SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Fundacja środowiska „Gazety Polskiej” uruchomiła Puszcza.tv dzięki 7,2 mln zł dotacji z państwowego funduszu

Fundacja Niezależne Media, założona i kierowana przez czołowych dziennikarzy „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie”, uruchomiła serwis Puszcza.tv. Na tworzenie witryny otrzymała 7,2 mln zł dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wcześniej wycofała się z konkursu, w którym wstępnie przyznano jej 6 mln zł na Puszcza.tv.

Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie”, wiceprezes Telewizji Republika Article

Jak ustalił serwis OKO.press, 7,2 mln zł dotacji na Puszcza.tv zostało przyznane Fundacji Niezależne Media w ramach naboru prowadzonego od maja ub.r. Szukano w nim inicjatyw dotyczących ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju.

Fundacja Niezależne Media zgłosiła projekt serwisu Puszcza.tv, którego celem ma być „propagowanie wiedzy na temat bioróżnorodności, ochrony, idei zrównoważonego rozwoju, instytucji Natura 2000 na przykładzie Puszczy Białowieskiej”. Przyznano jej 7,2 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, z czego na razie wypłacono 855 tys. zł.

Umowa została podpisana pod koniec stycznia br. W ramach współpracy Fundacja Niezależne Media ma przede wszystkim tworzyć serwis Puszcza.tv (oparty na multimediach i opcjach społecznościowych) i przeszkolić jego redakcję, a ponadto przeprowadzić kampanie promujące witrynę oraz organizować spotkania informacyjno-edukacyjne realizowane na terenie Puszczy Białowieskiej.

Nabór rozpoczęty w maju ub.r. nadal trwa, dlatego nie wiadomo jeszcze, ile i jak dużo innych dofinansowań przyznano w nim.

Puszcza.tv została uruchomiona pod koniec maja. W serwisie dostępne są m.in. transmisje z trzech kamer w Puszczy Białowieskiej oraz informacje o najważniejszych gatunkach żyjących tam zwierząt i innych atrakcjach turystycznych, a także wydarzeniach historycznych, które miały miejsce na terenie puszczy. Na stronie głównej jest też zapowiedź Klubu Miłośników Puszczy. Witryna ma profile na Facebooku, Twitterze i Instagramie.

Fundacja Niezależne Media wycofała się z konkursu, w którym przyznano jej 6 mln zł na Puszcza.tv

Pierwsze informacje o uruchomieniu Puszcza.tv przez Fundację Niezależne Media pojawiły się jesienią 2016 roku. Fundacja została wtedy zakwalifikowana do finałowego etapu konkursu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dotyczącego dofinansowania ze środków unijnych. W zgłoszeniu podała, że koszt uruchomienia i prowadzenia Puszcza.tv to 7,16 mln zł, wnioskowała o 6 mln zł dotacji.

Wątpliwości wzbudził fakt, że Fundacja Niezależne Media nie ma doświadczenie w tematyce przyrodniczej. Została założona 10 lat temu, żeby organizować pomoc prawną dla dziennikarzy tzw. Strefy Wolnego Słowa (obejmującej głównie „Gazetę Polską”, „Gazetę Polską Codziennie”, „Nowe Państwo” i Niezalezna.pl).

Założycielami fundacji są Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie”, oraz Sławomir Sawicki, prawnika współpracującego z wydawcami obu tych pism. Funkcję prezesa pełni Joanna Jenerowicz (sekretarka Tomasza Sakiewicza), a w radzie fundacji oprócz Sakiewicza zasiadają Katarzyna Gójska-Hejke (czołowa publicystka „GP”, „GPC” i TV Republika) i Grzegorz Tomaszewski (prezes spółki Forum wydającej „GPC”).

Wiosną ub.r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyznał Fundacji Niezależne Media 6 mln zł dofinansowania. Wtedy dochodzenie w NFOŚiGW w tej sprawie podjął Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) we współpracy z Ministerstwem Rozwoju. - Niech kontrolują, jestem spokojny o wynik - zapewniał Tomasz Sakiewicz jesienią ub.r. w rozmowie z Wirtualnemedia.pl.

Jednak pod koniec grudnia ub.r. Fundacja Niezależne Media złożyła do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wniosek o rozwiązanie umowy dotyczącej dotacji na Puszcza.tv. Wniosek przyjęto i nie przekazano fundacji żadnych środków.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Fundacja środowiska „Gazety Polskiej” uruchomiła Puszcza.tv dzięki 7,2 mln zł dotacji z państwowego funduszu

19 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Wolak
W tym kraju nigdy nie będzie dobrze, bo takie menty jak sakiewicz zawsze wypełzną na wierzch, by zabierać publiczne pieniądze i siać wrogą propagandę
45 17
odpowiedź
User
Kacper
Ciekawe, dlaczego o puszczy [cool]
28 10
odpowiedź
User
Jessipinkman
Każdy sposób na wyciąganie kasy z budżetu jest dobry. Komu jest potrzebny ten portal?
54 12
odpowiedź