SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Festiwal w Opolu znów w maju

"Na 40-lecie festiwalu przygotowaliśmy specjalny koncert"

40. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki odbędzie się w Opolu w ostatni weekend maja - zapowiedział Marek Sierocki, dyrektor festiwalu. W programie imprezy pojawią się nowe koncerty, chociaż nie wszystkie z nich dane będzie obejrzeć telewidzom na żywo.

"Na 40-lecie festiwalu przygotowaliśmy specjalny koncert - 40 piosenek na 40-lecie. Będą to piosenki nagrodzone i wyróżnione podczas 39. wcześniejszych festiwali" - powiedział Marek Sierocki w czwartek, 23 stycznia.

Koncert jubileuszowy odbędzie się w opolskim amfiteatrze w piątek, 30 maja. Organizator - Telewizja Polska - ma nadzieję, że pojawią się w nim gwiazdy polskiej muzyki rozrywkowej, m.in. Irena Santor, Jerzy Połomski i Budka Suflera.

Piosenki do koncertu zostaną wybrane w plebiscycie radiowej Jedynki i telewizji.

"To będzie taka lista 40. marzeń - nie wyobrażam sobie, żeby zabrakło w niej przebojów ostatnich lat" - podkreślił dyrektor festiwalu.

Telewizja planuje również emisję specjalnych wydawnictw książkowych i płytowych.

"Myślę, że coś takiego się pojawi. Mamy na to jeszcze czas" - mówił Sierocki.

Drugą nowością będzie plenerowy koncert familijny.

"To będzie koncert Od przedszkola do Opola, gdzie nasi mali artyści występujący w programach telewizyjnych zaprezentują się na scenie. Dołączą do nich także gwiazdy estrady. Ten koncert być może zostanie nadany na żywo" - powiedział Sierocki.

Na pewno na żywo w telewizyjnej Jedynce pokazane zostaną Superjedynki, koncert jubileuszowy i premiery - koncerty z opolskiego amfiteatru. Imprezy plenerowe będą realizowane na estradzie ustawionej albo na opolskim Placu Wolności (tak jak podczas ostatnich festiwali), albo na placu Kopernika - miejscu po miejskim targowisku, w którym ma powstać Collegium Maius Uniwersytetu Opolskiego.

Decyzja o lokalizacji koncertów plenerowych zapadnie w najbliższych dniach.

"Te koncerty, (oprócz familijnego) na pewno nie będą transmitowane na żywo, zostaną pokazane w późniejszym terminie po to, żeby sam festiwal oraz Opole istniało na antenie dłużej"- mówił Sierocki.

Telewizja planuje promowanie festiwalu miesiąc przed jego rozpoczęciem.

"Od 1 maja prezentować będziemy teledyski artystów startujących w premierach. W specjalnych blokach będziemy także przypominać największe opolskie przeboje" - zapowiedział Sierocki.

Telewizja ma zamiar wyemitować 6 odcinków filmu z historii opolskiego festiwalu. Piosenki zaprezentowane w koncercie Superjedynek zostaną wybrane w plebiscycie realizowanym we spółpracy z jedną z ogólnopolskich gazet i stacji radiowych.

"To powoduje, że w konkursie bierze udział więcej słuchaczy i czytelników" - mówił Sierocki.

Umowa pomiędzy miastem a telewizją nie jest jeszcze podpisana. Sierocki ma nadzieję, że stanie się to w najbliższych dniach.

"Co roku podpisujemy umowę pomiędzy miastem a telewizją. Zwykle kolejna nie odbiega od poprzedniej. Podczas mojego dyrektorowania jeszcze nigdy tak szybko nie doszliśmy do porozumienia. Myślę, że umowa zostanie podpisana w najbliższych dniach. Mam nadzieję, że festiwal w Opolu będzie istniał do końca świata i jeden rok dłużej".

Przed festiwalem nie przewidziano remontu widowni opolskiego amfiteatru. Te same deski, na których od lat siedzieli widzowie, pozostaną na miejscu.

"Mielibyśmy życzenie, żeby to się zmieniło, ale zdajemy sobie sprawę z recesji. Myślę, że atmosfera w amfiteatrze wynagradza to, że się siedzi na takich deskach" - mówił Sierocki.

Termin tegorocznego festiwalu wypada w weekend przed planowanym referendum unijnym.

"Mam nadzieję, że jakaś Oda do Europy również pojawi się podczas festiwalu" - powiedział prezydent Opola, Ryszard Zembaczyński.

"To bardzo dobry pomysł. Weźmiemy go pod uwagę" - zapewnił Sierocki.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Festiwal w Opolu znów w maju

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl