SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Francja odzyska od Apple 500 mln euro zaległych podatków

Apple zawarł porozumienie z francuskim rządem, na podstawie którego zgodził się uregulować zaległe podatki w tym kraju. W sumie koncern ma zapłacić 500 mln euro.

Tim Cook, syef koncernu Apple Article

Informacje na temat umowy pomiędzy rządem Francji a Apple podała agencja Reuters. Zgodnie z porozumieniem koncern ma uregulować zaległe podatki, których istnienie wykazały francuskie władze skarbowe.

Apple potwierdził fakt zawarcia porozumienia, nie podał jednak kwoty jaką miałyby wpłacić do francuskiego skarbu państwa. Według doniesień Reutersa i innych mediów kwota może wynosić 500 mln euro.

Na razie nie podano kiedy ustalona kwota wpłynie do francuskiego fiskusa. W komunikacie tamtejszy oddział Apple podkreślił, że koncern działa międzynarodowo i na wielu lokalnych rynkach jest poddawany kontrolom podatkowym, a w razie konieczności reguluje wszelkie zobowiązania.

Francja jest jednym z największych orędowników wprowadzenia przez Unię Europejską opodatkowania międzynarodowych koncernów technologicznych. Jednak wśród państw wspólnoty część wyraża obawy przed wprowadzeniem nowej daniny, a prace się przeciągają. W tej sytuacji francuski rząd przeforsował wprowadzenie w tym kraju lokalnego podatku dla internetowych gigantów w wysokości 5 proc. ich lokalnych przychodów.

Porozumienie z Francją nie jedynym przypadkiem gdy Apple musi zapłacić zaległe zobowiązania fiskalne w UE. Wiosną ub.r. koncern zgodził się uregulować podatki w Irlandii w wysokości 13 mld euro.

W zakończonym 29 grudnia 2018 r. I kwartale roku finansowego 2019 Apple zanotowało przychód w wysokości 84,31 miliarda dolarów. To o 5 proc. mniej niż rok wcześniej (88,29 mld). Zmalał także zysk netto koncernu z Cupertino w ujęciu rocznym: z 20,07 do 19,97 miliarda dolarów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Francja odzyska od Apple 500 mln euro zaległych podatków

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
haha
to teraz firma łaskawie podpisuje z rządem porozumienie przed zapłaceniem podatku? No proszę. Przenoszę firmę do Francji i nie będę płacić podatków, bo nie podpisze żadnego porozumienia :)
7 4
odpowiedź