SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Firefox 48 z wieloprocesorową wersją i ulepszeniami w wyglądzie

Mozilla udostępniła nowe wydanie przeglądarki Firefox zarówno w wersji desktopowej, jak i na Androida.

Article

W Firefoksie 48 w wersji desktopowej Mozilla powoli włącza wieloprocesorową wersję (znaną też jako Electrolysis lub e10s) - początkowo dla 1% użytkowników, stopniowo zwiększając ten odsetek do 50%.

e10s ma zapewniać usprawnienia przeglądania dzięki oddzieleniu treści w sieci od procesów Firefox UI. Oznacza to, że jeśli strona zużywa znaczną część mocy przetwarzania, karty, przyciski i menu nie zablokują się.

Aby sprawdzić czy Firefox, którego używamy, pozwala na korzystanie z e10s, należy wpisać "about:support" do paska wyszukiwania. Jeśli e10s jest aktywne, zobaczymy "1/1 (włączone domyślnie)" przy polu "Wieloprocesowy Windows".

Wraz z nową wersją pojawiły się także ulepszenia w wyglądzie Firefoksa. W przypadku awesome bar, wpisując nowe zapytanie użytkownik zobaczy więcej podpowiedzi niż zwykle, a podgląd na ekranie będzie szerszy. Pojawi się również ikonka, kiedy w sugerowanych stronach pojawi się taka, którą użytkownik ma już w zakładkach lub otwartych kartach.

Ponadto zmieniony został wygląd panelu wyszukiwania w about:addons. Dodatki można teraz zainstalować jednym kliknięciem, a obrazki i teksty są przejrzyste.

Nowe funkcje pojawiły się także w wersji Firefoksa na Androida. Wprowadzono m.in. - testowane na początku br. - restartowanie zakładek, gdzie lista artykułów do przeczytania zostaje scalona z zakładkami, a zsynchronizowane karty z panelem historii. Oznacza to, że listy artykułów użytkownika będą dostępne między urządzeniami razem z zakładkami, dając łatwiejszy dostęp do treści bez względu na to jakiego urządzenia używa.

Mozilla polepszyła także jakość audio i obrazu oglądanych na urządzeniach mobilnych materiałów wideo. Z kolei jeśli ktoś zadzwoni do użytkownika, gdy ten będzie akurat oglądał film, wideo zostanie automatycznie zatrzymane. Dodano również pasek narzędzi dający szybki dostęp do opcji audio w aplikacji, a wszystkie przyciski zostały ustawione w jednej linii.

 

Firefox 48 w wersji na systemy Windows, Mac OS i Linux jest dostępny do pobrania tutaj, a przeglądarkę w wersji na Androida można znaleźć tutaj.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Firefox 48 z wieloprocesorową wersją i ulepszeniami w wyglądzie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl