SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Firma energetyczna Zygmunta Solorza zwolni do 209 pracowników, spółka wydobywcza do likwidacji

Zespół Elektrowni Pątnów-Konin-Konin (ZEPAK), którego większościowym akcjonariuszem jest Zygmunt Solorz (należy też do niego m.in. grupa Cyfrowy Polsat), poinformował, że jego dwie spółki zależne w ramach zwolnień grupowych planują pożegnać się z maksymalnie 209 pracowników. Natomiast inna spółka zależna PAK KWB Adamów ma do końca br. zakończyć wydobycie i zostać zlikwidowana.

Article

Zwolnienia mają objąć do 80 pracowników PAK KWB Konin i do 129 pracowników PAK Górnictwo. Zarządy obu spółek poinformowały o tym zakładowe organizacje związkowe i zaprosiły je do konsultacji w sprawie warunków zwolnień, powiadomią też o tym Powiatowy Urząd Pracy w Koninie.

ZEPAK zapowiedział, że po zakończeniu tych konsultacji poinformuje o szacowanej wysokości rezerw związanej ze zwolnieniami.

To kolejne zwolnienia grupowe w ZEPAK. W połowie maja br. firma poinformowała, że PAK KWB Konin i PAK Górnictwo przeprowadzą zwolnienia grupowe obejmujące maksymalnie 237 pracowników.

PAK KWB Adamów do likwidacji, bo skończy wydobycie węgla

W zeszłym tygodniu ZEPAK podał, że zarząd jego spółki zależnej PAK KWB Adamów (ma 99,35 proc. jej udziałów) złożył wniosek do walnego zgromadzeniu, żeby podjęło uchwały m.in. o likwidacji tej spółki i powołaniu jej zarządu na funkcje likwidatorów.

- W okresie swojej długoletniej działalności PAK KWB Adamów SA prowadziła wydobycie węgla brunatnego metodą odkrywkową na potrzeby elektrowni Adamów. Po zakończeniu, wraz z końcem 2017 roku, działalności przez elektrownią Adamów działalność PAK KWB Adamów SA została wydłużona z uwagi na pozostałe do wydobycia zasoby węgla i możliwości dostawy do elektrowni Pątnów. Jednak bieżąca i przewidywana sytuacja na rynku energii nie generują impulsów do utrzymywania obecnego potencjału w segmencie wydobycia - uzasadniono w komunikacie.

- Głównymi czynnikami wpływającymi na zmniejszającą się efektywność działalności są m. in.: malejące zużycie energii, zawężająca się różnicą pomiędzy ceną energii a ceną uprawnień do emisji CO2, dynamicznie rosnący import energii, rosnąca konkurencyjność gazowych i odnawialnych źródeł energii. W przypadku PAK KWB Adamów SA istotny jest również koszt dostawy węgla, który jest wyższy niż w przypadku dostaw z odkrywek eksploatowanych przez PAK KWB Konin SA - wyliczono.

Zapowiedziano, że zgodnie z założeniami z końcem br. PAK KWB Adamów SA zakończy wydobycie węgla, a co za tym idzie wystąpią przesłanki podjęcia uchwały walnego zgromadzenia o rozwiązaniu spółki (art. 459 ksh).

- Z chwilą podjęcia uchwały Walnego Zgromadzenia o rozwiązaniu następuje otwarcie likwidacji i rozpocznie się proces likwidacji. PAK KWB Adamów SA w likwidacji, oprócz zakończenia działalności wydobywczej przeprowadzi wszystkie czynności wynikające z prawa geologicznego i górniczego (dokumentacja geologiczna, zrzeczenie się koncesji, plan ruchu likwidowanego zakładu górniczego itp.). Ważnym zakresem zadań związanych z likwidacją będzie inwentaryzacja i przygotowanie do sprzedaży majątku spółki. Zakłada się, że nieruchomości PAK KWB Adamów SA w możliwie dużym zakresie mogą zostać wykorzystane na realizację projektów związanych z odnawialnymi źródłami energii - podano.

Solorz chce, żeby ZE PAK zmienił się z brunatnego w zielony

W pierwszym kwartale br. Zespół Elektrowni Pątnów Adamów Konin zanotował spadek przychodów sprzedażowych o 24,6 proc. do 524,07 mln zł oraz wyniku netto z 12,01 mln zł zysku do 10,91 mln zł straty.

W drugiej połowie czerwca do razy nadzorczej firmy powołani zostali wiceprezes Cyfrowego Polsatu Maciej Stec, były wiceminister cyfryzacji Piotr Woźny oraz ekonomista Alojzy Z. Nowak.

W czerwcu Zygmunt Solorz w wywiadzie w nowym numerze „Wprost” zapewnił, że wbrew pogłoskom rynkowym nie zamierza sprzedawać akcji ZE PAK. - Od ok. 15 lat co roku czytam, że chcę się pozbyć PAK-u. To już taka tradycja, że jak Solorzowi miało coś nie wyjść, to PAK - skwitował.

- PAK, czego wiele osób nie zauważa, zmienia się z brunatnego w zielony. I już niedługo, mam nadzieję, ta zieleń będzie bardzo jaskrawa i widoczna dla wszystkich. Idzie w PAK-u nowe, nie zamierzam pozbywać się tej spółki, a wręcz przeciwnie - rozwijać ją w kierunku produkcji czystej i zielonej energii. Europa i Polska wbrew pozorom idą w tym samym, zielonym kierunku i PAK będzie częścią tej zmiany - zapowiedział.

Jesienią ub.r. Zygmunt Solorz uruchomił stowarzyszenie Program Czysta Polska promujące dbanie o środowisko naturalne. Zapowiedziano proekologiczne zmiany we wszystkich firmach z grupy kapitałowej biznesmena.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Firma energetyczna Zygmunta Solorza zwolni do 209 pracowników, spółka wydobywcza do likwidacji

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
egon
To już nie będą pokazywać jak ciężko jest "zanieczyszczone" powietrze? Fałsz wyczuwalny z daleka
3 0
odpowiedź
User
gs
A niedługo dekoncentracja mediów...
6 0
odpowiedź
User
Klocki hamulcowe
A ruskie tylko się cieszą......
2 1
odpowiedź