SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Eurocash znów dosypał miliony zł do Frisco

Kapitał zakładowy spółki zarządzającej dyskontem internetowym Frisco został podwyższony o 3 mln zł. W latach 2019-22 firma zanotowała łącznie 68 mln zł strat netto. - Frisco jest dla nas bardzo ważnym strategicznie biznesem. Wierzymy w jego siłę jako lidera e-grocery - zapewnia Szymon Mitoraj z zarządu Eurocashu, właściciela Frisco.

fot. materiały prasowefot. materiały prasowe

Według danych z Krajowego Rejestru Sądowego kapitał zakładowy Frisco został podwyższony z 11,1 do 14,1 mln zł. Jan Domański, dyrektor ds. korporacyjnych w Eurocashu, w odpowiedzi na pytania Wirtualnemedia.pl podkreślił, że podwyższenie kapitału „odbyło się w ramach standardowego procesu dofinansowania Frisco”

- Wszystkie akcje w ramach dofinansowania zostały objęte i opłacone przez Eurocash. Nadwyżka ceny emisyjnej ponad cenę nominalną akcji została przeznaczona na kapitał zapasowy spółki - dodał.

Frisco dalej stratne. Wpływy mocno w górę

W trzech kwartałach ub.r. segment Projekty grupy Eurocash - oprócz Frisco obejmujący m.in. sieć sklepów Duży Ben, drogerię internetową Kontigo oraz ABC na kołach - zwiększył przychody o 23 proc. do 659,6 mln zł (w sprawozdaniu Eurocashu zaznaczono, że „głównie dzięki wzrostowi sprzedaży Frisco oraz Dużego Ben”), a jego strata EBITDA zmalała z 36,9 do 26,4 mln zł.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Z kolei w 2022 roku sama spółka Frisco przy 403,82 mln zł przychodów zanotowała 34,72 mln zł straty operacyjnej i 36,67 mln zł straty netto. Na koniec roku kapitały własne firmy wynosiły 13,85 mln zł, wobec 25,27 mln zł rok wcześniej.

We wcześniejszych latach Frisco mocno zwiększyło wpływy: ze 120,09 mln zł w 2019 roku, przez 226,38 mln zł rok później i 293,87 mln zł w 2021 roku. Przy czym tylko w 2020 roku spółka osiągnęła symboliczny zysk netto (583 tys. zł), zaś w 2019 jej strata netto wyniosła 17,41 mln zł, a w 2021 roku - 14,56 mln zł. Łącznie w latach 2019-22 wygenerowała 68,06 mln zł strat netto.

Eurocash w połowie 2020 roku za 56 proc. akcji Frisco zapłacił funduszom z grupy MCI 132,5 mln zł. Mniejszościowy pakiet przejął w 2014 roku. Jako jedyny akcjonariusz holding trzy raz dokapitalizował Frisco: w listopadzie 2021 roku zarejestrowano w KRS podwyżkę o 5,5 mln zł do 8,6 mln zł, w marcu ub.r. - o dalsze 2,5 mln zł, a niedawno o 3 mln zł.

Frisco z nowym magazynem i AI

Eurocash w zeszłym tygodniu poinformował, że Frisco uruchomiło w podwarszawskim Marysinie nowe automatyczne centrum dystrybucyjne, o powierzchni 13,5 tys. metrów kwadratowych. Ma docelowo realizować ok. 4 tys. zamówień dziennie, co pozwoli na obsługę dodatkowego miliona zamówień dla aglomeracji warszawskiej.

Ponadto Frisco w br. chce wdrożyć dwa nowe projekty z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, współpracuje w tym obszarze z Microsoftem. W pierwszej kolejności zamierza opracować narzędzie do automatycznego badania kupujących, które na podstawie analizy rozmów z nimi w biurze obsługi klientów będzie generować raporty i tworzył rekomendacje rozwiązań.

- Frisco jest dla nas bardzo ważnym strategicznie biznesem. Wierzymy w jego siłę jako lidera e-grocery. Od kilku lat obserwujemy stały wzrost liczby klientów robiących zakupy w sieci. Rośnie również odsetek osób, które decydują się na zakupy spożywcze online. Frisco wie, jak odpowiedzieć na ich potrzeby. Działa w e-commerce od 18 lat. Nie tylko świetnie zna rynek, ale też doskonale się po nim porusza i inwestuje długoterminowo w te elementy, które pozwalają mu jeszcze mocniej wykorzystywać swój potencjał - zapewnia Szymon Mitoraj, członek zarządu Eurocashu odpowiedzialny za obszar cyfryzacji, w tym Frisco.

Grupa Eurocash osiągnęła wzrost przychodów sprzedażowych z 22,63 do 24,53 mld zł i zysku netto z 10,61 do 44,31 mln zł.

W środę po południu za akcję Eurocashu płacono 13,59 zł, co daje kapitalizację w wysokości 1,89 mld zł. Przez minione 12 miesięcy kurs zmalał o 25 proc.

Dołącz do dyskusji: Eurocash znów dosypał miliony zł do Frisco

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl