SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Facebookowi grozi wielomiliardowa grzywna. Negocjuje z Federalną Komisją Handlu

Koncern Facebook jest w trakcie negocjacji związanych z prowadzonym przez amerykańską Federalną Komisję Handlu (FTC) dochodzeniem dotyczącym ochrony prywatności użytkowników. Serwisowi grozi kara w wysokości miliardów dolarów, jednak zerwanie rozmów z FTC może się skończyć znacznie kosztowniejszym dla Facebooka procesem sądowym.

Nieoficjalne informacje na temat rozmów prowadzonych przez Facebook z amerykańską Federalną Komisją Handlu (FTC) dostarczyły największe dzienniki w USA, m.in. „The Washington Post” oraz „The New York Times” opierając się na własnych źródłach.

FTC rozpoczęła dochodzenie przeciwko Facebookowi po wybuchu wiosną ub.r. afery Cambridge Analytica, gdy okazało się że z serwisu wyciekły do zewnętrznej firmy dane ponad 87 mln użytkowników. Kilka tygodni później komisja uczestniczyła w senackich przesłuchaniach Marka Zuckerberga, a następnie wszczęła własne śledztwo. Ma ono odpowiedzieć na pytanie, czy serwis wypełnił swoje zobowiązania z 2011 r., gdy obiecał że nie będzie przekazywał na zewnątrz danych użytkowników bez ich zgody.

Teraz pomiędzy FTC a Facebookiem trwają negocjacje dotyczące wysokości ewentualnej kary która może zostać nałożona na spółkę. Na razie nie pada żadna konkretna kwota, jednak zdaniem mediów może ona sięgać miliardów dolarów. Jak dotąd najwyższa grzywna w historii funkcjonowania FTC została nałożona w 2012 r. na koncern Google i wynosiła 22,5 mln dol.

Obecnie nie wiadomo na jakim etapie są rozmowy pomiędzy FTC a Facebookiem, jednak w wypadku ich fiaska serwis Marka Zuckerberga może czekać gorszy scenariusz od zapłaty wysokiej grzywny – kosztowane postępowanie sądowe z niewiadomym finałem oraz związane z nim straty wizerunkowe.

Przychód Facebooka sięgnął w IV kwartale 2018 r. 16,91 mld dol. To o 30 proc. więcej w porównaniu z analogicznym okresem roku 2017 (12,97 mld).  Firma zanotowała zysk netto w wysokości 6,88 mld, w porównaniu do 4,27 mld dol. zysku w IV kwartale roku 2017 (+61 proc.). Z kolei w całym 2018 r. Facebook osiągnął 55,84 mld dol. przychodu, co oznacza wzrost o 37 proc. Zysk netto wzrósł z 15,93 do 22,11 mld dol. (+39 proc.).

Dołącz do dyskusji: Facebookowi grozi wielomiliardowa grzywna. Negocjuje z Federalną Komisją Handlu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl