SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Fundusz CVC chciałby w przyszłości wyjść z Żabki przez giełdę

Preferowanym scenariuszem wyjścia funduszu CVC Capital Partners z inwestycji w sieć sklepów Żabka jest giełda - powiedział w rozmowie z PAP Biznes Krzysztof Krawczyk, partner CVC Capital Partners. Jesienią spekulowano, że inwestycją w sieć może być  zainteresowany skarb państwa.

Article

- Żabka ma przed sobą dekadę rozwoju. Możemy myśleć o wyjściu z tej inwestycji, ale dużo zależy od kondycji rynków finansowych. Ta spółka jest stworzona dla giełdy. Zawsze mówiliśmy, że to ścieżka wyjścia nasz numer jeden. Natomiast w obecnej sytuacji geopolitycznej, wszyscy wiemy, że rynki kapitałowe w tej chwili zamarły. To jest preferowana ścieżka wyjścia z inwestycji, czekamy na poprawę sytuacji na rynkach kapitałowych - powiedział Krawczyk w rozmowie z PAP Biznes.

Manager ocenił, że trudno przewidzieć, kiedy rynki kapitałowe się otworzą - czy to będzie w drugiej połowie tego roku, czy w pierwszej. Stwierdził, że dużo zależy od czynników niezależnych czyli od, geopolityki. 

- Czujemy się komfortowo jeszcze przez wiele lat z tym aktywem. Wiemy, jaki potencjał w nim drzemie. Będziemy czekać spokojnie na poprawę koniunktury - dodał Krzysztof Krawczyk. Nie chciał powiedzieć czy wyjście z tej inwestycji odbyłoby się przez GPW w Warszawie czy przez parkiet zagraniczny.

Jesienią ub.r. spekulowano, że inwestycją w Żabkę może być zainteresowany skarb państwa, który stworzył Polską Grupę Spożywczą.  Stał się to po tym jak prezes PiS powiedział w październiku w Puławach, że wśród zadań, które deklarował PiS, "było "odbijanie" tych najbardziej strategicznych części naszej gospodarki z rąk kapitału zagranicznego".

Jarosław Kaczyński: Żabki może zostaną odkupione

Dodał, że ten proces "w dalszym ciągu postępuje". - W tej chwili jest już chyba podjęta decyzja, że te sieci elektryczne linii kolejowych, duże przedsiębiorstwo i mające też dużą sieć przekazu energii elektrycznej, zostanie w bardzo krótkim czasie odkupione, właśnie od jednego z funduszy amerykańskich (chodzi o spółkę PKP Energetyka - przyp.). Ten sam fundusz (CVC Capital Partners - przyp.) jest właścicielem Żabki. Te sklepy Żabki też być może zostaną odkupione - mówił wówczas Kaczyński.

Przedstawiciele Żabki w oświadczeniu dla tvn24.pl stwierdzili wtedy, że wypowiedź Kaczyńskiego "nie odnosi się do żadnego konkretnego procesu "z udziałem firmy, zatem "nie ma podstaw do jej komentowania".

O temat był pytany w grudniu wicepremier Henryk Kowalczyk. - Bardzo dobrze sprawdziła się Krajowa Grupa Spożywcza, jeśli chodzi o skup zboża. Niestety powstała dopiero w maju, więc jeszcze nie mamy wielu narzędzi, ale chcemy wyposażyć ją jeszcze w inne narzędzia, np. przetwórstwa rolno-spożywczego. Ona w tej chwili staje się dystrybutorem nawozów. Czy będzie tworzyła jakąś sieć handlową? Chciałbym, natomiast nie wskazywałbym tu konkretnego przykładu - mówił w grudniu w TOK FM.

- Jakby jakaś sieć chciała się sprzedać, będziemy rozmawiać. (...) Z nikim nie rozmawiamy konkretnie, natomiast chętnie nabędziemy jakąkolwiek sieć sklepów spożywczych - powiedział Kowalczyk.

Fundusz CVC Capital Partners kupił firmę Żabka Polska od funduszu Mid Europa Partners w 2017 roku. Sieć liczy obecnie ok 9 tys. sklepów, z czego ponad 50 działa w modelu autonomicznym jako Żabka Nano.

W grudniu Grupa PGE podpisała umowę nabycia 100 proc. akcji spółki PKP Energetyka od CVC Capital Partners. Cena sprzedaży wyniosła ok. 1,914 mld złotych. PKP Energetyka to dostawca energii elektrycznej dla kolei.

Dołącz do dyskusji: Fundusz CVC chciałby w przyszłości wyjść z Żabki przez giełdę

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Daniel bez majtek
Orlen pewnie chętnie kupi, ta inwestycja doskonale wpisze się w strategię koncernu.
odpowiedź
User
mike
Tłumacząc z korporacyjnego na polski "Chcemy sprzedaż udziały w Zapce bo przy cenach jakie tam są nie mamy co liczyć na klientów w ilości większej niż 3 na godzinę."
odpowiedź
User
von Borovietzky
Na razie z tej okazji znacznie wzrosły ceny w tej sieci.
odpowiedź