SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Porozumienie układowe Garmond Press prawomocne, 48 proc. akcji dla siedmiu wydawców

Układ Garmond Press z wierzycielami uprawomocnił się po tym, jak sąd oddalił zażalenia dwóch wierzycieli firmy kolporterskiej. Umorzono 26,9 mln długów, a akcjonariuszami firmy zostało siedmiu wydawców. Razem będą mieć 48,3 proc. akcji spółki.

Salon prasowy Garmond PressArticle

Sąd Okręgowy w Krakowie 28 czerwca oddalił zażalenia Agencji Wydawniczej Technopol i ZPR Media na postanowienie Sądu Rejonowego w Krakowie z grudnia ub.r., zatwierdzające porozumienie układowe dystrybutora prasy Garmond Press z wierzycielami – wydawcami, ZUS i PFR.

Tym samym uprawomocniło się postanowienie zatwierdzające układ między kolporterem a jego wierzycielami. Akcjonariuszami spółki, którzy w sumie obejmą 48,3 proc. jej udziałów, zostaną: Wydawnictwo Bauer, Ringier Axel Springer Polska, Polska Press, Infor PL, Gremi Media, Agora, Agencja Wydawnicza Technopol oraz PFR.

Jak pisze „Puls Biznesu”, z 50 mln zł długów objętych restrukturyzacją 12,9 mln zł zostało umorzone, 14 mln zł skonwertowane na akcje, a 23,1 mln zł zostanie spłacone w ratach do lipca 2024 roku. Zgodnie z postępowaniem układowym spółka rozpocznie spłatę części zaległych należności po upływie sześciu miesięcy od doręczenia prawomocnego postanowienia o zatwierdzeniu układu.

Trzy grupy wierzycieli Garmond Press

Uproszczone postępowanie układowe Garmond Press zostało otwarte na początku sierpnia br. Dotyczy podmiotów, którym firma była wówczas winna po minimum 200 tys. zł.

W pierwszej ofercie porozumienia układowego Garmond Press zaproponował umorzenie 30 proc. należności wobec większych wierzycieli (którym była winna powyżej 1 mln zł) oraz 40 proc. wobec mniejszych, a także konwersję 25 proc. wierzytelności na udziały.

Ostatecznie warunki postępowania układowego, zatwierdzonego pod koniec grudnia przez Sąd Rejonowy dla Krakowa-Śródmieścia, są nieco inne. Każdemu wierzycielowi, któremu jest winny minimum 1,2 mln zł, Garmond Press spłaci 40 proc. zaległych należności, w 18 miesięcznych ratach. Łącznie to 14 mln zł.

Kolejne 40 proc. należności zostanie przekonwertowane na akcje. Firma wyemituje w tym celu 139 990 walorów o wartości nominalnej 13,999 mln zł. Nowe akcje uczestniczyć w dywidendzie począwszy od początku następnego roku po wpisaniu do KRS podwyższenia kapitału.

Akcje wyemitowane dla wierzycieli będą stanowić 48,3 proc. podwyższonego kapitału Garmond Press. Obecnie ten kapitał wynosi 15 mln zł, składa się z 150 tys. akcji. Na początku 2020 roku został podwyższony do 15 mln zł z 4,43 mln zł.

Wierzyciele, z których każdemu Garmond Press w sierpniu ub.r. był winny od 200 tys. zł do 1,2 mln zł, dostaną 55 proc. zaległych należności (nie wskazano, ile wynosi ta kwota). Firma spłaci je w 12 miesięcznych ratach po sześciu miesiącach od uprawomocnienia się układu.

Więksi wierzyciele nie odzyskają pozostałych 20 proc. zaległych należności, a mniejsi - 45 proc. Obie grupy nie dostaną też żadnych odsetek, innych należności ubocznych ani kosztów postępowań sądowych, administracyjnych i egzekucyjnych.

Z kolei ZUS-owi Garmond Press spłaci wszystkie zaległe składni pracownicze wraz z odsetkami. Spłata zacznie się po sześciu miesiącach od uprawomocnienia się układu, rozłożono ją na 18 miesięcznych rat.

Garmond Press ma długi wobec 31 wydawców

Na liście wierzycieli Garmond Press oprócz ZUS jest jeszcze jeden podmiot państwowy - Polski Fundusz Rozwoju (chodzi o niezwróconą przez spółkę część 3,5 mln zł pożyczki otrzymanej od PFR w ramach tzw. tarczy finansowej po wybuchu epidemii wiosną 2020 roku).

Pozostali wierzyciele firmy to wydawcy prasowi. Na liście są Agora, Burda, Gremi Media, Polska Press, Ringier Axel Springer Polska, Spes (wydawca „Naszego Dziennika”), Story House Egmont, Wydawnictwo Bauer, Westa-Druk (wydawca „Angory”), De Agostini Publishing, Forum (wydawca „Gazety Polskiej Codziennie”), Fratria, Fundacja Oratrio Recta (wydawca „Przeglądu”), Grupa WM, Hachette Polska, Instytut Gość Media, Infor PL, Niezależne Wydawnictwo Polskie (wydawca „Gazety Polskiej”), Orle Pióro (wydawca „Do Rzeczy”), Polityka, Rozrywka, Tompress Tomasz Kołomański, Urma (wydawca „Nie”), Wiedza i Praktyka, Wolters Kluwer Polska, Wydawnictwo Edipresse, Wydawnictwo Podatkowe Gofin, Agencja Wydawnicza Technopol, ZPR Media, Wydawnictwo Zamojskie i syndyk masy upadłości Marquard Media Polska.

W ogłoszeniu decyzji sądu nie podano, ile wynosi łączna kwota należności objętych porozumieniem układowym. Zaznaczono, że podmioty z kraju mogą złożyć zażalenie w ciągu dwóch tygodni od obwieszczenia sądowego, a te z zagranicy - w ciągu 30 dni.

Mniejsze wpływy i większa strata Garmond Press

W 2020 roku Garmond Press zanotował spadek przychodów sprzedażowych o 11,8 proc. do 233 mln zł, a jego strata netto pogłębiła się z 2,01 mln zł do 5,8 mln zł.

Wiosną 2020 roku sąd oddalił wniosek spółki wydającej „Super Express” o upadłość Garmond Press. Jesienią Sąd Okręgowy w Krakowie skierował tę sprawę do ponownego rozpoznania.

Na początku ub.r. Marcin Szmid przestał być wiceprezesem Garmond Press, a Krzysztof Szmid w radzie nadzorczej zastąpił Władysławę Szmid. Według danych Izby Wydawców Pracy z lutego ub.r. firma miała 16,22 proc. udziału w rynku dystrybucji prasy w Polsce (spadek o 0,76 proc. rok do roku), była trzecią pod tym względem firmą kolporterską po Kolporterze i Ruchu.

Dołącz do dyskusji: Porozumienie układowe Garmond Press prawomocne, 48 proc. akcji dla siedmiu wydawców

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Maciej
Dali dzieciom ster, to popłynęli. Zniszczyli co mogli a przy okazji się obłowili. Teraz niech inni się martwią, oni są ustawieni.
odpowiedź
User
Rafi
Patrzcie i podziwiajcie , prawdziwy majstersztyk biznesowy , szacun dla JS , ocalił firmę i miejsca pracy w bardzo trudnych czasach dla tej branży.
odpowiedź
User
AP
„Trzecia największa firma w branży” - No tak… są tylko trzy ;)
odpowiedź