważności na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy, dają łącznie 53 proc. głosów, czyli w praktyce kontrolę nad firmą.

Przy kursie Facebooka wynoszącym 179,1 dolarów na koniec piątkowej sesji giełdowej pakiet należący do Zuckerberga jest warty 67,7 mld dolarów. W ub.r. cena akcji koncernu mocno spadła wskutek skandali związanych z nienależytą ochroną danych osobowych użytkowników. Pierwszym akordem było ujawnienie wiosną ub.r. działalności firmy Cambridge Analytica, wskutek czego kurs Facebook spadł w ciągu kilku tygodni z ok. 180 do 150-160 dolarów.

Dużo większy spadek nastąpił w drugim półroczu, po tym jak pojawiły się kolejne poważne zarzuty dot. wycieków wrażliwych danych z Facebooka (opisywaliśmy je szczegółowo pod koniec ub.r.). Kurs firmy z poziomu ponad 210 dolarów pod koniec lipca zmalał do 127 dolarów pod koniec grudnia.

Wraz z tym spadkiem skurczył się majątek giełdowy Marka Zuckerberga - miesiąc temu oszacowano go na 62 mld dolarów, co dało biznesmenowi ósme miejsce na liście najbogatszych ludzi według „Forbesa”.

We wrześniu 2017 roku Zuckerberg zapowiedział, w ciągu półtora roku sprzeda część należących do niego akcji Facebooka za 13 mld dolarów. Pieniądze zostaną przeznaczone na cele charytatywne, co jest częścią ogłoszonego dwa lata wcześniej planu menedżera i jego żony Priscilli Chan, żeby prawie wszystkie pieniądze z akcji Facebooka na wydać na dobroczynność.

W całym 2017 roku Zuckerberg sprzedał akcje Facebooka za ok. 1 mld dolarów, a w ub.r. realizował kolejne takie transakcje, np. w lutym zbył walory firmy za 357 mln dolarów, a pod koniec lipca - za 52 mln dolarów. Ogółem - według analizy Bloomberga - od września 2017 do sierpnia ub.r. sprzedał 30,4 mln akcji za ok. 5,6 mld dolarów

Natomiast od września do grudnia ub.r. Zuckerberg nie zrealizował żadnej duże sprzedaży walorów Facebooka.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Facebook wydał 20 mln dolarów na ochronę Marka Zuckerberga, po tyle zarobili inni czołowi menedżerowie firmy

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
AW
A niech wydadzą nawet i jednego centa na ochronę, zuckerberg jest superoszczędny
odpowiedź
User
Adrian D.
Tyle człowiek dobrego dla świata zrobił i potrzebuje ochrony za 20 mln dolarów?

Ah... wait!
odpowiedź
User
K
M
odpowiedź