SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Fitch: przejęcie Energi przez PGE nie wpłynie na jej ratingi

Przejęcie Energi przez PGE Polska Grupa Energetyczna nie powinno wpłynąć na ratingi tej drugiej spółki, wynika z raportu agencji Fitch poświęconemu polskiej energetyce. Analitycy oceniają jednak, że mogą spowodować zmniejszenie przyszłych wydatków inwestycyjnych spółki.

Fitch: przejęcie Energi przez PGE nie wpłynie na jej ratingi

"Potencjalne przejęcie przez PGE spółki Energa, nie powinno postawić ratingów spółki pod bezpośrednią presją. Może jednak wpłynąć na poziom CAPEX spółki w latach 2013-2014 w związku z koniecznością utrzymania zadłużenia PGE na planowanym poziomie" - czytamy w raporcie. Analitycy Fitch zaznaczają też, że akwizycja może wzmocnić profil biznesowy spółki dzięki temu, że poprawi się balans między przychodami z dystrybucji i produkcji energii.

W raporcie podkreślono, że w wyniku przyśpieszenie prywatyzacji, obecnie na GPW są notowane spółki łącznie odpowiedzialne za 60% polskiej produkcji energii.

"Oferta publiczna Taurona została przeprowadzona w trudniejszych warunkach rynkowych w związku z tym będzie miała mniej korzystny wpływ na profil kredytowy spółki, niż w przypadku PGE i Enei" - ocenił Arkadiusz Wicik z Fitcha cytowany w raporcie. Przypomniał, że zarówno PGE jak i Enea sprzedały również nowe akcje, a w przypadku Taurona jedynym sprzedającym pozostał Skarb Państwa, który nadal ma akcje spółki. W związku z tym Tauron będzie musiał szukać finansowania zewnętrznego swoich inwestycji na większą skalę, niż jego konkurenci.

Plany prywatyzacyjne rządu na drugą połowę roku obejmują sprzedaż 51% akcji Enei oraz 83% akcji Energi, którymi są zainteresowane m.in. PGE oraz CEZ.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Fitch: przejęcie Energi przez PGE nie wpłynie na jej ratingi

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl