SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

O prawie 24 proc. wzrosły ub.r. stawki freelancerów w kategorii copywriting

Wśród freelancerów, najbardziej, bo o prawie 24 proc., wzrosły w ub. roku zarobki w kategorii copywriting - wynika z raportu platformy Useme "Freelancing w Polsce 2023". Średnia stawka za zlecenie w tej kategorii wyniosła 1240 zł.

Fot. Pixabay Fot. Pixabay

Stawki fotografów wzrosły o 20 proc., a specjalistów od SEO (pozycjonowania stron w internecie) i social mediów o 12 proc., a średnia wartość zleceń wyniosła odpowiednio 2101 zł i 1811 zł.

Copywriterzy pracują za niskie stawki

W raporcie zwrócono uwagę, że mimo wzrostu stawek, średnia wartość zleceń podejmowanych przez "tekściarzy" jest najniższa wśród wszystkich profesji uwzględnionych przez Index Useme. Jednocześnie jest to branża, która ma stosunkowo najniższy "próg wejścia" i najczęściej jest traktowana jako dodatkowe źródło dochodów. Tak bowiem zadeklarowało ok. 59 proc. badanych w raporcie "Freelancing w Polsce 2023".

Z kolei profesje z najniższymi wzrostami cen za zlecenie to graficy, architekci i tłumacze. Freelancerzy specjalizujący się w grafice mogli liczyć na zarobki rzędu 1705 zł za zlecenie (wzrost o ok. 10 proc.). Natomiast niezależni specjaliści realizujący zlecenia w kategorii architektura – zarówno projekty aranżacji wnętrz, jak i rendery 3D przedmiotów oraz wizualizacje – odnotowali wzrost stawek o niespełna 10 proc. do średnio 3622 zł za zlecenie.

Najmniejszy wzrost wartości zleceń, niecałe 8 proc. (1596 zł), dotyczył freelancerów zajmujących się tłumaczeniami. Podobnie jak copywriterzy, tłumacze mają zazwyczaj więcej zleceń o mniejszej wartości, a większość badanych z tej profesji raczej nie traktuje freelancingu jako zajęcia na pełen etat.

Zobacz: Wzrosły stawki freelancerów w 2022 r. W branży copywritingu o 13 proc., w e-commerce o 21 proc.

Nierówności w IT

W wynikach badania podano, że duże nierówności, pod względem wynagrodzenia, zaobserwowano w kategorii kategorii programowanie i IT. Wzrosty stawek odnotowali wyłącznie freelancerzy zajmujący się budowaniem stron oraz ich modernizacją – o ponad 10 proc. (1877 zł), a także programiści – o 6 proc. (3690 zł).

Pozostałe kategorie IT odnotowały znaczne spadki. Największe, bo ponad 11-proc. (1540 zł) obniżenie średniej stawki za zlecenie, było widoczne wśród webdeveloperów zajmujących się projektowaniem, stawianiem i utrzymywaniem sklepów internetowych. Spadki odnotowali również twórcy aplikacji mobilnych (ponad 9 proc.), mimo to właśnie oni mają najwyższe zarobki za pojedyncze zlecenie wśród wszystkich branż freelancingu (5351 zł).

- Na ceny realizowanych przez polskich freelancerów zleceń bez wątpienia ma wpływ aktualna sytuacja ekonomiczna, a niezależni specjaliści – głównie ci z dużym doświadczeniem – zdecydowali się dostosować swoje wynagrodzenia do ciągłego wzrostu cen. W ciągu roku stawki wzrosły w większości profesji, jednak ich wysokość w dużej mierze uzależniona jest od charakteru konkretnej branży – podsumował prezes zarządu Useme Przemysław Głośny.

Badanie "Freelancing w Polsce 2023" zrealizowane zostało przez Useme z wykorzystaniem metody badawczej CAWI (Computer Assisted Web Interview). Badanie zostało przeprowadzone na próbie 1100 polskich freelancerów.

Dołącz do dyskusji: O prawie 24 proc. wzrosły ub.r. stawki freelancerów w kategorii copywriting

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
InspektoRyba
Dziś niby copywriterów tysiące, ale jak przychodzi do pisania/kreacji, czyli podstawowej pracy w tym zawodzie to większość płodzi "para-przekazy" w języku zbliżonym do polskiego. Ale poziom wymagań również spada.
5 0
odpowiedź
User
Lenka
Badanie, z ktorego w sumie nic nie wynika. Gdyby dane mialy byc miarodajne, nalezaloby podawac stawki godzinowe.
4 0
odpowiedź
User
Pik
Nawet nie wiadomo do czego podane stawki się odnoszą. Do zlecenia? Jakiego? Za tekst? Za jeden wpis tygodniowo na SM? Za 10? Tekst o niczym, na podstawie badania, ktore nawet nie tknęło istoty i wagi tego zawodu i rynku.
0 0
odpowiedź