SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Towarzystwo Dziennikarskie tworzy Fundusz Solidarności dla dziennikarzy zwalnianych z Polska Press. „Będziemy do nich docierali”

Powstaje Fundusz Solidarności Dziennikarskiej - forma pomocy dla zwalnianych z pracy dziennikarzy tytułów, wydawanych przez Polska Press. - Będziemy wyszukiwali „w terenie” osoby, które straciły pracę w takich tytułach, chcemy docierać do nich z pomocą - przekonuje wiceprezes Towarzystwa, Jan Ordyński. Ruszyła już zbiórka pieniędzy, z których mają być wypłacane zapomogi.

 

fot. materiały prasowe Polska Press GrupyArticle

Pomysł powołania takiego funduszu przedstawił na antenie Radia Tok FM Jacek Żakowski pod koniec kwietnia. Zadeklarował wówczas, że jest w stanie oddawać 10 proc. swojej pensji w „Polityce” na rzecz pomocy ludziom zwalnianym z redakcji należących do polska Press. - Możemy się „posunąć” w redakcjach, w których pracujemy, nawet kosztem jakichś ograniczeń, które by nas dotknęły, żeby zmniejszyć skalę tej krzywdy - mówił Żakowski.

Temat podchwycił Jerzy Baczyński - redaktor naczelny „Polityki”, a jednocześnie członek Towarzystwa Dziennikarskiego, a za nim - już oficjalnie - całe Towarzystwo. - Chcemy spieszyć z realną pomocą dziennikarzom zwalnianym z redakcji przejętych przez Orlen. To wyraz naszej solidarności - mówi w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Jan Ordyński, członek zarządu TD.

Zbiórka na pomoc dla zwalnianych

Ruszyła zbiórka na konto (podaje je na swojej stronie facebookowej Towarzystwo). – Pieniądze przeznaczymy na pomoc. Ale nie będziemy czekali z założonymi rękami, aż zgłoszą się do nas osoby potrzebujące takiej pomocy. Za pośrednictwem naszych członków w kraju będziemy ich sami wyszukiwali i docierali do nich ze wsparciem – zapewnia Ordyński. – Jesteśmy w trakcie opracowywania regulaminu Funduszu, powstanie też na pewno subkonto, na które trafią pieniądze ze zbiórki. Powołamy także komisję, nadzorującą Fundusz Solidarności.  

Środki finansowe mają być przeznaczone zarówno na bezpośrednie wsparcie dziennikarzy (w formie dotacji, a jeśli się uda – stałych stypendiów), ale także na pomoc prawną dla nich. - Apel (o wsparcie) kierujemy nie tylko do środowiska medialnego, także do wszystkich, którzy zechcą w tych trudnych czasach okazać solidarność niezależnym dziennikarzom – napisał Jan Ordyński na Facebooku.

Jacek Żakowski zainicjował, a Jerzy Baczyński i Polityka postanowili zamienić w czyn: Pomoc dla zwalnianych...

Opublikowany przez Jana Ordyńskiego Poniedziałek, 10 maja 2021

TD monitoruje sprawę przejęcia Polska Press

Towarzystwo Dziennikarskie już w grudniu ub. roku zabierało głos w sprawie kupna Polska Press przez PKN Orlen. W specjalnym apelu napisali do dziennikarzy przejmowanych tytułów: - Macie zostać kolejnym głosem Nowogrodzkiej, a ci, którzy się nie podporządkują, będą musieli odejść. Waszymi szefami zostaną sprawdzeni propagandyści z lokalnych mediów „publicznych". Wyznaczą Wam cele i przeciwników. Nie możemy od nikogo z Was wymagać heroizmu, ale pamiętajcie: możecie stawiać opór. Wasze teksty pozostaną. Życzymy Wam żebyście nie musieli później wstydzić się ich.
https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/apel-dziennikarze-polska-press-macie-zostac-glosem-nowogrodzkiej-mozecie-stawiac-opor Natomiast już pod koniec ub. roku Towarzystwo złożyło do prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów pismo z wnioskiem o dopuszczenie organizacji społecznej do udziału w postępowaniu na prawach strony w kwestii przejęcia Polska Press.

Zwolnienia i odejścia z tytułów PPG

Kilka dni temu nowy redaktor naczelny „ Gazeta Codziennej Nowiny” (Polska Press) Arkadiusz Rogowski zerwał współpracę z felietonistą Janem Miszczakiem z powodu jego kpiny w tekście z kupna wydawnictwa przez Orlen. Pod koniec kwietnia zwolniono z pracy redaktora naczelnego „Dziennika Zachodniego”, Marka Twaroga. - Mam inną koncepcję tej gazety. Chcę doprowadzić do wzrostu sprzedaży i odwiedzalności w internecie, chcę się oprzeć na osobach, które znam i wiem, że mogą to zagwarantować – skomentowała w rozmowie z nami Dorota Kania, członkini zarządu Polska Press ds. redakcyjnych.

Z redakcją „Dziennika Zachodniego” na początku maja pożegnał się też długoletni jego dziennikarz, zastępca redaktora naczelnego – Janusz Szymonik. - Odchodzę, bo po przejęciu przez nowego właściciela redakcja nie będzie już niezależna - powiedział nam. Dodał też, że decyzję o odejściu podjął pod wpływem informacji o zwolnieniu Marka Twaroga. Redaktorem naczelnym „Gazety Krakowskiej” i „Dziennika Polskiego” został Wojciech Mucha, zastępując Jerzego Sułowskiego, który odszedł z wydawnictwa.  Redaktorem naczelnym ukazującej się na Podkarpaciu „Gazety Codziennej Nowiny” od 1 maja jest z kolei Arkadiusz Rogowski, który od 2016 roku związany jest z TVP Rzeszów. Z tytułu odszedł Stanisław Sowa. 

W portfolio prasowym Polska Press Grupy jest ponad 20 dzienników regionalnych („Dziennik Bałtycki”, „Dziennik Łódzki”, „Dziennik Zachodni”, „Gazeta Krakowska”, Głos Wielkopolski”, „Kurier Lubelski”, „Polska Metropolia Warszawska”, „Express Ilustrowany”, „Gazeta Krakowska”, „Dziennik Polski”, „Gazeta Lubuska”, „Gazeta Pomorska”, „Kurier Poranny”, „Gazeta Współczesna”, „Nowa Trybuna Opolska”, „Echo Dnia”, „Gazeta Codzienna Nowiny”, „Głos Dziennik Pomorza”, „Express Bydgoski” i „Nowości Toruńskie”), a także prawie 150 tygodników lokalnych (m.in. „Nasza Historia”, „Moto Salon”, „Moto Salon Classic”, „Strefa Biznesu”, „Strefa Agro”) oraz bezpłatna gazeta „Naszemiasto.pl”. Firma wydaje też szereg serwisów internetowych, głównie Naszemiasto.pl i portale poszczególnych tytułów prasowych. Na początku br. sprzedała serwis ogłoszeniowy Gratka.pl do Ringier Axel Springer Media (wydającego w Polsce m.in. Onet, „Fakt”, „Newsweek” i „Forbesa”).

Dołącz do dyskusji: Towarzystwo Dziennikarskie tworzy Fundusz Solidarności dla dziennikarzy zwalnianych z Polska Press. „Będziemy do nich docierali”

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ctr
Zróbcie też dla zwalnianych z TVN i Wyborczej
odpowiedź
User
Brawooioo
Dlaczego nie powstal fundusz jak Tusk zwonil 200 dziennikarzy z TVP. Hipojryci. Bardzi dobrze wywalic tych komuchow co przysluguja sie Niemcom
odpowiedź
User
Blada
Ale większość odchodzi za porozumieniem stron, a co za tym idzie z odprawami. Tym też chcecie pomagać.
odpowiedź