SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

„Finansoaktywni. Misja: Podatki” - Ministerstwo Finansów edukuje gimnazjalistów

Ministerstwo Finansów rozpoczęło program „Finansoaktywni. Misja: Podatki”, którym chce edukować młodzież gimnazjalną na temat podatków. W jego ramach prowadzony jest konkurs dla szkół.

Article

- Z badań przeprowadzonych przez Ministerstwo Finansów wynika, że dla połowy Polaków płacenie podatków jest obowiązkiem obywatelskim („państwo potrzebuje moich pieniędzy”), natomiast dla jednej trzeciej jest to przykry obowiązek („nie rozumiem po co je płacę”). Dlatego postanowiliśmy edukować naszych młodych obywateli i informować ich, na co przeznaczane są podatki - uzasadnia wiceminister finansów i pełnomocnik rządu ds. informacji i edukacji finansowej, Izabela Leszczyna.

Program ma na celu pokazanie w prosty sposób relacji pomiędzy płaceniem podatków a finansowaniem przez państwo podstawowych działań, takich jak edukacja, budowa dróg czy zapewnienie bezpieczeństwa.

By zgłosić się do programu, nauczyciel gimnazjum musi wypełnić formularz na stronie internetowej finansoaktywni.pl. W ciągu kilku następnych dni na adres szkoły zostaną dostarczone bezpłatne materiały edukacyjne opracowane przez grono specjalistów. Zestaw zawiera: scenariusz lekcji „Poznaj podatki, kojarz korzyści” dla nauczyciela, prezentację oraz animowany film edukacyjny, karty do gry edukacyjnej oraz portfele z logotypem programu.

W ramach programu organizowany jest konkurs dla szkół - trzyosobowe zespoły uczniów mają za zadanie przygotować pisemną pracę konkursową pod tytułem „Poznałem podatki, kojarzę korzyści”, a następnie na jej podstawie przeprowadzić debatę konkursową. Relacje z debaty oraz pracę przygotowaną przez uczniów nauczyciel załącza do formularza konkursowego dostępnego na stronie finansoaktywni.pl.

Nagrodą główną jest dwudniowa wycieczka do Warszawy dla 16 zwycięskich zespołów z wybranych szkół, podczas której zwycięzcy odwiedzą między innymi Sejm RP oraz Ministerstwo Finansów. Członkowie najlepszego zespołu otrzymają tablety, a pozostali uczestnicy zestawy specjalnie przygotowanych upominków. Nagrody trafią również do opiekunów zespołów - 16 nauczycieli zwycięskich zespołów otrzyma tablety.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: „Finansoaktywni. Misja: Podatki” - Ministerstwo Finansów edukuje gimnazjalistów

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl