SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Fortis wchodzi na rynek ubezpieczeń

Fortis Bank wejdzie na rynek ubezpieczeń, zbuduje 10 placówek bankowych w 2007 r.

Fortis Bank Polska zamierza w tym roku rozpocząć działalność ubezpieczeniową i w II kwartale poinformuje, czy utworzy spółkę ubezpieczeniową od podstaw, czy też dokona tego poprzez akwizycję. Bank uruchomi 10 nowych oddziałów bankowości detalicznej i liczy na zwiększenie sprzedaży kart kredytowych w tym roku, poinformowali przedstawiciele banku w środę.

"Myślimy o uruchomieniu w tym roku działalności ubezpieczeniowej od początku. Jeśli jednak pojawią się jakieś ciekawe propozycje, nie wykluczamy akwizycji' - powiedział prezes banku Jak Bujak podczas konferencji prasowej.

Dodał, że w drugim kwartale tego roku bank poinformuje o szczegółach tego projektu.

"Ubiegły rok był znakomity dla banku, jeśli chodzi o wzrost wyników. Osiągnęliśmy bardzo dobrą dynamikę przychodów, przy jednoczesnym wzroście kosztów działania, spowodowanym między innymi wzrostem zatrudnienia" - powiedział Bujak.

Zysk netto Fortis Bank Polska w całym roku wyniósł 108 mln zł wobec 101 mln zł rok wcześniej, a w samym czwartym kwartale spadł do 22 mln zł wobec 25 mln zł rok wcześniej.

"Zysk neto może nie jest imponujący, ale tak dobry wynik osiągnęliśmy mimo dużych inwestycji. Suma bilansowa przekroczyła poziom 10 mld zł, co oznacza prawie podwojenie tego, co mieliśmy dwa lata temu" - dodał Bujak.

Według niego, dynamika wzrostu zysku netto banku w tym roku będzie jednocyfrowa i może być zbliżona do ubiegłorocznej, kiedy wyniosła 6,7%.

Wynik z działalności bankowej wzrósł do 408 mln zł wobec 323 mln zł rok wcześniej. Koszty działania banku wraz z amortyzację wyniosły 260 mln zł w porównaniu z 182 mln zł na koniec 2005 roku.

Bank podwoił wydatki kapitałowe do kwoty 59 mln zł - głównie poprzez budowę placówek i wdrażanie nowych rozwiązań informatycznych. Wzrosło także zatrudnienie (o 40%) i obecnie bank zatrudnia ponad 1400 pracowników.

W ubiegłym roku Fortis Bank rozpoczął działalność w segmencie private banking i pozyskał 100 klientów. Średni portfel klienta to około 700 tys. euro.

Bank podał, że wartość kredytów hipotecznych wzrosła do 1,57 mld zł wobec 618 mln zł rok wcześniej (wzrost o 155%). Zdaniem prezesa taka dynamika będzie bardzo trudna do utrzymania w 2007 roku.

Dobrze sprzedawały się także kredyty dla klientów dla małych i średnich firm, których wartość przekroczyła 2,07 mld zł (wzrost o 46%) oraz kredyty dla dużych przedsiębiorstw, których wartość wzrosła do 3,32 mld zł (+50%).

Bujak powiedział, że bank poprawił jakość portfela kredytowego i miał 3% kredytów w sytuacji nieregularnej na koniec 2006 roku wobec 6% rok wcześniej.

Wartość depozytów klientów indywidualnych spadła do 1,32 mld zł (-0,9%), depozyty MSP wzrosły natomiast o 54% do 1,63 mld zł, zaś depozyty dużych przedsiębiorstw zwiększyły się o 96% do 1,84 mld zł.

W ubiegłym roku bank sprzedaż 8 tys. kart kredytowych. Według ubiegłorocznych planów, do końca 2010 roku ich liczba ma wzrosnąć do ok. 400 tys.

"Ten plan jest jak najbardziej do zrealizowania, w dużej mierze dzięki sieci placówek Dominet Banku" - powiedział Bujak.

Dodał, że Fortis Bank nie podjął jeszcze decyzji, czy po przejęciu Dominet Banku będzie wydawał karty tylko pod własną marką, czy także pod marką przejętego banku.

Obecnie Dominet Bank ma 150 placówek, a 46 należy do Fortis Banku. W tym roku sieć Fortis Banku zwiększy się o kolejnych 10 placówek do obsługi klientów indywidualnych.

Bujak poinformował, że grupa Fortis Bank liczy, iż jeszcze w tym kwartale uzyska zgodę Komisji Nadzoru Bankowego (KNB) na przejęcie Dominet Banku, które ogłosił w październiku ubiegłego roku.

Prezes powiedział, że strategia banku zakłada dynamiczny rozwój, dlatego nie zamierza wypłacać dywidendy z zysku za 2006 r.

"Zysk raczej pozostanie w spółce, dzięki czemu nasze fundusze własne wzrosną do 1 mld zł" - dodał.

W grudniu ubiegłego roku bank został dokapitalizowany przez swojego akcjonariusza Fortis Bank, który posiada 99,10% akcji, kwotą 200 mln zł. Kwota ta jednak pojawi się w bilansie dopiero w styczniu.

Bujak powiedział, że środki te powinny wystarczyć co najmniej na rok i zwiększą współczynnik wypłacalności, który na koniec roku wyniósł 8,3%, o ok. 2,5 pkt proc.

Kilka dni temu Fortis Bank otrzymał także od belgijskiego akcjonariusza pożyczkę wysokości 1,3 mld zł na okres 5 lat na finansowanie akcji kredytowej.

"Jeśli zabraknie nam środków na rozwój w następnym roku, poprosimy akcjonariusza o kolejne dokapitalizowanie lub pożyczkę podporządkowaną" - zapowiedział prezes.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Fortis wchodzi na rynek ubezpieczeń

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl