SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Operatorzy satelitarni rozmawiają o fuzji

Operator satelitarny SES z Luksemburga, do którego należą satelity m.in. na pozycji orbitalnej Astra 19,2E potwierdził, że prowadzi rozmowy o połączeniu z amerykańskim Intelsatem. Gdyby doszło do fuzji, to powstałby podmiot warty nawet 10 miliardów funtów.

Anteny operatora satelitarnego SESAnteny operatora satelitarnego SES

SES wydał krótkie oświadczenie na temat możliwego połączenia.

- W odpowiedzi na pogłoski rynkowe, SES potwierdza, że firma zaangażowała się w rozmowy dotyczące możliwego połączenia z Intelsat. Na tym etapie nie ma pewności, że transakcja dojdzie do skutku. Zarząd SES pozostaje w pełni zaangażowany w działanie w najlepszym interesie SES i  akcjonariuszy tej firmy - poinformowano.

Rozmowy mają trwać od wakacji 2022 roku. W lutym SES zawiesił spory sądowe z Intelsatem.

Spadek przychodów wideo

W lipcu 2022 roku francuski Eutelsat, który jest właścicielem satelitów na najpopularniejszej w Polsce pozycji Hot Bird 13E, porozumiał się o fuzji z brytyjskim operatorem OneWeb. Dzięki transakcji firma może rywalizować z usługą Starlink Elona Muska i dostarczać szybki internet do wielu odległych od światłowodów miejsc. Niedawno OneWeb zakończył budowę swojej konstelacji satelitów, potrzebnych do zapewnienia dostępu do sieci w dowolnym miejscu na Ziemi.

„Financial Times” poinformował w sierpniu 2022 roku, że fuzja SES i Intelsata pozwoliłaby na stworzenie alternatywy dla tych usług. Powstałaby grupa o przychodach w wysokości około 4 mld dol. W zeszłym roku SES miała 3,6 mld euro długu netto, a przed rokiem Intelsat wyszedł z bankructwa z długiem w wysokości 7 mld dol. Z usług tej firmy korzystają m.in. platformy cyfrowe w Stanach Zjednoczonych i Ameryce Łacińskiej. SES w Europie obsługuje natomiast głównie klientów z Niemiec, Francji, Hiszpanii, Holandii czy Wielkiej Brytanii.

W przyszłości na Astrze 19,2E była dostępna platforma cyfrowa Wizja TV, ale po fuzji z Cyfrą+ anteny jej klientów zostały przestawione na Hot Birda 13E. Z transpondera na tej pozycji zrezygnowała też Telewizja Polska. Obecnie jedyną polską stacją jest tam TV Trwam.

Operator satelitarny SES miał w 2022 roku 1,020 mld euro przychodów wideo, co oznacza spadek o 5,5 proc. w porównaniu z 2021 rokiem. Firma podała, że nadaje ponad 8 tysięcy kanałów. Łączne przychody SES w zeszłym roku wyniosły 1,944 mld euro, czyli o 2,3 proc. mniej niż w 2021 roku.

Wpływ na słabsze wyniki finansowe miała sytuacja w Stanach Zjednoczonych, gdzie wielu odbiorców rezygnuje z telewizji satelitarnej na rzecz streamingu. Tamtejsze platformy cyfrowe zabiegają o niższe koszty wynajmu transponderów. Spadek nieco równoważą coraz popularniejsze kanały PPV poświęcone konkretnym wydarzeniom sportowym i stacje w jakości 4K Ultra HD.

SES dostarcza kanały do 369 mln gospodarstw domowych

Firma poinformowała, że 31 grudnia 2022 roku nadawała ponad 8 tysięcy kanałów telewizyjnych do 369 mln gospodarstw domowych na całym świecie. 3200 kanałów było wtedy emitowanych w wysokiej rozdzielczości. W przypadku 73 proc. stacji wykorzystano standard MPEG-4, a 7 proc. kanałów jest nadawanych z wykorzystaniem kodeka HEVC, znanego też z naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce.

Niedawno także konkurencyjny Eutelsat zaprezentował swoje wyniki za pierwszą połowę roku finansowego 2022-2023. Przychody operatora satelitarnego spadły o 6,1 proc. do 574 mln euro. Firma, do której należą satelity na najpopularniejszej w Polsce pozycji orbitalnej Hot Bird 13E, zamierza mocniej skupić się na usługach internetowych. Pomoże w tym fuzja z brytyjskim OneWeb.

Negatywny wpływ na wyniki Eutelsata miał spadek przychodów z transmisji. Zmniejszyły się o 6,7 proc. 4K nie okazał się standardem nadawania, który skłania platformy cyfrowe do wynajmowania dodatkowych transponderów, na co liczyli menadżerowie Eutelsata. Niektórzy operatorzy płatnej telewizji, jak Canal+ Polska, zmniejszyli liczbę dzierżawionych od Eutelsata transponderów. Turecka platforma przeniosła się na tańszego satelitę Türksat.

Dołącz do dyskusji: Operatorzy satelitarni rozmawiają o fuzji

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl