SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Fundacja Lux Veritatis: przez pięć lat 224 tys. zł od instytucji podlegających Ministerstwu Kultury

W latach 2016-2020 Fundacja Lux Veritatis otrzymała 223,9 tys. zł w ramach czterech dotacji od podmiotów nadzorowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Żadnych środków nie uzyskały inne fundacje i spółki związane z o. Tadeuszem Rydzykiem.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego o dotacjach przyznanych Fundacji Lux Veritatis w latach 2016-2020 poinformowało w odpowiedzi na interpelację posła Nowoczesnej Michała Jarosa.

Fundacja otrzymała dwie dotacje w ramach programów promocji czytelnictwa i literatury, którymi w imieniu ministra kultury zarządza Instytut Książki. W 2019 roku dostała 85,5 tys. zł na program „Regał”, a w ub.r. - 25,2 tys. zł na wydanie książki, którą we wniosku dotacyjny opisano: „Zachowali godność w czasie próby. Literackie świadectwo postaw Polaków wobec Żydów w czasie II wojny światowe”.

W 2018 roku Biuro Programu Niepodległa przyznało Fundacji Lux Veritatis 83,2 tys. zł na koncert „Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego dla Niepodległej”, a Muzeum Historii Polski - 30 tys. zł na realizację dokumentów o ludziach, którzy byli świadkami lub byli zaangażowani w ratowanie Żydów podczas II wojny światowej.

Żadnych środków od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ani podlegających mu podmiotów nie otrzymały natomiast w latach 2016-2020 powiązane z o. Tadeuszem Rydzykiem spółki Uzdrowisko Termy Toruńskie, Geotermia Toruń, Nasza Przyszłość oraz Fundacja „Nasza Przyszłość”, o które także spytał Michał Jaros w interpelacji.

Lux Veritatis ze środkami od resortu zdrowia i z tarczy finansowej

Informacje o innych źródłach państwowego wsparcia dla Fundacji Lux Veritatis ujawnił niedawno senator PO Krzysztof Brejza. Ministerstwo Zdrowia przekazało mu, że w latach 2016-2020 zapłaciło fundacji Lux Veritatis 1,5 mln zł za usługi promocyjne w ramach programów dotyczących walki z chorobami nowotworowymi.

Natomiast Fundacja Lux Veritatis oraz spółki Nasz Przyszłość i Bonum w ub.r. w ramach jednej z tzw. tarcz antykryzysowych uzyskały łącznie 903,2 tys. zł dopłat do wynagrodzeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Fundacja Lux Veritatis jest nadawcą Telewizji Trwam (dostępnej m.in. w naziemnej telewizji cyfrowej) oraz realizuje projekty geotermalne. Według sprawozdania złożonego w KRS w 2019 roku jej przychody zmalały o 5,2 proc. do 45,53 mln zł, a zysk netto z 3,33 do 1,3 mln zł. Wpływy z darowizn spadły o 10 proc., z Telewizji Trwam zwiększyły się o 2 proc. do 13,85 mln zł, a ze sprzedaży książek i płyt wzrosły prawie czterokrotnie.

Dołącz do dyskusji: Fundacja Lux Veritatis: przez pięć lat 224 tys. zł od instytucji podlegających Ministerstwu Kultury

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Marcin
To podobnie jak Gazeta Wyborcza i Agora za rządów Platformy Obywatelskiej. Szczerze to już lepiej te pieniądze spożytkuje Ojciec Rydzyk. Uwiera widać to PO w tyłku...
odpowiedź
User
Ja
224 : 5 lat : 12 miesięcy = 3,7 tys. miesięcznie, to niewiele. A wyglądało to jako mega imperium, a tu mały kapiszonik. 3,7 tys. miesięcznie (5 dobrych flaszek) to pewnie mniej niż wydatki top baronów lewicy którzy topią łzy w drogich alkoholach, lamentując z powodu ludzkiej biedy :)
odpowiedź
User
pluje na partie
Taaa... w sumie dostał od kaczego rządu dziesiątki milionów, a wy o jakichś śmiesznych 224 tysiącach.
odpowiedź