SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Odpowiednik KRRiT tłumaczy zakaz emisji satelitarnej kilku kanałów

Strona ukraińska otrzymała od francuskiego odpowiednika Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji list informujący o zakazie emisji satelitarnej dla rosyjskich kanałów. Regulator Arcom nakazał operatorowi Eutelsat usunąć m.in. Rossija 1, Pierwyj Kanał i NTV z powodu propagowania przez te stacje nienawiści.

Władimir Putin na antenie Pierwyj KanałArticle

Mimo apeli m.in. Reporterów bez Granic, Arcom długo nie chciał zmuszać francuskiego operatora satelitarnego Eutelsat do usunięcia propagandowych kanałów. Uczynił tak dopiero w grudniu 2022 roku po decyzji sądu administracyjnego. Z najpopularniejszej w Polsce pozycji orbitalnej Hot Bird 13E, kremlowskie stacje zniknęły już w czerwcu. Eutelsat emitował je dłużej na pozycji używanej przez rosyjskie platformy Tricolor i NTV Plus. Firma zapewniła, że będzie respektować decyzję odpowiednika KRRiT i już nie obsługuje propagandowych kanałów. Zostały one przeniesione na pasmo należące do rosyjskich spółek.

Arcom tłumaczy swoją decyzję

W piśmie do władz ukraińskich, Arcom zauważa, że trzy rosyjskie kanały nadają na terytoriach nielegalnie zaanektowanych przez Rosję. Francja, podobnie jak Ukraina jest sygnatariuszem Europejskiej Konwencji o Telewizji Transgranicznej. Zdaniem regulatora wszystkie stacje wzywają do nienawiści i przemocy.

Po analizie treści wspomnianych kanałów, francuski organ doszedł do wniosku, że wyrażenia używane na tych antenach budują groźny i wrogi obraz ukraińskiego społeczeństwa. Może to podżegać do stosowania przemocy wobec ludności ukraińskiej na tle narodowościowym. Arcom uznaje, że naruszone zostało francuskie prawo i artykuł 7 wspomnianej wcześniej konwencji.

Regulator uważa, że podczas relacjonowania wojny na Ukrainie, w rosyjskich stacjach pojawiają się informacje i oceny nieodpowiadające rzeczywistości. - Powtarzające się rozpowszechnianie fałszywych informacji, zdekontekstualizowanych, stronniczych i nie opartych na żadnym wiarygodnym źródle to szczególnie poważne naruszenia obowiązku zapewnienia prawdziwości informacji - stwierdził francuski regulator.

Ze sprawozdania finansowego Eutelsata wynika, że pod koniec czerwca 2022 roku, blisko 6,7 proc. przychodów firmy pochodziło od rosyjskich klientów.

- Eutelsat zawsze przyjmował neutralne stanowisko i szanował decyzje organów regulacyjnych, którym podlega. Na tym etapie żaden organ regulacyjny ani inny właściwy organ nie poprosił nas o zaprzestanie nadawania NTV-Plus i Trikolor w Rosji - tłumaczył wówczas operator. Szacuje się, że sygnał z francuskiego satelity dociera do 15 mln gospodarstw domowych w Rosji. 

Dołącz do dyskusji: Odpowiednik KRRiT tłumaczy zakaz emisji satelitarnej kilku kanałów

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gie
Co z TVP INFO i Wiadomościami TVP? Też propagują nienawiść. By daleko nie szukać - Czerwony Tusk z rogami i na celowniku.
odpowiedź
User
Wiktor
Co z TVP INFO i Wiadomościami TVP? Też propagują nienawiść. By daleko nie szukać - Czerwony Tusk z rogami i na celowniku.

Tu akurat chodzi o Rosję Putina, a jeśli chodzi o TVP Info i Wiadomości TVP nie można ich usunąć z części informacyjnej telewizji w Polsce, bo to ogranicza wolność słowa którą chce właśnie ograniczyć Totalitarna Opozycja z Dyktatorem Tuskostanu, czyli Donaldem Tuskiem na czele!
odpowiedź
User
Iryk
KRRIT więcej ma TVP i TVP INFO więcej kłamstwa więcej kłamią wszystko
odpowiedź