SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Fuzja Cyfry+ i N. C+ w ciągu 4 lat przejmie kontrolę nad TVN

Grupa Canal+ i Grupa TVN uzgodniły połączenie platform Cyfra+ i N w nową platformę, która obsługiwać będzie 2,5 mln abonentów. Jednocześnie Canal+ za 230 mln Euro przejmie 40 proc. udziałów w spółce kontrolującej 51 proc. akcji TVN.

fot. PAP

fot. PAP

Umowa podpisana została 18 grudnia br. W ramach transakcji TVN wniesie swoją spółkę zależną ITI Neovision, operatora N, w zamian za 32 proc. udziałów w nowej platformie nazywanej n/C+. Z kolei Canal+ wniesie platformę Cyfra+ obejmując 51 proc. udziałów w n/C+. Po zamknięciu transakcji, LGI Ventures (właściciel sieci UPC Polska), obecny partner Canal+ z 25 proc. udziałów w Cyfrze+, zostanie mniejszościowym udziałowcem n/C+ posiadającym 17 proc. akcji. Jednocześnie TVN, Canal+, N i Cyfra+ podpisały umowę udziałowców, która zabezpiecza prawa TVN jako mniejszościowego właściciela n/C+ i zapewnia potencjalne opcje wyjścia z inwestycji trzy lub cztery lata po zamknięciu transakcji.

Prezesem połączonej platformy zostanie Markus Tellenbach, prezes Grupy TVN, a jej wiceprezesem Beata Mońka, prezes Canal+ Cyfrowego.

- Dzięki połączeniu platform satelitarnych realizujemy swój strategiczny cel konsolidacji polskiego rynku płatnej telewizji ustanawiając jednocześnie podstawę do przyszłego wzrostu. Ten olbrzymi potencjał budowy wartości wzmacnia Grupę TVN oraz pozwala wraz z Canal+ otworzyć nowy rozdział dla naszych akcjonariuszy. Razem z Beatą Mońka, prezes platformy Cyfra+ i przyszłą wiceprezes połączonego operatora, stworzymy światowej klasy kierownictwo zdolne do podjęcia wyzwań, jakie stawia rosnąca konwergencja polskiego sektora medialnego  - mówi Markus Tellebach.

Dodatkowo, Canal+ pośrednio zainwestuje w TVN poprzez zakup od Grupy ITI za kwotę ok. 230 milionów Euro 40 proc. udziałów w N-Vision, spółce kontrolowanej w 100 proc. przez ITI. Jest ona właścicielem Polish Television Holdings - spółki-matki TVN posiadającej 51 proc. jej akcji. Canal+ i ITI podpisały umowę akcjonariuszy zapewniającą Canal+ potencjalną ścieżkę przejęcia pełnej kontroli nad N-Vision w trzy lub czwartym roku po zamknięciu transakcji.

Deutsche Bank działał jako doradca finansowy TVN i zapewnił zarządowi TVN “fairness opinion” w odniesieniu do warunków Transakcji. Transakcja nie powoduje wcześniejszego wykupu obligacji TVN i PTH, ani konieczności obowiązkowego wezwania do sprzedaży akcji TVN znajdujących się w obrocie giełdowym.

Jak podano w komunikacie, dzięki stworzeniu n/C+ oczekiwane jest osiągnięcie poprzez wzrost przychodów i optymalizację kosztów synergii na poziomie przekraczającym 250 mln zł w trzecim roku działalności. W efekcie EBITDA spółki powinna przekroczyć ostrożnie szacowany poziom 550 mln zł w roku 2015, obsługując na koniec tego roku ponad 3 mln klientów. Po zamknięciu transakcji n/C+ rozpocznie działalność z solidną płynnością i bilansem oraz będzie finansowała swój rozwój z własnych środków. Na podstawie umowy akcjonariuszy n/C+ będzie zobowiązana do wypłaty 75 proc. zysku netto w postaci dywidendy dla akcjonariuszy.

Zamknięcie transakcji jest spodziewane w drugiej połowie 2012 roku, po  zatwierdzeniu jej przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Gdy zostanie ona sfinalizowana, Grupa TVN rozpozna w swoim skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym niegotówkowy zysk w wysokości ok. 700 mln zł wynikający z różnicy pomiędzy skonsolidowaną wartością księgową netto N, a wartością przejmowanych 32 proc. udziałów w n/C+, która została oszacowana na poziomie ok. 1,9 mld zł.
 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Fuzja Cyfry+ i N. C+ w ciągu 4 lat przejmie kontrolę nad TVN

16 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
walter
nareszcie!!!
odpowiedź
User
won
Towarzystwo wzajemnej adoracji pochankowo-pieczynskokolendowodurczokowe trzesie dupami..nareszcie!!!!!!!!!!!
odpowiedź
User
Czyż nie dobija się starych chabet !
Czy nie lepiej od razu dobić tą wytarta starą chabetę ?
Być może chodzi o powolne wywalanie pewnych kanałów-programów oraz pewnych"dziennikarzy" z tego prześwietnego ITI ?
odpowiedź