SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Fotoreporterka skazana za naruszenie nietykalności policjanta w czasie demonstracji przed ministerstwem

Sąd Rejonowy dla Warszawy Śródmieścia skazała fotoreporterkę Agatę Grzybowską na grzywnę i nawiązkę za naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariusza policji. Grzebykowska została zatrzymana podczas manifestacji podczas manifestacji przed siedzibą Ministerstwa Edukacji i Nauki w drugiej połowie listopada.

Agata Grzybowska zatrzymywana przez policję, fot. twitter.com/oko_pressArticle

Wyrok nakazowy w sprawie Agaty Grzybowskiej, fotoreporterki związanej z Agencją RATS, został wydany 22 stycznia. Fotoreporterkę za naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariusza skazano na grzywnę w wysokości 20 stawek dziennych przy ustaleniu wysokości jednej stawki na kwotę 15 zł oraz zapłatę policjantowi 100 zł nawiązki.

Sąd rzekł, że wina dziennikarki i okoliczności popełnienia przez nią czynu zabronionego nie budzą wątpliwości.

Po sprzeciwie prokuratury będzie kolejna rozprawa

Informację o wyroku potwierdziła prokurator Aleksandra Skrzyniarz z Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Poinformowała, że oskarżyciel złożył sprzeciw od zapadłego wyroku.

- Nie kwestionując ustaleń sądu w zakresie sprawstwa i winy oskarżonej, analiza wyroku prowadzi do wniosku, że rozstrzygnięcie obarczone jest błędem prawa materialnego, które wymaga konwalidowania - powiedziała.

W związku z wniesionym sprzeciwem postępowanie wobec Grzybowskiej będzie rozpoznane na rozprawie z udziałem stron. Skrzyniarz nie poinformowała, jakiej kary będzie domagać się prokuratura dla fotoreporterki

Prokuratura: fotoreporterka kopnęła policjanta

Do incydentu, w związku z którym oskarżono Agatę Grzybowską, doszło 23 listopada 2020 r. w Warszawie przy al. Szucha, podczas protestu przed siedzibą Ministerstwa Edukacji i Nauki. Według prokuratury fotoreporterka naruszyła nietykalność cielesną funkcjonariusza policji „podczas i w związku z pełnieniem przez niego obowiązków służbowych w ten sposób, że kopnęła pokrzywdzonego”.

- Prokurator uznał przy tym, że podejrzana powyższym zachowaniem dopuściła się występku chuligańskiego, działając publicznie, bez powodu, okazując przez to rażące lekceważenie dla porządku publicznego - podała Skrzyniarz.

Rzecznik Komendanta Głównego Policji, mł.insp. Mariusz Ciarka mówił w listopadzie w jednym z programów informacyjnych, że „w momencie zatrzymania policjanci nie wiedzieli, że to jest fotoreporterka”. - Legitymacja prasowa nie zwalnia z odpowiedzialności za podejrzenie popełnienia przestępstwa - zaznaczył Ciarka.

Następnego dnia rzecznik szefa policji stwierdził, że fotoreporterka „oślepiła fleszem policjanta”, a także, że nie była obiektywna, a „z jej wpisu na Facebooku wynika, że popiera Strajk Kobiet”.

Grzybowska zatrzymana na kilka godzin

Agata Grzybowska została przewieziona na komisariat. Zwolniono ją kilka godzin później po przedstawieniu zarzutów naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariusza policji.

Fotoreporterka zaprzeczyła stawianym zarzutom. W oświadczeniu stwierdziła, że została zaatakowana przez policjanta, gdy wykonywała swoją pracę. - Tylko dlatego, że robiąc zdjęcie, błysnęłam mu w twarz fleszem. Absolutnie nie przyznaję się do stawianych mi zarzutów - podkreśliła.

Z prośbą o wyjaśnienia w tej sprawie do policji zwrócił się już Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Protest wyraziły Centrum Monitoringu Wolności Prasy, Stowarzyszenie Prasy Lokalnej i Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

Dołącz do dyskusji: Fotoreporterka skazana za naruszenie nietykalności policjanta w czasie demonstracji przed ministerstwem

16 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Aaa
I bardzo dobrze. Niech sobie selfie porobi z lampą przed twarzą. Tyle, że powinna zapłacić sensownie a nie kilka stowek to może nauczy się szanować innych. Dobrze, że prokuratura będzie się domagać wiecej
odpowiedź
User
Migawka 250
Wykonywała swoją pracę oślepiając lampą błyskową z 30 cm. Co za pech że zdjęcia nie wyszły...
odpowiedź
User
YKK
Spokojnie drogie trolle, na koniec będziecie się mogli tylko oblizać ;)
odpowiedź