SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Firma Marine Technology szykuje bezzałogowy HydroDron do pomiarów podwodnych

Firma Marine Technology zakończyła testowanie HydroDrona - sterowanej zdalnie z brzegu jednostki pływającej służącej do dokonywania pomiarów pod powierzchnią wody. Rozpoczęto też prace nad pierwszym na świecie autonomicznym HydroDronem, który dzięki sztucznej inteligencji będzie samodzielnie przemierzał zaplanowaną trasę.

HydroDron to katamaran o długości 4 metrów wykonujący pomiary hydrograficzne w obszarach portów, na redach, rzekach, jeziorach, zalewach czy zatokach. To pierwsza tego typu jednostka w Polsce, która pracuje bez udziału załogi. Pozwala tworzyć mapy ułatwiające nawigację statków. W przyszłości może być także wykorzystywana m.in. do sprawdzania stanu budowli hydrotechnicznych jak np. zapory, śluzy czy mosty oraz do badania jakości wody.

Zdaniem konstruktorów stworzony w Szczecinie HydroDron ma unikatowe w skali światowej wyposażenie. Posiada m.in. sonar 3D, który umożliwia tworzenie przestrzennych wizualizacji obiektów znajdujących się pod wodą oraz echosondy zamontowane w każdym pływaku, które zabezpieczają jednostkę przed zderzeniem z dnem.

Nad powierzchnią wody przestrzeń otaczającą HydroDrona mierzy tzw. LiDAR, który za pomocą światła wyznacza obszar pomiarowy i mapuje brzeg.

HydroDron ma napęd elektryczny, dzięki czemu jest ekologiczny. W odróżnieniu od istniejących jednostek wykonujących pomiary hydrograficzne nie wydziela gazów spalinowych. Posiada panele solarne, które doładowują akumulatory w czasie pracy. Jest cichy i bezwonny, co umożliwia mu pracę nawet w rezerwatach przyrody.

- Obecnie HydroDron jest zdalnie sterowany z brzegu przez operatora, który na konsoli widzi wszystko, co mierzą sensory – wyjaśnia w komunikacie wyjaśnia prof. Andrzej Stateczny, prezes Marine Technology. - Rozpoczęliśmy już jednak prace nad autonomiczną wersją rozwiązania. Dzięki sztucznej inteligencji będziemy mogli zaprogramować HydroDrona tak, aby samodzielnie pływał i wykonywał pomiary, bez nadzoru operatora.

Prace zespołu złożonego z programistów, hydrografów i nawigatorów nad pierwszym na świecie autonomicznym HydroDronem potrwają do października 2019 r. Wówczas firma będzie mogła rozpocząć sprzedaż rozwiązania. Całkowity koszt stworzenia HydroDrona wyniesie ponad 2,5 mln zł, z czego ponad 2 mln firma pozyskała z NCBiR w ramach unijnego programu Inteligentny Rozwój.

Marine Technology to spółka typu spin-out założona przez prof. Andrzeja Statecznego pracującego w latach 1997-2017 w Akademii Morskiej w Szczecinie, a od 2 lat w Politechnice Gdańskiej. Firma zajmuje się prowadzeniem prac badawczo-rozwojowych w geoinformatyce.

Dołącz do dyskusji: Firma Marine Technology szykuje bezzałogowy HydroDron do pomiarów podwodnych

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl