SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

FCB Bridge2fun ze spadkiem wpływów o 49 proc. i 1 mln zł straty

W ub.r. spółki Bridge2fun i 4fun Communication, prowadzące działalność jako agencja reklamowa FCB Bridge2fun, zanotowała spadek przychodów o 49 proc. do 4,96 mln zł, a jej wynik netto poszedł w dół z 69,9 tys. zł zysku do 1,03 mln zł straty.

Przychody spółki Bridge2fun zmalały w ub.r. z 3,18 do 1,32 mln zł. Wpływy krajowe firmy poszły w dół z 2,53 do 1,04 mln zł, a te z zagranicy - z 650,5 do 275,2 tys. zł.

W sprawozdaniu złożonym w KRS spółka podkreśliła, że na działalność agencji reklamowych mocno negatywnie wpłynęły konsekwencje epidemii. - Spowodowały one konieczność ograniczenia budżetów reklamowych i marketingowych wielu firm, zwłaszcza z sektorów najbardziej dotkniętych kryzysem (m.in turystyka, gastronomia, transport lotniczy), co miało negatywny wpływ na aktywność reklamodawców i w efekcie skutkuje spadkiem przychodów. Większość firm podjęło decyzje o znacznym tymczasowym ograniczeniu budżetów reklamowych oraz o zawieszeniu lub odwołaniu dużej części planowanych kampanii reklamowych. W związku z odwołaniem wielu wydarzeń kulturalnych i sportowych lub przeniesieniem ich na inny termin (np. Euro 2020, igrzyska olimpijskie Tokio 2020) wiele kampanii zostało wstrzymanych - wyliczono.

Według danych Publicis Groupe w ub.r. całkowita wartość polskiego rynku reklamowego zmalała o 8,6 proc. do 9,97 mld zł. Największe spadki nastąpiły w kinach, na outdoorze i prasie, w telewizji i radiu wydatki zmniejszyły się o ok. 10 proc., jedynie internet osiągnął wzrost (o 4,6 proc.).

Koszty 49 proc. w dół

Wydatki operacyjne spółki Bridge2fun w ub.r. wyniosły 1,86 mln zł, co wobec 3,64 mln zł rok wcześniej oznacza spadek o 49 proc. Nakłady na usługi obce poszły w dół z 2,31 do 1,01 mln zł, a na wynagrodzenia - z 940,8 do 526,5 tys. zł.

Po wybuchu epidemii firma pozyskała 458,4 tys. zł w formie częściowo bezzwrotnej pożyczki od Polskiego Funduszu Rozwoju w ramach tarczy kredytowej, 17,2 tys. zł umorzonych składek pracowniczych na ZUS oraz 13,9 tys. zł dotacji z warszawskiego budżetu.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Ujemna rentowność spółki nieznacznie się pogłębiła. Strata operacyjna poszła w dół z 463,5 do 488,5 tys. zł, strata brutto - z 469,1 do 499,5 tys. zł, a strata netto - z 485,6 do 493,3 tys. zł.

Wpływy i rentowność w dół po stracie T-Mobile i Showmaxa

Wyniki FCB Bridge2fun mocno pogorszyły się w 2019 roku, kiedy agencja straciła na rzecz DDB Warszawa obsługę operatora telekomunikacyjnego T-Mobile Polska, a obsługiwana przez nią platforma Showmax wycofała się z polskiego rynku.

Jeszcze w 2018 roku spółka Bridge2fun zanotowała 8 mln zł przychodów i 1,21 mln zł zysku netto, rok później miała już tylko 3,18 mln zł wpływów i 485,6 tys. zł straty netto, a w ub.r. - 1,32 mln zł przychodów i 493,3 tys. zł straty netto.

W sprawozdaniu firma zapowiedziała, że w br. będzie kontynuowała obsługę m.in. Grupy Lotos i Santander Bank Polska oraz zaczęła współpracę ze Związkiem Banków Polskich.

- Spółka startuje w nowych przetargach w celu odbudowy bazy przychodowej w 2021 roku oraz w kolejnych latach. Jednakże zmieniająca się sytuacja pandemiczna, oraz możliwe zmiany w otoczeniu prawno-regulacyjnym, powodują, że Zarząd nie jest w stanie przewidzieć dalszego rozwoju wydarzeń, a w konsekwencji wpływu pandemii na wyniki finansowe Spółki w 2021 r. i latach następnych oraz na perspektywy jej rozwoju - przyznano.

- Spadek przychodów może zostać zrekompensowany po ustaniu negatywnych wpływów spowodowanych rozprzestrzenianiem się koronawirusa w momencie gdy firmy powrócą do planowanych wcześniej działań marketingowych - zaznaczono.

Z kolei spółka 4fun Communication, do ub.r. funkcjonująca pod nazwą Bridge2fun Communication, zanotowała spadek przychodów z 5,97 do 3,64 mln zł.

Koszty sprzedanych usług, towarów i materiałów zmalały z 4,66 do 3,37 mln zł, koszty sprzedaży - z 332,2 do 145,6 tys. zł, natomiast koszty ogólnego zarządu poszły w górę z 419,6 do 461 tys. zł. Zatrudnienie w spółce wynosiło w średnio 5,08 etatów.

Firma pozyskała 364,2 tys. pożyczki od PFR w ramach tarczy kredytowej oraz 6 tys. zł pomocy antykryzysowej z budżetu Warszawy.

Przy dużo mniejszym spadku kosztów niż przychodów mocno pogorszyła się rentowność 4fun Communication. Wynik sprzedażowy poszedł w dół z 557,9 tys. zł zysku do 339,4 tys. zł straty, a wynik brutto i netto - z 555,5 tys. zł zysku do 542,2 tys. zł straty.

Grupa 4fun Media sprzedała większość udziałów FCB Bridge2fun

W połowie ub.r. notowana na warszawskiej giełdzie firma 4fun Media za 465,5 tys. zł sprzedała 51 proc. udziałów spółek 4fun Communication i Bridge2fun. 45 proc. udziałów kupił ich prezes Rafał Baran.

- Objęcie tak znacznych pakietów w spółkach prowadzących działalność agencji reklamowych przez ich obecnego prezesa zarządu jest dodatkowym czynnikiem motywacyjnym i pozwala na większą elastyczność w zakresie zarządzania bieżącymi kosztami obu firm. W opinii zarządu 4fun Media S.A., dokonana transakcja zwiększa szansę na przeprowadzenie spółek przez najtrudniejszy okres spowolnienia gospodarczego - skomentowano w komunikacie giełdowym 4fun Media.

Dla grupy 4fun Media to część restrukturyzacji, w ramach której firma mocno ograniczyła obecność w segmencie e-commerce. W pierwszym kwartale br. grupa 4fun Media zanotowała spadek przychodów o 50 proc. do 5,63 mln zł oraz wzrost wyniku netto z 1,45 mln zł straty do 598 tys. zł zysku.

Dołącz do dyskusji: FCB Bridge2fun ze spadkiem wpływów o 49 proc. i 1 mln zł straty

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
MIsiek
A to się odkuli...
odpowiedź
User
Lolek
Brawo Rafciu :D :D :D
odpowiedź
User
Szary Wiruje Pyl
Jak się uwzględni pomoc z tarczy to straty nie ma i jest na 0. Trzeba umieć czytać i biznes robić.
odpowiedź