SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zwolniono cały dział korekty "Gazety Wyborczej"

W ramach zwolnień grupowych Agora zwolniła dział korekty „Gazety Wyborczej”. Jak przekazało nam biuro prasowe spółki, odtąd poprawnością językową mają zajmować się redaktorzy „wspomagani rozwiązaniami technologicznymi”.
 

Wnętrze redakcji „Gazety Wyborczej” w WarszawieWnętrze redakcji „Gazety Wyborczej” w Warszawie

„Wczoraj w ramach zwolnień grupowych Wyborcza zwolniła dział korekty. Cały. W każdym z działów i oddziałów teksty będą teraz czytane przez samych dziennikarzy i dziennikarki oraz przez narzędzia autokorekty” - napisała w piątek na Facebooku reportażystka Olga Gitkiewicz.

Pod koniec stycznia Agora poinformowała o zakończeniu negocjacji w sprawie warunków zwolnień grupowych. Z pracą pożegna się 180 osób (150 osób z „Gazety Wyborczej” i 30 osób z Gazeta.pl), zwolnienia potrwają od 12 lutego do maksymalnie 31 marca. Wedle szacunków firmy, redukcja zatrudnienia ma kosztować ok. 10 mln zł.

Gitkiewicz zwraca na Facebooku uwagę, że „korekta to w mediach jeden z najbardziej niewidocznych i niedocenianych działów, który wykonuje mnóstwo niewdzięcznej pracy, często na ostatnią chwilę. To korektorki i korektorzy są zewnętrznym, zdystansowanym okiem, które czuwa nad tekstem, nie tylko nad poprawnością językową, ale również nad jego logiką”.

I dalej: „Setki tekstów są czytane przez redaktorów, a jednak w korekcie wychodzą kolejne i kolejne usterki, korekta to jest interwencja kryzysowa. Zrezygnowanie z niej ma jeszcze jeden wymiar: wyraźnie pokazuje, kim ma dziś być dziennikarz, dziennikarka. Robocikiem, który ma siedem rączek, sam napisze tekst, sprawdzi sobie wszystkie fakty, sczyta, zrobi do tego fotorelację, zamieści w mediach społecznościowych”.

CZYTAJ TEŻ: Z „Gazetą Wyborczą” żegna się Katarzyna Wężyk

„W maju Wyborcza skończy 35 lat, przez te lata chwaliła się wyznaczaniem standardów i w 2024 dosyć wyraźnie widać, gdzie one są. Czekam na kolejny alarmistyczny tekst o tym, że Polska nie czyta. Koniecznie z literówką w tytule, przynajmniej oburzony komentariat kliknie” - zaznaczyła Gitkiewicz.

„Rozstaliśmy się z korektą”

Redakcje „Wyborczej” w czwartek otrzymały wewnętrzny komunikat w tej sprawie, do którego dotarły Wirtualnemedia.pl. „W ramach zwolnień grupowych rozstaliśmy się z korektą. Dlatego szczególnego znaczenia nabiera dbanie o jakość tekstów przez Autorki/Autorów oraz Redaktorki/Redaktorów. Należy również używać »słowniczka« w Story Makerze [system, w którym pracownicy Agory piszą teksty – red.]. Do czasu wprowadzenia informatycznej poprawki aktywna będzie opcja »Wyślij do korekty«. Nie używajcie jej jednak” - przekazał lokalnym redakcjom Jan Latała, redaktor zarządzający serwisów lokalnych Wyborcza.pl.

O zwolnienia w dziale spytaliśmy biuro prasowe spółki. „»Gazeta Wyborcza« jest w procesie restrukturyzacji, który obejmuje niemal wszystkie jej zespoły. Dotyczy to także działu, który dotychczas zajmował się korektą tekstów. W wielu współczesnych redakcjach dzienników prasowych - także zagranicznych - nie ma tradycyjnych, wyodrębnionych działów korekty, a jego zadania realizują redaktorki i redaktorzy, wspomagani rozwiązaniami technologicznymi. W takim trybie będzie pracować także redakcja »Wyborczej«” - odparło biuro.

Restrukturyzacja „Wyborczej” to także inne zmiany. Jak informowały Wirtualnemedia.pl, od 4 marca będą drukowane tylko trzy wersje tytułu (zamiast dotychczasowych siedmiu) - dla Warszawy, północy i południa kraju. Zmniejszone będą objętości magazynu „Duży Format” oraz dodatku „Ekonomia+”.

W czwartym kwartale ub.r. średnia sprzedaż wydania „Gazety Wyborczej” wyniosła 40 020 egz., po największym w zestawieniu spadku wynoszącym 14,72 proc. (dane PBC).

W trzecim kwartale ub.r. grupa Agora zwiększyła przychody o 36 proc. do 363,5 mln zł, głównie dzięki wzrostowi o prawie połowę wpływów kin Helios. Strata netto firmy zmalała z 24,5 do 13,1 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Zwolniono cały dział korekty "Gazety Wyborczej"

96 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
danglan
Za mało pluli jadem na Polaków?
odpowiedź
User
xawy
Januszex jak się patrzy.
odpowiedź
User
Magda
> W wielu współczesnych redakcjach dzienników prasowych - także zagranicznych
Tyle, że polski język jest bardzo trudny, więc porównania zagranicznych mediów nie ma sensu.
odpowiedź