SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ruszył Festiwal Orłów, prezentujący kandydatów do nagrody filmowej Orły 2021

W czwartek, 18 marca, rozpoczął się Festiwal Orłów 2021, poprzedzający majową galę Orłów - Polskich Nagród Filmowych. Już po raz piąty z rzędu oficjalnym nadawcą Orłów jest Canal+, który do 18 kwietnia będzie też prezentował filmy w ramach Festiwalu, a następnie pokaże galę wręczenia nagród.

Article

Po raz pierwszy transmisje będą online, w serwisie Premiery Canal+. Filmy kandydujące do Orłów widzowie Canal+ będą mogli też oglądać w ofercie filmów na życzenie. Produkcje będzie można wypożyczyć z sekcji Premiery. Oferta jest skierowana do wszystkich zainteresowanych widzów, nie tylko do subskrybentów pakietów Canal+. - Dzięki poszerzonej współpracy z Canal+ możliwa jest organizacja festiwalu w formule online. Akademicy oraz widzowie będą mogli oglądać polskie filmy, które spełniły warunki kandydowania do tegorocznej edycji Orłów i ubiegają się o nominację Polskiej Akademii Filmowej – komentuje dyrektor nagrody Orły, Izabela Wójcik.  

Orły to najważniejsze branżowe nagrody w Polsce. - Już od kilku lat goszczą na naszej antenie i bardzo mnie cieszy, że ta tradycja jest kontynuowana. Dla fanów polskiego kina przygotowaliśmy prawdziwą gratkę - dodaje Małgorzata Seck, wiceprezes ds. programowych Canal+ w Polsce.

Łącznie na liście kandydatów do nagrody Orłów znalazło się 40 filmów, wśród nich są m.in. czeski kandydat do Oscara - „Szarlatan” Agnieszki Holland, debiut Jana Holoubka „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”, nagradzane na festiwalach w Polsce i na świecie „Jak najdalej stąd” Piotra Domalewskiego czy najnowszy film Jana Komasy - „Sala samobójców. Hejter”. Na liście znalazły się również filmy Lecha Majewskiego, Małgorzaty Imielskiej, czy Władysława Pasikowskiego.

 


Polska Nagroda Filmowa Orzeł, przyznawana od 1999 roku przez Polską Akademię Filmową, jest powszechnie uważana za najważniejsze wyróżnienie rodzimej branży. Nominowani, a potem laureaci są wyłaniani w dwuetapowym głosowaniu, przeprowadzonym przez wiodącą na świecie firmę audytorską PwC.

 

Nominacje, a w dalszej kolejności nazwiska laureatów, są tajne aż do chwili publicznego otwarcia kopert. Oprócz nagród dla najlepszego filmu fabularnego, dokumentalnego oraz serialu, nagradzani są także aktorzy, aktorki, twórczynie oraz twórcy filmowi w aż dziewiętnastu kategoriach. Każdego roku wręczana jest także Nagroda za Osiągnięcia Życia oraz Nagroda Publiczności. Nominacje zostaną ogłoszone pod koniec kwietnia, zaś 23. gala Polskich Nagród Filmowych Orły 2021 została zaplanowana na przełom maja i czerwca.

W ubiegłorocznej edycji Orłów (gala odbyła się w marcu 2020 r.) zwyciężyło „Doże Ciało” Jana Komasy. Za najlepszy dokument uznano „Tylko nie mów nikomu” Tomasza i Marka Sekielskich, zaś w kategorii Serial nagrodzono „Watahę”.

Dołącz do dyskusji: Ruszył Festiwal Orłów, prezentujący kandydatów do nagrody filmowej Orły 2021

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl