SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ekipa youtubera Friza wyceniona przez JR Holding na 144 mln zł

Fundusz JR Holding prawie 12 proc. posiadanych akcji spółki Ekipa Holding, za którą stoi youtuber Karol Wiśniewski, lepiej znany jako Friz, wycenia na 17,22 mln zł. Daje to kapitalizację firmy w wysokości 143,8 mln zł.

Karol „Friz” Wiśniewski, fot. screen z InstagramaKarol „Friz” Wiśniewski, fot. screen z Instagrama

Kontrolowany przez Januarego Ciszewskiego wehikuł inwestycyjny JR Holding jest akcjonariuszem Ekipa Holding od początku lutego br. Objął wtedy 12,3 mln akcji nowej emisji, które stanowią 11,97 proc. kapitału i głosów na walnym zgromadzeniu.

W opublikowanym właśnie sprawozdaniu JR Holding wartość godziwa tego pakietu określono na 17,218 mln zł. Oznacza to, że wycena Ekipa Holding wynosi 143,8 mln zł.

Ekipa chce wejść na giełdę i w produkcję gier

Inwestycja w Ekipę przez JR Holding to część realizacji listu intencyjnego zawartego w listopadzie ub.r. Firmy umówiły się wtedy, że w zamian za pakiet akcji Ekipy wehikuł Januarego Ciszewskiego pomoże jej na główny lub boczny rynek warszawskiej giełdy „poprzez połączenie z publiczną spółką akcyjną w ramach realizacji transakcji odwrotnego przejęcia”.

W grudniu spółka zależna Ekipa Holding zaczęła negocjacje z notowanym na giełdzie studiem All In! Games dotyczące współpracy przy przygotowaniu i wydaniu gry wideo.

Natomiast na początku lutego podpisała ramową umowę z notowanym na giełdzie studiem T-Bull, tworzącym głównie gry mobilne, dotyczącą wydania przynajmniej dwóch gier.

Ponadto Ekipa porozumiała się z firmą Koral co do produkcji linii lodów oznaczonych marką tego kanału. Lody okazały się wielkim hitem sprzedażowym, pierwsza partia natychmiast zniknęła ze sklepów, kolejne pojawiły się także w sieciach Biedronka i Lidl.

Pod koniec kwietnia Koral uruchomił dodatkową linię produkcyjną, zapowiadając, że dzięki temu w ciągu doby będzie wytwarzanych milion sztuk lodów Ekipy.

- Lody Ekipy sprzedają się co najmniej 300 procent lepiej niż jakiekolwiek wcześniejsze nowości produktowe w przeszło 40-letniej historii tej firmy. Odbiór produktu przerósł chyba najśmielsze oczekiwania nas wszystkich - powiedział portalowi Wirtualnemedia.pl Piotr Gąsiorowski, dyrektor marketingu w firmie Koral.

Friz na YouTubie ma ponad 4 mln subskrybentów

Spółka Ekipa została założona na początku listopada. Współwłaścicielem i członkiem rady nadzorczej Ekipy jest youtuber Karol Wiśniewski, lepiej znany jako Friz.

Kanał youtube’owy Friza ma 4,22 mln subskrybentów, opublikowano na nim ponad 540 materiałów, które zanotowały łącznie 1,6 mld odtworzeń. Twórca jest też obecny na Facebooku i Instagramie, współpracuje z siecią Get Hero.

Dwa lata temu Friz założył grupę Ekipa, w której oprócz niego są inni youtuberzy, m.in. Tromba, Mini Majk, Wersow, Mixer, Poczciwy Krzychu, Murcix, Patec Wariatec, Marcysia i Kasia Bożek. Wiosną ub.r. zamieszali w jednym domu, żeby wspólnie tworzyć materiały. Publikują je na wspólnym kanale.

- Tylko w samym 2020 roku wszystkie filmy na kanałach Ekipy wygenerowały niemal 1,5 mld wyświetleń w serwisie YouTube, łączna liczba subskrybentów na wszystkich kanałach Ekipy oraz jej członków w serwisie YouTube to ponad 14 mln, a łączna liczba obserwatorów na wszystkich profilach członków Ekipy w serwisie Instagram to także ponad 14 mln - opisywano na początku br. w komunikacie T-Bull.

Twórcy Ekipy uruchomili też sklep internetowy Ekipatonosi.pl z promowanymi przez nich ubraniami i gadżetami.

JR Holding z 63 mln zł straty

W minionym kwartale JR Holding zanotował 63,11 mln zł straty netto, wobec 15,89 mln zł zysku rok wcześniej. O ujemnym wyniku zdecydował przede wszystkim znaczący spadek kursu giełdowego firmy fotowoltaicznej Columbus Energy, której 17,33 proc. akcji należy do funduszu.

Na koniec marca dotychczasowe zysku JR Holding wynosiły 482,31 mln zł, po wzroście rok do roku ze 133,89 mln zł. Kapitał własny firmy poszedł w górę przez rok ze 183,19 do 592,91 mln zł.

W raporcie fundusz wylicza ok. 30 spółek, których jest współwłaścicielem. W zdecydowaną większość zainwestował w ostatnich latach.

JR Holding jest notowany na bocznym rynku warszawskiej giełdy, w poniedziałek na koniec sesji przy kursie 12,44 zł kapitalizacja firmy wynosiła 385,16 mln zł. Do Januarego Ciszewskiego należy 71,87 proc. akcji.

Dołącz do dyskusji: Ekipa youtubera Friza wyceniona przez JR Holding na 144 mln zł

19 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
leo
I pęknie jak każda bańka spekulacjna
odpowiedź
User
zigi
Jezu, nie, błagam i apeluję o zdrowy rozsądek.
odpowiedź
User
Cuda cuda o-gła-sza-ją....
ciekawe ile faktycznie włożył w to GOTÓWKI - nie aportów, wartości niematerialnych, itp mumbo jumbo
odpowiedź