SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Fitch usunął PKN Orlen z listy obserwacyjnej ze wskazaniem negatywnym

Agencja ratingowa Fitch zdjęła spółkę PKN Orlen z listy podmiotów będących pod obserwacją, pod kątem możliwego obniżenia ratingu, w krótkiej perspektywie czasowej, poinformował Orlen w piątek.

Fitch usunął PKN Orlen z listy obserwacyjnej ze wskazaniem negatywnym

"To dla nas wielka satysfakcja, że nasze wysiłki i działania podejmowane w tak trudnym otoczeniu ekonomicznym zostały dostrzeżone i owocują poprawą oceny wiarygodności kredytowej PKN Orlen w opinii agencji Fitch. Osiągnięcia spółki w zakresie redukcji zadłużenia stanowią pierwszy, ważny krok w realizacji celu związanego z odzyskaniem ratingu inwestycyjnego" - powiedział  Jacek Krawiec, prezes PKN Orlen.

W ocenie agencji Fitch, osiągnięta przez spółkę, mimo niekorzystnych warunków otoczenia zewnętrznego, znacząca redukcja zadłużenia na koniec 2009 roku, obniża ryzyko pogorszenia ratingu kredytowego spółki. "Podjęte przez koncern w ubiegłym roku działania, w zakresie poprawy kapitału pracującego oraz redukcji wydatków inwestycyjnych, umożliwiły redukcję długu o 25% oraz osiągnięcie wskaźników zadłużenia lepszych od oczekiwań agencji" - czytamy w komunikacie. Fitch odnotował również, że spółka spełniła wymogi umów kredytowych.

W ciągu ostatniego roku PKN Orlen wypracował z działalności operacyjnej środki pieniężne w wysokości 5 mld zł, czyli o 1,5 mld zł więcej niż w roku 2008. Obniżył zadłużenie netto o 2,3 mld zł do poziomu 10,3 mld zł.

We wrześniu 2009 roku agencja ratingowa Fitch umieściła długoterminowy rating dla PKN Orlen dla zobowiązań w walutach obcych oraz w walucie lokalnej IDR na poziomie "BB+" oraz rating dla niezabezpieczonego długu w walutach obcych i w walucie lokalnej na poziomie "BB+" na liście obserwacyjnej ze wskazaniem negatywnym. Jednocześnie agencja podtrzymała krótkoterminową ocenę IDR na poziomie "B".

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Fitch usunął PKN Orlen z listy obserwacyjnej ze wskazaniem negatywnym

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl