SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Fundacja Lux Veritatis: przez pięć lat 224 tys. zł od instytucji podlegających Ministerstwu Kultury

W latach 2016-2020 Fundacja Lux Veritatis otrzymała 223,9 tys. zł w ramach czterech dotacji od podmiotów nadzorowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Żadnych środków nie uzyskały inne fundacje i spółki związane z o. Tadeuszem Rydzykiem.

Ojciec Tadeusz Rydzyk, prezes Fundacji Lux Veritatis (fot. PAP / Bartłomiej Zborowski)Article

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego o dotacjach przyznanych Fundacji Lux Veritatis w latach 2016-2020 poinformowało w odpowiedzi na interpelację posła Nowoczesnej Michała Jarosa.

Fundacja otrzymała dwie dotacje w ramach programów promocji czytelnictwa i literatury, którymi w imieniu ministra kultury zarządza Instytut Książki. W 2019 roku dostała 85,5 tys. zł na program „Regał”, a w ub.r. - 25,2 tys. zł na wydanie książki, którą we wniosku dotacyjny opisano: „Zachowali godność w czasie próby. Literackie świadectwo postaw Polaków wobec Żydów w czasie II wojny światowe”.

W 2018 roku Biuro Programu Niepodległa przyznało Fundacji Lux Veritatis 83,2 tys. zł na koncert „Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego dla Niepodległej”, a Muzeum Historii Polski - 30 tys. zł na realizację dokumentów o ludziach, którzy byli świadkami lub byli zaangażowani w ratowanie Żydów podczas II wojny światowej.

Żadnych środków od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ani podlegających mu podmiotów nie otrzymały natomiast w latach 2016-2020 powiązane z o. Tadeuszem Rydzykiem spółki Uzdrowisko Termy Toruńskie, Geotermia Toruń, Nasza Przyszłość oraz Fundacja „Nasza Przyszłość”, o które także spytał Michał Jaros w interpelacji.

Lux Veritatis ze środkami od resortu zdrowia i z tarczy finansowej

Informacje o innych źródłach państwowego wsparcia dla Fundacji Lux Veritatis ujawnił niedawno senator PO Krzysztof Brejza. Ministerstwo Zdrowia przekazało mu, że w latach 2016-2020 zapłaciło fundacji Lux Veritatis 1,5 mln zł za usługi promocyjne w ramach programów dotyczących walki z chorobami nowotworowymi.

Natomiast Fundacja Lux Veritatis oraz spółki Nasz Przyszłość i Bonum w ub.r. w ramach jednej z tzw. tarcz antykryzysowych uzyskały łącznie 903,2 tys. zł dopłat do wynagrodzeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Fundacja Lux Veritatis jest nadawcą Telewizji Trwam (dostępnej m.in. w naziemnej telewizji cyfrowej) oraz realizuje projekty geotermalne. Według sprawozdania złożonego w KRS w 2019 roku jej przychody zmalały o 5,2 proc. do 45,53 mln zł, a zysk netto z 3,33 do 1,3 mln zł. Wpływy z darowizn spadły o 10 proc., z Telewizji Trwam zwiększyły się o 2 proc. do 13,85 mln zł, a ze sprzedaży książek i płyt wzrosły prawie czterokrotnie.

Dołącz do dyskusji: Fundacja Lux Veritatis: przez pięć lat 224 tys. zł od instytucji podlegających Ministerstwu Kultury

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ja
224 : 5 lat : 12 miesięcy = 3,7 tys. miesięcznie, to niewiele. A wyglądało to jako mega imperium, a tu mały kapiszonik. 3,7 tys. miesięcznie (5 dobrych flaszek) to pewnie mniej niż wydatki top baronów lewicy którzy topią łzy w drogich alkoholach, lamentując z powodu ludzkiej biedy :)
odpowiedź
User
pluje na partie
Taaa... w sumie dostał od kaczego rządu dziesiątki milionów, a wy o jakichś śmiesznych 224 tysiącach.
odpowiedź
User
Gość X
Rydzyku, Czas na emeryturę.
Ojciec Moj nowym ojcem dyrektorem.
odpowiedź